Digitálny nomád

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Digitálny nomád je človek, ktorý je pracovne nezávislý na lokalite a na živobytie si zarába vďaka využívaniu telekomunikačných technológií. Zjednodušene možno povedať, že na prácu potrebuje len počítač a pripojenie na internet.[chýba zdroj] Môže pracovať z akéhokoľvek kúta sveta a často pracuje práve zo zahraničia a prácu tak spája s cestovaním a spoznávaním nových krajín a kultúr.

Život digitálneho nomáda[upraviť | upraviť zdroj]

Na internet sa digitálny nomád pripája prakticky odkiaľkoľvek, kde je dobré internetové pokrytie. Najčastejšie však digitálni nomádi pracujú z kaviarní, verejných knižníc, coworkingových priestorov alebo z hotela. Nemá problém sa prispôsobiť a je na takmer stále na cestách .[1] Počet digitálnych nomádov v súčasnosti neustále rastie, jedným z dôvodov je dobré pokrytie internetu aj v menej rozvinutých krajinách, a preto nemajú digitálni nomádi problém dlhodobo fungovať z miest, kam sa zväčša chodí iba na dovolenky. Ďalším dôvodom prečo počet digitálnych nomádov rastie je trend, predovšetkým u mladých ľudí, ktorí uprednostňujú slobodu pred stálym zamestnaním v korporátnych spoločnostiach.

Typickým príkladom digitálneho nomádstva je vycestovanie počas zimného obdobia do krajiny, v ktorej je teplo. Obľúbenými destináciami pre slovenských digitálnych nomádov sú Juhovýchodná Ázia, Kanárske ostrovy alebo Španielsko. Je známe, že niektoré miesta či krajiny, sú natoľko digitálnymi nomádmi obľúbené, že sú v nich vytvorené doslova komunity digitálnych nomádov. Takýmto typickým príkladom je mesto Chiang Mai v Thajsku, veľmi obľúbená destinácia pre digitálnych nomádov.

Digitálni nomádi však nepracujú z ázijských krajín iba kvôli teplu. Digitálni nomádi pôsobia v ázijských krajinách taktiež kvôli nižším životným nákladom, a preto i začínajúci digitálni nomádi dokážu vďaka dlhodobému pôsobeniu v Ázii pokryť svoje náklady na život aj s nižšími príjmami.

Nevýhodou životného štýlu digitálnych nomád sú víza a povolenie na dlhodobý pobyt. Väčšina digitálnych nomádov funguje v krajinách, odkiaľ pracujú, na turistických vízach a svoje cesty si plánujú tak, aby neprekročili povolenie na pobyt. Pokiaľ plánujú v konkrétnej krajine zostať dlhšie, vycestujú mimo krajiny iba na tzv. visa run. V skutočnosti to znamená vycestovať za hranice iba kvôli pečiatke v pase, častokrát s letenkou späť ešte v ten istý deň, ako bol odlet.

Ďalšími výzvami, s ktorými sa digitálni nomádi stretajú, sú rozdielne časové pásma medzi krajinou, kde pôsobia a kde majú klienta; za každých okolností nutnosť nájsť dobré pripojenie na internet a splniť pracovné termíny; pri dlhodobom pôsobení v zahraničí odlúčenie od rodiny a priateľov a v neposlednom rade si musia vedieť digitálni nomádi vedieť stanoviť hranice medzi pracovným časom a osobným voľnom.

Výhody životného štýlu digitálnych nomádov v podobe slobody, určenia si pracovného času a možnosti cestovania po svete stále prevažujú nad nevýhodami, a preto je digitálne nomádstvo trend, ktorý stále naberá na popularite.  

Definícia pojmov[upraviť | upraviť zdroj]

Jedným z prvých použití pojmu digitálny nomád sa datuje do roku 1997. Šlo o rovnomenný titul knihy, ktorá bola publikovaná vzdelávacou spoločnosťou Wiley. Knihu napísal Tsugio Makimoto a David Manners. Nie je však známe, či autori termín v knihe vytvorili alebo len použili už existujúci termín.

Ďalší termín, ktorý sa v súvislosti s digitálnym nomádstvom často skloňuje je nezávislosť na lokalite. Toto slovné spojenie (z angl. location independence) použila ako prvá Lea Woodward v roku 2006 pri opise životného štýlu digitálnych nomádov.

Kto môže pracovať ako digitálny nomád[upraviť | upraviť zdroj]

Digitálni nomádi pracujú najčastejšie ako konzultanti na voľnej nohe, podnikatelia na vlastných projektoch alebo ako zamestnanci na diaľku. Najčastejšie digitálni nomádi pracujú v povolaniach ako:

Komunity digitálnych nomádov[upraviť | upraviť zdroj]

Komunity digitálnych nomádov sa vytvárajú predovšetkým v coworkingových priestoroch v danej krajine. Následne spoločne organizujú rôzne workshopy, konferencie či podujatia, od lokálnych až po celosvetové.

Typickým príkladom celosvetového spoločného podujatia digitálnych nomádov je Nomad Cruise, plavenie sa zaoceánskou výletnou loďou. Ide o pravidelné stretnutie viac ako 200 digitálnych nomádov, ktorí navzájom zdieľajú svoje vedomosti a skúsenosti a zároveň si rozširujú okruh svojich známych v digitálnej komunite. Výletná loď sa vždy plaví do inej destinácie, na jeseň 2017 sa napríklad loď plavila zo Španielska do Panamy.[2]

Aj na Slovensku si komunita digitálnych nomádov usporadúva pravidelné stretnutie. Ide o Festival digitálnych nomádov Archivované 2018-01-17 na Wayback Machine. Prvé podujatie na Slovensku venované slovenským digitálnym nomádom a všetkým, ktorých zaujíma práca cez internet a dlhodobé cestovanie po svete.

Zaujímavosti zo sveta digitálneho nomádstva[upraviť | upraviť zdroj]

  • WiFi, bez ktorej by digitálny svet fungoval veľmi obmedzene pochádza z roku 1985, v roku 1998 vznikol PayPal ako platforma pre online platby a digitálnymi nomádmi obľúbený Skype uzrel svetlo svetla v roku 2003.
  • V roku 2007 Tim Ferris vydáva svoj bestseller 4-hodinový pracovný týždeň. Z knihy sa predalo viac ako milión kópií a inšpirovala mnohých, aby svoju prácu začali nezávisle na lokalite a dokázali skĺbiť prácu s cestovaním.
  • V roku 2012 manželia Christine a Drew Gilbert vyzbierali vďaka crowdfundingovému portálu Kickstarter 37 000 dolárov na tvorbu a sfilmovanie dokumentu "Bezdrôtová generácia" (z angl. The Wireless Generation) o ľuďoch, ktorí pracujú online a cestujú po svete. [3]
  • V tom istom roku (2012) sa uskutočnila v Spojených štátoch amerických štúdia, podľa výsledkov ktorej by až 40% Američanov mohli svoju súčasnú prácu vykonávať na diaľku.
  • Podľa Euromonitoru bude v roku 2020 až 43,7% svetovej populácie používateľom internetu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TREND.SK. Digitálni nomádi: Pracujú s laptopom v ruke a cestujú po svete. Troch sme oslovili. www.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-16].
  2. Festival Digitálnych Nomádov 2017 bude v sobotu, 24. júna v Prievidzi [online]. Festival Digitálnych Nomádov, [cit. 2018-01-16]. Dostupné online. Archivované 2018-01-17 z originálu.
  3. Brief History of Digital Nomading [online]. [Cit. 2018-03-06]. Dostupné online.