Didaktik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Domáci počítač - Didaktik M

Didaktik je rad 8-bitových domácich počítačov vyrábaných v Česko-Slovensku, ktoré produkovalo a dodávalo výrobné družstvo Didaktik Skalica. V pôvodnej verzii išlo o vylepšený počítač PMD 85, vo vyspelejšom variante išlo o klon anglického počítača ZX Spectrum. Používal sa mikroprocesor Z80.

Klony PMD 85[upraviť | upraviť zdroj]

Didaktik Alfa[upraviť | upraviť zdroj]

8bitový počítač Didaktik Alfa

Didaktik Alfa bol vyrobený v roku 1986 ako vylepšený klon počítača PMD 85. Obsahoval klon CPU Intel 8080 s taktovacou frekvenciou 2 MHz, Pamäť 48 KB RAM, 8 KB ROM so vstavaným interpreterom jazyka BASIC, kvalitnú klávesnicu (v porovnaní s PMD 85), video výstup pre monitor (nie však televízny výstup) o rozlíšení 288 × 256 pixelov so 4 farbami. Cez niektoré zmeny v ROM bol viac-menej kompatibilný s PMD 85. Didaktik Alfa 1 bol klonom PMD 85-1, Didaktik Alfa 2 klonom PMD 85-2.

Didaktik Beta[upraviť | upraviť zdroj]

8bitový počítač Didaktik Beta

Didaktik Beta bola ľahko upravená verzia predchádzajúceho modelu Alfa, s takmer rovnakým hardvérom.

Klony počítača ZX Spectrum[upraviť | upraviť zdroj]

Kým Didaktik Alfa a Beta sa nasadzovali v školách, aby nahradili staršie PMD 85, existovala ďalšia výrobná linka, zamýšľaná ako domáce počítače. To boli klony počítača ZX Spectrum.

Didaktik Gama[upraviť | upraviť zdroj]

Domáci počítač - Didaktik Gama

Didaktik Gama bol prvý klon počítača ZX Spectrum s 80 KB veľkou RAM, ktorá sa do adresného priestoru veľkého 64 KB premietala metódou zvanou stránkovanie nasledujúcim spôsobom: najnižších 16 KB bolo vyhradené pre ROM (rovnako ako originálne Spectrum), ďalších 16 KB bola RAM, ktorá obsahovala aj VideoRAM (rovnako ako Spectrum), ďalších 32 KB bolo možné prepínať po častiach zvaných stránky alebo banky pamäte. Táto zmena stránky sa prepínala hodnotou na výstupnom porte. Tento port bol realizovaný pomocou obvodu 8255 (paralelný port), ktorého 0.bit brány C nebol na konektor vyvedený, ale bol vedený na logiku prepínania pamäťových bánk. Je teda zrejmé, že oproti originálnemu ZX Spectru má navyše paralelný interface pre pripojenie rôznych periférií vrátane joysticku.

Vzhľad počítača bol veľmi strohý: šedá alebo čierna krabica veľkosti A5 s plochou plastovou klávesnicou a konektormi vyvedenými na zadnej strane prístroja. Ako záznamové médium sa používala bežná audiokazeta, magnetofón sa pripájal cez konektor DIN. Ako zobrazovacie zariadenie slúžil televízor alebo monitor s video vstupom.

Hry pre 48 KB verziu ZX Spectra boli s týmto počítačom napospol kompatibilné, čo zapríčinilo vznik a bujnenie čierneho trhu s hrami po celom socialistickom Česko-Slovensku, pretože väčšinu originálnych legálnych hier skrývala železná opona.

Didaktik Gama sa vyrábal v troch prevedeniach. Prvá verzia z roku 1987 opravila niektoré chyby v originálnej ZX Spectrum ROM, ktoré však zapríčinili nekompatibilitu niektorých hier, a zavliekla niektoré nové chyby, ktoré zabránili použitiu druhej pamäťovej banky z BASICu.

Druhý variant z roku 1988 opravil chyby originálneho ROM tak, aby bola viac kompatibilná, a zároveň odstránila problém s prepínaním pamäťových stránok.

Posledná, tretia verzia z roku 1989 opravila zlé vedenie spojov na doske plošných spojov kvôli lepšiemu obrazu.

Maloobchodná cena tohto prístroja bola 6200 Kčs, neskôr sa znížila na 4990 Kčs, 3990 Kčs až na 2300 Kčs.

