Derby Museum and Art Gallery

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Derby Museum and Art Gallery

Nová budova múzea a knižnice
Základné údaje
AdresaDerbyVeľká Británia
Rok založenia1879
Ďalšie odkazy
WebMuseum and Art Gallery
CommonsDerby Museum and Art Gallery

Derby Museum and Art Gallery (po slovensky Múzeum a umelecká galéria Derby) je múzeum a galéria v anglickom meste Derby. Bolo zriadené roku 1879 spolu s Derby Central Library (Ústrednou knižnicou v Derby) v novej budove z červených tehál architekta Richarda Knilla Freemana. Zbierky múzea zahrňujú mnoho obrazov maliara Josepha Wrighta, porcelán firmy Royal Crown Derby ako aj porcelán iných regionálnych výrobcov porcelánu. Okrem toho sú v múzeu vystavené aj zbierky z odboru archeológie, prírodovedy, geológie a vojenstva.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Stará budova múzea a knižnice

Počiatky múzea možno vystopovať k založeniu Derby Town and County Museum and Natural History Society (teda Spoločnosti pre múzeum a prírodopis mesta a grófstva Derby) dňa 10. februára 1836. Spoločnosť vtedy sídlila vo verejných kúpeľoch, ale išlo o súkromnú spoločnosť platenú z členských príspevkov. Jej zbierky začali vznikať z darov, spočiatku najmä od doktora Forrestera, ktorý bol predsedom Derby Philosophical Society (Derbské učené spoločnosti). Záštitu nad spoločnosťou prevzal William Cavendish, šiesty vojvoda z Devonshire, a jej predsedom bol sir George Harpur Crewe, baronet v ôsmej generácii, ktorý bol vášnivým prírodopiscom. Do zbierok prispel aj plukovník George Gawler, ktorý dodal minerály a vypchaté vtáky vrátane albatrosov z doby, kedy vykonával úrad guvernéra Južnej Austrálie. Do múzejných zbierok prešlo aj veľa exponátov z výstavy ústavu mechaniky v roku 1839, kde boli vystavené okrem iného časti zbierok filantropa Josepha Strutta. V roku 1840 sa spoločnosť presťahovala do Athene vo Victoria Street. V roku 1856 už boli zbierky spoločnosti pomerne rozsiahle a vtedajší predseda William Mundy ponúkol múzeum mestu, ktoré však tento návrh zamietlo (dvanástimi hlasmi proti deviatim).

V roku 1857 sa stal sekretárom spoločnosti Llewellyn Jewitt a múzeum sa otvorilo pre širokú verejnosť. Prehliadky boli však len v sobotňajšej rána. V roku 1858 sa múzeum opäť sťahovalo, dialo sa tak v rámci zlúčenia s Derby Town and County Museum and the Natural History Society (Múzeum a prírodopisná spoločnosť mesta a grófstva Derby). Okrem iného boli presunuté 4000 zväzkov literatúry, vedecké prístroje a zbierka skamenelín. V roku 1863 zriadila spoločnosť prvého kurátora a knihovníka, botanika Alexandra Croalla. Rok potom bola oficiálne knižnica s múzeom zlúčené v jednu inštitúciu. Croall svoje miesto opustil v roku 1875, aby sa stal kurátorom v Stirlingskom Smithovom múzeu a umeleckej galérii.

V roku 1870 bolo vlastníctvo Derby Town and County Museum prevedené na Derby corporation, ale bol problém s nájdením miesta pre vystavenie zbierok. Potom, čo všetky exponáty strávili tri roky v skladoch, sa 28. júna 1879 múzeum konečne otvorilo pre verejnosť. O tri roky neskôr, v roku 1882, bola otvorená umelecká galéria a hneď rok nato, 1883, bola do múzea privedená elektrina, aby mohla napájať umelé osvetlenie.

V roku 1936 dostalo múzeum veľký dar v podobe zbierky obrazov Alfreda E. Goodeyho, ktorý sa zhromažďovaním umeleckých diel zaoberal päťdesiat rokov. Po jeho smrti v roku 1945 navyše pripadlo múzeu z dedičstva trinásť tisíc libier určených na rozšírenie budovy múzea. Rozšírenie o novú budovu, kde dnes sídli predovšetkým múzejná časť, bolo dokončené v roku 1964. Ako stará, tak nová budova boli navyše rekonštruované v rokoch 20102011.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Umelecká galéria bola otvorená roku 1882.

Okrem obrazov Josepha Wrighta spravuje aj obrazy iných maliarov. Patria medzi nich William Frederick Austin, E.E. Clark, Harold Gresley, Alfred John Keene, George Bailey, William Edwin Mosley, David Payne, George Turner, William Wood, Ernest Townsend, George Francis Yarnell a Samuel a Louise Raynerovi.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Derby Museum and Art Gallery na českej Wikipédii.