Demokratická federácia Severnej Sýrie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka Rojavy

Rojava ([rožava], doslova „Západ“, oficiálne kurdsky Federaliya Demokratîk a Bakûrê Sûriyê, slovensky Demokratická federácia Severnej Sýrie (DFNS), niekedy aj Západný Kurdistan (kurdsky Rojavayê Kurdistanu) je de facto autonómny región v severnej a severovýchodnej Sýrii. Skladá sa z troch nesusediacich kantónov Afrin, Jazira a Koban. Rojava nie je sýrskou vládou oficiálne uznaná ako autonómne územie. Kurdi všeobecne považujú Rojavu za jednu zo štyroch častí Kurdistanu, ktorý tiež zahŕňa častí juhovýchodného Turecka (Severný Kurdistan), severného Iraku (Južný Kurdistan) a západného Iránu (Východný Kurdistan).

Politika[upraviť | upraviť kód]

V Rojave je presadzovaná myšlienka demokratického konfederalizmu inšpirovaná myšlienkami anarchistov a sociálneho ekológa Murraya Bookchina. Vládna Strana kurdských pracujúcich prešla zásadným ideovým obratom a oproti predchádzajúcej marxisticko-leninskej profilácie nachádza teraz inšpiráciu napríklad v praxi mexických zapatistov. V Rojave možno tiež vidieť snahu o rovnosť mužov a žien, ktorá je v tejto časti sveta bezpríkladná.[1]

Geografia[upraviť | upraviť kód]

Kantóny Rojavy vo februári 2014
Rojava, 2014
Rojava, 2015
Rojava, 2016

Rojava leží na západ od rieky Tigris pozdĺž tureckej hranice. Skladá sa z troch kantónov: Jazira, Koban a Afrin. Všetky kantóny sú prevažne nížinné. Kantón Jazira tiež hraničí na juhovýchode s Irackým Kurdistanom. Ostatné hranice sú sporné kvôli Sýrskej občianskej vojne.

Demografia[upraviť | upraviť kód]

Etnicita[upraviť | upraviť kód]

Tri najpočetnejšie etnické skupiny sú Kurdi, ktorí žijú najmä v oblastiach, ktoré držala Rojava od začiatku vojny. Nasledujú Arabi, žijúci v povodí rieky Eufrat a okolí besta Tell Abyad. Asýrčania žijú vo východnej časti, kantóne Cezire (asýrsky Gozarto). Pri meste Tell Abjad žijú tiež Turkméni, kým pri Hasakeh sú Arméni

Náboženstvo[upraviť | upraviť kód]

Väčšinu obyvateľov tvoria moslimovia, ale žijú tu aj kresťania.

Takmer všetci Arabi v Rojave sú sunnitskí moslimovia, väčšina Kurdov tiež, menšia patrí k Jazídom. Asýrčania sú kresťania, patriaci k rôznym cirkvám: Asýrska cirkev Východu, Sýrska ortodoxná cirkev, Chaldejsko-katolícka cirkev. Taktiež medzi Arménmi je rozšírená Arménska apoštolská cirkev. Turkméni nie sú sunniti, ale Aleviti.

Ekonomika[upraviť | upraviť kód]

70% vládnych výdavkov ide na obranu a bezpečnosť. V regióne sa neplatia žiadne dane. Štátne financie sa získavajú z colných poplatkov a predaja ropy či ďalších prírodných zdrojov. V regióne sú podporované komunitné družstvá, ktoré ľuďom slúžia pre ich vlastné potreby a navyše zabezpečujú zamestnanosť.

Ceny určujú a kontrolujú demokratické komisie v každom z kantónov. Tieto komisie môžu nastaviť cenu spotrebného tovaru ako je jedlo a zdravotnícke potreby. Tento systém môže byť tiež použitý na riadenie výroby. Napríklad môže zvýšiť produkciu pšenice a udržať tak nízke ceny pre potraviny.

V súčasnosti vláda hľadá zahraničných investorov, aby mohla postaviť elektráreň a továreň na výrobu umelých hnojív.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Text z afed.cz

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rojava na českej Wikipédii.