Didaktik M[upraviť | upraviť zdroj]

Domáci počítač - Didaktik M

Počítač Didaktik M sa technicky viac priblížil originálnemu Spectru. Nie je tu už ani prepínateľná pamäť, ktorú mala verzia Gama. Vylepšená bola spoľahlivosť a predovšetkým vzhľad, počítač potom vyzeral profesionálne. Kryt počítača mal ergonomický tvar, klávesnica mala dokonca kurzorové šípky umiestnené oddelene od ostatných tlačidiel, podobne ako dnešné klávesnice PC. Podobne ako verzia Gama sa aj tento model vyrábal v dvoch verziách - z roku 1990 a 1991. Tie sa líšili predovšetkým realizáciou prídavných tlačidiel.

Vo verzii z roku 1990 boli kurzorové klávesy realizované pomocou dvojitých spínačov, keď jeden musel zopnúť skôr (CAPS Shift) a druhý neskôr (číslice 5, 6, 7 alebo 8). Verzia z roku 1991 mala spínače jednoduché, na ich dekódovanie bolo na doske niekoľko TTL obvodov a diód, ktoré celý proces dvojitého stisku vytvárajú za pomoci hradiel. Tiež CAPS SHIFT tu nebol dekódovaný štandardne - signály z tohto tlačidla vstupujú práve do TTL obvodov a jeho sčítaním sa separátnym tlačidlom RESET je generovaný reset počítača. Tým bolo zamedzené náhodnému stlačeniu tlačidla reset.

Technicky pribudli ešte dva oddelené konektory špeciálne pre joysticky. Pôvodný konektor s vyvedenou zbernicou bol podstatne technicky zjednodušený, išlo len o otvor vyvedený k plošnému spoju počítača. Monitor a výstup pre televízor zostali ako pri variante Gama. Na rozdiel od Didaktiku Gama nie je u každého Didaktiku M použitý nedostatkový originálny obvod ULA od firmy Ferranti, ale v mnohých už bol použitý ruský ekvivalent Т34ВГ1.[1]

V čase uvedenia na trh sa počítač predával za 2990 Kčs.[2]

Didaktik Kompakt[upraviť | upraviť zdroj]

Didaktik Kompakt bol vlastne Didaktik M so vstavanou 3,5" disketovou mechanikou pre diskety DD s kapacitou 720 KB a tlačiarňou cez paralelný port opäť za asistencie obvodu 8255. Navyše mal konektor SCART pre pripojenie televízorov a monitorov s RGB vstupom a konektor pre magnetofón. Celý počítač má pulzný zdroj zabudovaný vnútri, takže nie je potrebný žiadny ďalší oddelený napájací zdroj, ako to bolo u ostatných modelov (Gama a M). Pretože klávesnica Didaktiku Kompakt je zhodná s klávesnicou Didaktiku M, môže sa zdať, že tento počítač nevie funkciu SNAP, ako samostatné disketové mechaniky D40 / D80. Tak to ale nie je. Funkciu SNAP je možné vyvolať súčasným stlačením tlačidiel CAPS SHIFT, šípka vľavo a šípka vpravo.[3]

Zhrnutie vlastností[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto počítače v Česko-Slovensku fakticky nahradili počítače ZX Spectrum. Ich nízka cena mnohým ľuďom prvýkrát priblížila výpočtovú techniku a ich jednoduchosť umožňovala ľuďom s malým technickým zázemím amatérsky vývoj prídavných zariadení (napríklad joysticky, zvukové procesory, AD/DA prevodníky) a softvéru (napríklad Desktop, unikátny WYSIWYG textový procesor s obrázkami v texte, proporcionálnym písmom a viac fontami od firmy Proxima).

Sláva počítačov Didaktik pohasla s poklesom cien 16-bitových počítačov (Atari, Amiga a ďalších) začiatkom 90. rokov a čoskoro potom bola úplne zmetená oveľa výkonnejšími PC.

ROM počítačov Didaktik bola použitá aj v niektorých ruských variantoch ZX Spectra, o. i. počítačov Byte, Jauza, Simbol, Vesta IK-30, Vesta IK- 31.[4][5][6][7][8]

Periférne zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

Pod značkou Didaktik sa vyrábali tiež periférie pre počítače Didaktik a ZX Spectrum.

Didaktik 40[upraviť | upraviť zdroj]

Disketová jednotka. Obsahuje disketovú mechaniku 5,25", radič disketových jednotiek, paralelný obvod MHB 8255. Disketovým operačným systémom je M-DOS. Formátovaná kapacita pri 40 stopách na stranu 360 kB. Disketa je na systémovom konektore vybavená tlačidlom "SNAP", pomocou ktorého je možné na disketu uložiť celý obsah RAM (48kB) a stavu registrov CPU. pomocou takto vytvorených snapshotov bolo možné ľahko uložiť rozrobenú prácu, prípadne rozohranú hru na disketu a neskôr pokračovať. Ďalej je vybavená konektorom pre pripojenie druhej disketovej mechaniky (EXTEND) a paralelným rozhraním (INTERFACE). K disketovej jednotke je možné pripojiť druhú disketovú mechaniku 5,25" alebo 3,5".

