Diaľnica A1 (Srbsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diaľnica A1 (Srbsko)
Diaľnica A1 (Srbsko)
E70-SRB.svg
E75-SRB.svg
E80-SRB.svg
E761-SRB.svg


Mapa
Priebeh A1
Základné údaje
Správca:  
Celková dĺžka: 584 km 
  z toho v prevádzke: 584 km

Okruh/y:

Vojvodina
Centrálne Srbsko 
Diaľnica A1 pri Belehrade
Diaľnica A1 pri Belehrade

Diaľnica A1 (srb. Državni put prvog A reda A1) tiež (srb. auto-put Horgoš-Beograd-Niš-Preševo) je najdlhšia a najvýznamnejšia diaľnica v Srbsku. Prechádza od maďarskej hranice na severe centrálnou časťou, Belehradom až k macedónskej hranici na juhu v dĺžke 584 km a vedie po nej európska cesta 75.

Priebeh[upraviť | upraviť kód]

Spája Belehrad a Vojvodinu na severe a metropolu s Pomoravím na juhu. Delí sa na tri úseky; prvý (178 km) tvorí severnú časť od hraničného prechodu Horgoš po Belehrad, druhý (237 km) spája metropolu s mestom Niš a tretí (152 km) pokračuje južným smerom po macedónsku hranicu pri Preševe.

V hlavnom meste sa na belehradskom okruhu križuje s diaľnicou A3, ktorá bola budovaná ako juhoslovanská Diaľnica bratstva a jednoty. Tá spájala Rakúsko cez zväzové republiky Slovinsko a Chorvátsko so Srbskom a v trase A1 pokračovala cez Severné Macedónsko na grécku hranicu. V Niši sa križuje s diaľnicou A4, v ktorej trase vedie E80, smerujúca cez Bulharsko do Turecka. Komunikácia tak vytvára strategický balkánsky severo-južný a juho-západný dopravný koridor.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]