Preskočiť na obsah

Demetrius Vikelas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Demetrius Vikelas
grécky obchodník, prvý predseda Medzinárodného olympijského výboru
Demetrius Vikelas
Narodenie15. február 1835
Ermupoli, Grécko
Úmrtie20. júl 1908 (73 rokov)
Atény, Grécko
PodpisDemetrius Vikelas, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Demetrius Vikelas
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Demetrius Vikelas
Účastník olympijských hier
Účastník olympijských hier

Demetrius Vikelas, iný prepis Bikelas[1] (* 15. február 1835, Ermupoli, Grécko – † 20. júl 1908, Atény) bol grécky obchodník, spisovateľ a prvý predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v rokoch 18941896.

Demetrius Vikelas sa narodil v meste Ermoupoli na gréckom ostrove Syros. Ako dieťa bol často chorý a následkom toho sa mu nedostalo dobrého vzdelania. Ako sedemnásťročný odišiel do Londýna pracovať pre svojho strýka, pôvodne ako účtovník, neskôr ako jeho spoločník. V Londýne sa zoznámil a spriatelil s Charilaosom Trikoupisom, neskorším predsedom vlády Grécka.

Demetrius Vikelas zastupoval Celogrécky gymnastický klub na kongrese zvolanom de Coubertinom do Paríža v roku 1894, pri ktorom bolo založené moderné olympijské hnutie.

Pôvodná Coubertinova myšlienka bola zorganizovať prvé olympijské hry v roku 1900 v Paríži, ale Demetrius ho presvedčil, rovnako ako aj novosformovaný Medzinárodný olympijský výbor, aby sa Hry konali v Aténach. Keďže pravidlá MOV v tom čase vyžadovali, aby bol predseda MOV z hostiteľskej krajiny Hier, Demetrius Vikelas sa stal prvým predsedom MOV.[1]

Po prvej, úspešnej Olympiáde Demetrius prestal pracovať pre MOV a venoval sa literatúre a obchodu. Jeho literárne dielo znamenalo medzník vo vývoji novogréckej prózy a bolo začiatkom rozvoja novogréckej poviedky.[2]

Zomrel v Aténach vo veku 73 rokov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b KÖSSL, Jiří; KRÁTKÝ, František; MAREK, Jaroslav. Dějiny tělesné výchovy II.. Praha : Olympia, 1986. Kapitola Vznik mezinárodního sportovního hnutí, s. 41.
  2. BORECKÝ, Bořivoj; DOSTÁLOVÁ, Růžena, a kol. Slovník spisovatelů. Řecko: antická, byzantská a novořecká literatura. 1. vyd. Praha : Odeon, 1975. 668 s. (Slovníky spisovatelů.) S. 616. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]