Disketa D80

Didaktik 80[upraviť | upraviť zdroj]

Disketová jednotka. Od Didaktiku 40 sa odlišuje len tým, že namiesto disketovej mechaniky 5,25" DD obsahuje disketovú mechaniku 3,5" DD. Formátovaná kapacita pri 80 stopách na stranu je 720 kB.

Interface M/P[upraviť | upraviť zdroj]

Interface M / P z katalógu Didaktik Skalica

Interface obsahujúci obvod 8255 ako paralelný port. Obsahoval vlastnú pamäť ROM, v ktorej boli ovládače pre tlačiareň BT100 a pre tlačiarne, ktoré sa pripájajú cez rozhranie Centronics.

Keyboard Proface[upraviť | upraviť zdroj]

Interface umožňujúci pripojiť k Didaktiku PC klávesnicu.

Melodik[upraviť | upraviť zdroj]

Didaktik Melodik s vypínačom

Hudobný interface. Obsahuje zvukový čip AY-3-8912, ktorý obsahujú počítače Sinclair ZX Spectrum 128K. Na rozdiel od ZX Spectra 128K nemá vyvedený dátový port (u ZX Spectra 128K je tento port použitý pre RS-232/MIDI a Keypad, resp. AUX na ZX Spectre + 2A / + 3). Samo pripojenie tohto interface k počítaču Didaktik alebo ZX Spectrum 48K ešte nezaručuje, že hra, ktorá používa tento čip na svoje ozvučenie, ho bude používať aj na Didaktiku alebo ZX Spectre 48K. Hry totiž používali na uloženie napr. melódie počas hry, rozšírenú pamäť ZX Spectra 128K. Takže napríklad hra F.I.R.E. Od Františka Fuku melódiu hrať bude, ale Dizzy 5 nie. Zvláštne sa správala hra Twin Turbo V8, ktorá na Didaktiku či ZX Spectre 48K s pripojeným interface Melodik používala tento na ozvučenie všetkých okolitých áut, zatiaľ čo auto hráča bolo ozvučené pomocou interného reproduktora Didaktiku či ZX Spectra 48K. Na ZX Spectre 128K pri tejto hre bol čip AY-3-8912 použitý na ozvučenie ako okolitých áut, tak aj aut hráča.

Joysticky Didaktik[upraviť | upraviť zdroj]

Joysticky z katalógu Didaktik Skalica

Joysticky Didaktik sa začali vyrábať pre počítače Didaktik M, farebne sú v rovnakom odtieni ako počítač. Dve tlačidlá spojené paralelne sú v oranžovej farbe, jedno je umiestnené na vrchole joysticku a druhé na základnej časti joysticku.

Odvodené počítače[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto počítače neboli vyrábané v podniku Didaktik Skalica, ale v ich autorizovanom servise v Česku. Počítače mali zhodné základné dosky s počítačom Didaktik Kompakt.

Kompakt profesional[upraviť | upraviť zdroj]

V podstate Didaktik Kompakt v klasickej PC skrini. Navyše obsahoval Melodik. Zabudované mal dve disketové jednotky, 3,5" označená ako a: a 5,25" označená ako b:, interface pre myš typu Kempston mouse a interface pre pripojenie klávesnice Consul, ktorá bola súčasťou počítača.

Kompakt 128[upraviť | upraviť zdroj]

V podstate Didaktik M s rozšírenou pamäťou na 128kB a radičom disketových jednotiek D40/D80 v klasickej PC skrini. Navyše obsahoval Melodik. Zabudované mal dve disketové jednotky, 3,5" označená ako a: a 5,25" označená ako b:, interface pre myš typu Kempston mouse a interface pre pripojenie klávesnice Consul, ktorá bola súčasťou počítača.[9]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2017-05-05]. Dostupné online. Archivované 2014-04-09 z originálu.
  2. SIEGER, Ladislav. Didaktik M - Počítač za méně než 3000 korun. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online.
  3. KOFRÁNEK, Jiří. Staronové Spectrum ze Skalice - Počítač Didaktik Kompakt. [s.l.] : [s.n.], 1995. Dostupné online.
  4. Byte Archivované 2014-12-14 na Wayback Machine na fincoins.spb.ru
  5. Didaktik Skalica na zx.pk.ru
  6. Яуза na SpeccyWiki
  7. Символ na Speccywiki
  8. Веста ИК-31 na SpeccyWiki
  9. Krejčí, J.. Kompakt Profesional. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. S. 11 - 12.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Didaktik na českej Wikipédii.