David Strauss

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Friedrich Strauss
nemecký spisovateľ, filozof a teológ
nemecký spisovateľ, filozof a teológ
Narodenie27. január 1808
Ludwigsburg, Nemecko
Úmrtie8. február 1874 (66 rokov)
Ludwigsburg, Nemecko
PodpisDavid Strauss, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons David Strauss

David Friedrich Strauss (* 27. január 1808, Ludwigsburg, Nemecko - † 8. február 1874, Ludwigsburg) bol nemecký spisovateľ, filozof a teológ.

Verejne pobúril kresťanskú Európu svojou knihou Život Ježiša (nem. Das Leben Jesu), čo bol jeden z prvých prejavov mladohegelovcov, ku ktorým sa Strauss hlásil. Stal sa jedným z prvých priekopníkov skúmania historického pôvodu Ježiša.

V diele píše, že nejde o to, čo by sa skutočne udialo, ale ide o akési predobrazenie túžob z očakávania mesiáša. Predstaviteľ ľavice, Ježiš ako Boh a súčasne ako človek – toto sú obrazy najväčšieho kresťanského mýtu. Jednota konečného a nekonečného. Kresťania si podľa Straussa myslia, že jednota sa uskutočnila v osobe Krista a to je podľa neho mýtus, to, že by sa to uskutočnilo v jednej postave v dejinách. Jednota by sa mohla uskutočniť v ľudskom rode ako v celku. Takto dochádza k rozlíšeniu medzi historickým Ježišom a tým v ktorého sa verí. Ten sa rodí iba v kresťanskej komunite. Postava Krista predstavuje symbol zjednotenia. Preto podľa Straussa bol najbožskejší z ľudí, lebo si túto jednotu najviac uvedomil.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku David Strauss na českej Wikipédii.