Diova socha v Olympii

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Diova socha v Olympii

Diova socha v Olympii bola 13 m vysoká socha, ktorú v roku 433 pred Kr. vytvoril grécky sochár Feidias. Stála v chráme boha Dia v Olympii.

Tvorcom kolosálnej sochy bol najslávnejší starogrécky sochár Feidias, ktorý kvôli jej vytvoreniu žil dlhší čas v Olympii. Socha stála v oltárnom priestore chrámu, ktorý bol dlhý 64 metrov a široký 28 metrov. Výška sochy sa odhaduje v rozpätí až 13 metrov. Diovo telo bolo vyrobené z dreva, pričom ho pokrývali lupienky zo slonoviny, ktoré imitovali kožu. Vlasy a brada boli zo zlata a oči boli vytvorené z drahocenných drahokamov. Zeus bol do pol pása nahý, nohy mu prekrývalo rúcho a cez ľavé rameno mal prehodený pozlátený plášť. Ľavou rukou sa opieral o vladársku barlu, zakončenú sochou sediaceho posvätného orla, v pravej ruke držal pozlátenú sošku Níké - bohyne víťazstva. Zeus sedel na tróne z cédrového dreva, ktorý bol zdobený slonovinovými basreliéfmi s výjavmi bohov, ozdobenými zlatom, ebenom a drahokamami. Vo vlasoch mal umiestnený veniec olympijského víťaza.

Sochu Dia v roku 394 n. l. odviezli do Konštantinopolu, kde ju pri požiari paláca cisára Theodosia zničil oheň.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • HULÍNEK, Drahoslav: Staroveké divy Grékov. In: Historická revue, roč. XXIX, 2018, č. 12, s. 6 − 13 [text o soche Dia na s. 11.].