Dender

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dender
Dendre
rieka
loď na rieke Dender medzi Dendermonde a Aalst (2006)
Štát Belgicko Belgicko
Zdrojnice Východný Dender, Západný Dender
Ústie Šelda
Dĺžka 51 km
Povodie 1 384 km² (138 400 ha)
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Dender (franc. Dendre) je belgická rieka a jeden z prítokov Šeldy. Tečie v smere z juhu na sever a je dlhá 51 km. Plocha povodia činí 1 384 km², z toho 708 km² vo Flámskom regióne.

Priebeh toku[upraviť | upraviť zdroj]

Rieka Dender v Dendermonde
Rieka Dender v Aalst

Rieka začína v meste Ath v nadmorskej výške 40 m, kde sa stekajú jej dva zdrojnice Východný Dender a Západný alebo Malý Dender. Východný Dender je dlhý 39 km a pramení blízko Jurbise v provincii Hennegavsko v nadmorskej výške 100 m. Západný Dender má dĺžku 22 km a pramení blízko Lueze-en-Hainaut.

Dender preteká provinciami Hennegavsko a Východné Flámsko a obcami Geraardsbergen, Ninove, Denderleeuw a Aalst a končí v meste Dendermonde, kde sa v nadmorskej výške 4 m vlieva do Šeldy.

Najvýznamnejším prítokom je rieka Mark, ktorá sa do Denderu vlieva pri Geraardsbergene. Rozloha jej povodia činí 175 km². Medzi ďalšie prítoky patrí Molenbeek a Bellebeek.

Vodný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Množstvo vody v rieke je veľmi premenlivé, lebo závisí hlavne na množstve zrážok. Napr. v roku 1996 sa prietok rieky pohyboval medzi 7,26 m³/s a 63,20 m³/s. Rieka je splavná pre malé lode.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dender

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]