Dikastérium pre kauzy svätých

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dikastérium pre kauzy svätých
Dicasterium de Causis Sanctorum
SídloPalazzo delle Congregazioni
Piazza Pio XII, 10
00193 Roma
PrefektMarcello Semeraro (od 2020)
Sekretárbiskup Fabio Febene
Podsekretár(i)kňaz Bogusław Turek
Založenie8. máj 1969
Pavol VI.

Dikastérium pre kauzy svätých (lat. Dicasterium de Causis Sanctorum) je súčasť Rímskej kúrie, ktorá má na starosti skúmanie a preverovanie káuz blahorečenia a svätorečenia.

História a súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Táto kongregácia bola založená dňa 8. mája 1969 pápežom Pavlom VI. pod názvom Posvätná kongregácia pre kauzy svätých. Prvým prefektom sa stal kardinál Paolo Bertoli a prvým sekretárom Ferdinando Giuseppe Antonelli, O.F.M. Roku 1984 bola premenovaná na súčasný názov Kongregácia pre kauzy svätých. Pápež František apoštolskou konštitúciou Praedicate Evangelium k 5. júnu 2022 zmenil názov tejto organizácie na "Dikastérium pre blahorečenie a svätorečenie".

V súčasnosti (október 2023) je prefektom kongregácie kardinál Marcello Semeraro, ktorý bol vymenovaný pápežom Františkom 15. októbra 2020.[1]

Poslanie dikastéria[upraviť | upraviť zdroj]

Úlohou dikastéria je zhromažďovať informácie o daných osobách, u ktorých prebieha proces svätorečenia alebo blahorečenia. Následne tieto informácie preskúma historická komisia, komisia kardinálov a biskupov, komisia teologická a lekárska komisia, aby vydali stanovisko, či skúmaná osoba viedla príkladný a svätý život. Prefekt pri súkromnej audiencii u pápeža navrhuje uznanie zázrakov uzdravenia alebo hrdinských cností.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kongregace pro blahořečení a svatořečení na českej Wikipédii.

  1. Mgr Semeraro nommé préfet de la Congrégation pour la Cause des Saints - Vatican News [online]. www.vaticannews.va, 2020-10-15, [cit. 2023-10-26]. Dostupné online. (po francúzsky)