Defense of the Ancients

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Defense of the Ancients (DotA) je online multi-player mód počítačovej hry Warcraft III: Reign of Chaos od spoločnosti Blizzard Entertainment, presnejšie jej datadisku Warcraft III: The Frozen Throne. Prvá verzia Defense of the Ancients bola vydaná v roku 2003. Mapa sa tešila veľkej obľube a nasledovalo množstvo rôznych modifikácií, z ktorých najúspešnejšia bola séria DotA Allstars, ktorá sa po opätovnom zredukovaní názvu na DotA teší záujmu a frekventovanému vylepšovaniu dodnes. Na základe veľkej úspešnosti a obľúbenosti vytvorila firma Valve Corporation jej pokračovanie Dota 2 ako samostatnú hru, fungujúcu cez systém Steam.

Cieľ hry[upraviť | upraviť zdroj]

Pointou hry je súboj dvoch tímov (Sentinel a Scourge) po piatich hráčoch, pričom cieľom hry je zničiť základňu (jej hlavnú budovu) nepriateľského tímu. Tieto sú umiestnené v opačných rohoch mapy. Z každej základne vyráža každých 30 sekúnd nová vlna počítačom ovládaných jednotiek po troch hlavných trasách, na ktorých sa stretávajú v súbojoch so snahou dostať sa až ku nepriateľskej základni. Každý hráč ovláda na rozdiel od klasického Warcraftu (kde hráč ovláda väčšie množstvo jednotiek a budov) iba jednu jednotku, tzv. hrdinu. Ten v priebehu hry získava skúsenosti, vďaka ktorým sa dostáva na vyššie úrovne a získava nové kúzla a zlato, za ktoré si môže nakupovať predmety so špeciálnymi schopnosťami. Tento koncept bol prebratý z mapy Starcraftu, staršej hry od Blizzard Entertainment, a neskôr bol použitý vo veľkom množstve ďalších hier, ako napríklad aj v jednej z najhranejších online hre League of Legends.

Hrdinovia[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči majú na začiatku hry na výber zo 110 hrdinov. Títo sú rozdelení do dvoch skupín podla príslušnosti k Sentinel alebo Scourge tímu, ďalej na tri skupiny podľa ich hlavného atribútu na hrdinov silových, obratnostných a inteligenčných (strength, agility, intelligence). Okrem tohto základného delenia sa však dajú intuitívne rozdeľovať aj do viacerých kategórií, na základe svojej roly, ktorú v tíme plnia, za účelom zefektívnenia celkovej sily tímu. Niektorí hrdinovia sú natoľko všestranní, že dokážu plniť aj viacero funkcií. Medzi hlavné roly hrdinov patria:

  • Carry'
  • Support
  • Initiator
  • Ganker
  • Pusher

Ideálny tím v sebe zahŕňa hrdinu každej roly.

Roly hrdinov[upraviť | upraviť zdroj]

Carry hrdinovia sa vyznačujú tým, že na začiatku hry sú veľmi zraniteľní a tímu málo prospešní, v neskorších fázach však naberajú na sile a málokedy nájdu premožiteľa. Ako názov napovedá, carry hrdinov je potrebné „preniesť“ do tejto fázy ochraňovaním a umožniť im nadobudnúť silu (zarábaním zlata zabíjaním neutrálnych jednotiek a jednotiek nepriateľského tímu ovládaných počítačom a získavaním skúseností), aby potom mohli niesť na pleciach celý tím. Jedná sa väčšinou o obratnostných hrdinov. Ich sila je z veľkej časti závislá od nakúpených predmetov.

Support hrdinovia sú, ako názov naznačuje, zameraní na podporu ostatných hrdinov, predovšetkým carry hrdinov tým, že ich liečia (ak majú liečivé kúzla) alebo im držia nepriateľských hrdinov od tela. Môže ísť o hrdinov každého atribútu, najčastejšie však supportami bývajú inteligenční hrdinovia. Ich prospech tímu je veľmi málo závislý od predmetov v inventári.

Rola Initiator hrdinov je opäť zrejmá s ich názvu, ich úlohou je iniciovať tímové bitky. Delia sa na dve podskupiny, a to Nuker a Tanker. Nukeri sú hrdinovia, ktorí disponujú kúzlami umožňujúcimi spôsobiť nepriateľom veľké škody v priebehu pár sekúnd, preto sa využívajú hlavne na začiatku bitiek. Tanky sú hrdinovia, ktorý majú najviac života a vydržia v súbojoch najviac útokov. Ich úlohou je zaneprázdniť nepriateľov na čo najdlhšiu dobu, aby mal zvyšok tímu možnosť využiť svoj potenciál a prežiť.

Pre pochopenie úlohy Ganker hrdinov je potrebné si najprv vysvetliť pojem gank/gang. Jedná sa o organizované prepadnutie hrdinov opačného tímu s účelom získania prevahy využitím presily a momentu prekvapenia. Gankeri sú potom hrdinovia, ktorí majú na takéto prepadávanie najvhodnejšie schopnosti, ich úlohou je teda behať po mape a gangovať.

Posledný hlavný typ je rola Pusher hrdinov. Ich úloha spočíva vo využívaní svojich schopností k čo najefektívnejšej a najrýchlejšej deštrukcii nepriateľských jednotiek a stavieb, rovnako však aj k obrane budov svojho tímu.

Hracie módy[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku hry má prvý hráč možnosť vybrať si z niekoľkých hracích módov (jeden mód alebo kombináciu viacerých). Tieto ovplyvňujú hru napríklad vo výbere hrdinov meniacim sa množstvom a typom hrdinov, z ktorých si hráči môžu vyberať alebo môže byť každému hráčovi pridelený náhodný hrdina. Ďalšie módy sú viac-menej experimentálne alebo pre zábavu, ako napríklad počítačom ovládané superjednotky, neobmedzené používanie kúziel, atď.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]