Death Note

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Death Note
Základné informácie
Anglický názovDeath Note
Japonský názovデスノート
ŽánerDetektívka/Záhady
Dráma
Horor
Šónen
Manga: Death Note
AutorCugumi Óba
Jazykjapončina
Počet zväzkov12
Rokdecember 2003máj 2006
Anime: Death Note
RéžiaTecuró Araki
ŠtúdioMadhouse
Rok4. október 200626. jún 2007
Dĺžka jednej časti23 minút
Počet častí37

Death Note (jap. デスノート – Desu Nóto, „Zápisník smrti“) je japonská manga napísaná Cugumi Óbou a ilustrovaná Takeši Obatou. Neskôr vzniklo aj rovnomenné anime. Manga aj anime sú už ukončené.

Manga[upraviť | upraviť zdroj]

Číslo zväzku Kapitoly/Stránky Rok vydania(Japonsko) Rok vydania(ČR)
1 1-7 2003 2011 (1.dotlač 2012)
2 8-16 2003 2011

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Keď sa 17-ročný japonský študent Yagami Light jedného dňa vracal domov zo školy, úplnou náhodou našiel na zemi malý, nenápadný čierny zošit s jednoduchým nápisom. „Death Note“, Zápisník smrti. Stručné, ale až nebezpečne výstižné pomenovanie. Light vtedy totiž netušil, že sa mu do rúk dostala zbraň, nebezpečnejšia ako akýkoľvek ľudský vynález. Pretože práve tento zápisník bol majetkom shinigamiho (Boha smrti) Ryuuka, ktorý jeden zo svojich dvoch zápisníkov zhodil do ľudského sveta aby sa pobavil. A tak získal Light moc, schopnú zabiť akéhokoľvek človeka na celej Zemi ľubovolným spôsobom, iba s jediným obmedzením. Musel poznať tvár a meno obete. Mohol uzavrieť dohodu s Ryuukom, že za polovicu svojho života mu dá oči shinigamiho, a bude schopný vidieť meno človeka nad jeho hlavou a zostávajúci čas života, ale radšej sa spoliehal na svoj mozog a dohodu neuzavrel. Idealistický japonský študent sa rozhodol zápisník použiť na najušľachtilejší čin, aký ho práve napadol – vyčistiť svet od vrahov, násilníkov a podobnej hávede a urobiť tak nový, lepší pre život, v ktorom by neboli zločinci a zlo a aby ho všetci uctievali ako Boha. Tento skvelý plán sa mu však onedlho vymyká z rúk – ICPO (Medzinárodná policajná organizácia) začína mať podozrenie, že zločincov niekto zabíja. Ľudia ho začali prezývať Kira(zabiják)a stihli sa rozdeliť na dva tábory – tých, ktorí ho naozaj pokladali za Boha nového sveta a naopak tých, pre ktorých je len vražedným psychopatom túžiacim po ďalších úmrtiach. Do vyšetrovania sa onedlho zapája aj záhadný detektív „L“. Vtedy sa Light prvýkrát naozaj ukáže ako nespravodlivý vrah – začne totiž zabíjať všetkých ľudí, ktorí ho vyšetrujú. No na dvoch si netrúfne. Prvým je L, ktorého meno ani tvár nie sú známe a druhým... tým je nanešťastie jeho otec, veliteľ celého vyšetrovania. Raito sa však onedlho stane absolútne bezcitným a bez váhania zabije aj nevinnú ženu iba preto, že mala niečo spoločné s vyšetrovaním. Zabíjanie sa preňho stane drogou, kvôli ktorej už ani nespí. Sám pritom vôbec netuší, ako veľa toho L už o ňom vie – dá sa povedať, že každou sekundou zisťuje nové a presné detaily o Kirovi a je stále bližšie k finálnemu výsledku.

Celá manga je podávaná z dvoch hlavných pohľadov – Lightove rozhovory so shinigamim Ryuukom a zisťovanie nových okolností z pohľadu L.

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Light „Kira“ Yagami – vlastník Zápisníka smrti. Light je inteligentný, populárny, ale znudený 17-ročný študent. Keď nájde zápisník, úmyselne „stratený“ v ľudskom svete Ryuukom, rozhodne sa ho použiť na zabíjanie zločincov; získa tým prezývku Kira. Jeho cieľom je stať sa bohom nového sveta bez zločinu.
  • Ryuk, Boh smrtišinigami, ktorý zhodil zápisník do ľudského sveta.
  • Misa Amane – modelka a druhá Kira, ktorá pomáha Lightovi a je do neho zamilovaná.
  • Teru Mikami – prokurátor, prezývaný X Kira, pomáha Lightovi a považuje ho za boha.
  • L. "L" Lawliet – anonymný najväčší detektív na svete, ktorý pátra po Kirovi.
  • Nate "Near" "N" River – geniálne dieťa, anonymný detektív, ktorý neskôr tiež pátral po Kirovi.
  • Mihael "Mello" Keehl – "N"-ov priateľ z detstva ktorý taktiež pátra po Kirovi.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]