Diaľnica A1 (Bulharsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diaľnica A1 (Bulharsko)
Diaľnica A1 (Bulharsko)
Tabliczka E80.svg
Tabliczka E773.svg


Mapa
Priebeh A1
Základné údaje
Správca:  
Celková dĺžka: 360 km 
  z toho v prevádzke: 360 km

Oblasť:

Sofijská oblasť
Pazardžik
Plovdiv
Stará Zagora
Sliven
Jambol
Burgas 
Diaľnica pri Starej Zagore
Diaľnica pri Starej Zagore

Diaľnica Trakija alebo Diaľnica A1 (bulh. Aвтомагистрала Тракия) je najdlhšia a najvýznamnejšia diaľnica v Bulharsku. Spája hlavné mesto Sofia s prístavným mestom Burgas a vedú po nej Е80 zo Sofie do Čirpanu (s pokračovaním na Istanbul) a Е773 z Čirpanu do Burgasu. Meria 360 km a dokončená bola v roku 2013. Pomenovaná po historickej oblasti Trácia, ktorou prechádza.

Priebeh[upraviť | upraviť kód]

Diaľnica začína na sofijskom mestskom okruhu, odkiaľ vedie východným smerom ako šesťprúdová komunikácia. Po 4,4 km sa zužuje na štandardné 4 jazdné prúdy a v blízkosti cesty I/8 pokračuje k horám Sredna gora, kde pri obci Vakarel dosahuje až 838 m n. m. a náročný terén prekonáva 740 m dlhým tunelom Trajanovi vrata a niekoľkými mostami. Klesá do údolia Marice okolo Plovdivu, za ktorým sa na km 168,5 križuje s diaľnicou Marica, smerujúcou k Istanbulu. Trakija pokračuje južne od mesta Stará Zagora a Sliven k Burgasu, kde po 360 kilometroch končí križovatkou s cestou I/6.

História výstavby[upraviť | upraviť kód]

Trakija ako strategická tepna krajiny je najstaršou diaľnicou v Bulharsku, keď jej výstavbu odsúhlasili 19. mája 1964. Spolu s diaľnicou Hemus a Černo more po ich dokončení vytvorí okruh, ktorý bude základom diaľničnej siete a dopravne obslúži veľkú časť krajiny. Samotná výstavba sa začala v roku 1973 a v roku 1984 bola dokončená po Plovdiv. Nový impulz nastal po získaní úveru od Európskej banky pre obnovu a rozvoj v roku 1995, z ktorého sa vybudovalo 33 km[1] a s pomocou zdrojov od Európskej investičnej banky pribudlo ďalších 74 km. Postupne boli dokončené rozostavané úseky, medzi nimi aj križovatka s diaľnicou Marica s jej 5 km dlhým úsekom a v roku 2010 sa začali práce na posledných chýbajúcich úsekoch diaľnice. V roku 2013 bola uvedením týchto častí diaľnica Trakija dokončená v celej plánovanej dĺžke 360 km.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Chronológia výstavby diaľnice
Chronológia výstavby diaľnice

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. http://www.hri.org/news/balkans/bta/1995/95-11-20.bta.html#08

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]