Dharma a Greg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dharma a Greg
Slovenský názov Dharma a Greg
Originálny názov Dharma & Greg
Žáner sitkom
Námet Chuck Lorre
Dottie Dartland
Titulná pieseň Dharma & Greg od Dennis C. Browna
Krajina USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 5
Počet častí 119
Produkcia
Dĺžka časti približne 22 min.
Vysielanie
Pôvodné 1997 - 2002
ABC
Obsadenie

Dharma a Greg (Dharma & Greg) je americký televízny sitkom z dielne producenta Chucka Lorra. Hlavnými postavami sú Dharma (Jenna Elfman) a Greg (Thomas Gibson), dvojica ktorá sa zosobášila hneď na prvom rande napriek tomu, že sú úplne odlišní.

Dharma Freedom (Sloboda) Montgomeryová, rodená Finkelsteinová je dieťa kvetov, plná energie a veľmi výstredná, ale je aj súcitná a dokáže odpustiť viacej ako iní ľudia. Dharma nabáda Grega, aby hľadal šťastie namiesto starania sa o konkrétne problémy ako sú peniaze alebo práca. Dharma nechodila do školy, ale učili ju doma jej rodičia a preto dobre nerozumie západnej kultúre a je veľmi naivná keď príde na dôveru cudzím ľuďom. Je pomenovaná podľa konceptu dharmy v indickej filozofii.

Gregory "Greg" Clifford Montgomery je právnik s dobre rozbehnutou praxou, slušný, bezúhonný, trochu "suchar" aj keď niekedy je prekvapivo spontánny a otvorený novým nápadom. Gregov život bol beznádejne všedný predtým ako stretol Dharmu a oženil sa s ňou po prvom rande. Aj keď ich manželstvo prechádzalo občas ťažkými chvíľami, Greg nikdy neľutoval, že sa s Dharmou oženil. Gregovi rodičia sú z vyššej spoločnosti a mali problém s prijatím Dharmy a najmä jej nezosobášených, voľnomyšlienkárskych rodičov.

Nominácie a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Jenna Elfman vyhrala Zlatý Glóbus v kategórii "Heračka v hlavnej úlohe v komediálnom seriáli" v roku 1999 a v rokoch 1998 a 2000 bola nominovaná. Na Cenu Emmy bola Elfman nominovaná v rokoch 1998, 1999 a 2000. Thomas Gibson bol nominovaný na Zlatý Glóbus v rokoch 1999 a 2000. Seriál bol nominovaný na Cenu Emmy v rokoch 1998 a 2000 a na Zlatý Glóbus bol nominovaný v rokoch 1999 a 2000. Okrem toho herci aj samotný seriál získal nominácie a ocenenia v množstve ďalších súťaží, ako napr. People's Choice Awards, Satellite Awards, TV Guide Awards, Teen Choice Awards a iné.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]