Discoglossus nigriventer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Discoglossus nigriventer
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Discoglossus nigriventer
Mendelssohn & Steinitz, 1943

Mapa rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Discoglossus nigriventer je žaba z čeľade Discoglossidae. Predpokladalo sa, že ide o vyhynutý druh, ale v novembri 2011 bol objavený živý exemplár v Chulskom údolí na severe Izraela.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Discoglossus nigriventer má tmavé brucho s malými bielymi bodkami a okrovo sfarbený chrbát. Boky majú hrdzavú farbu, ktorej odtieň sa pohybuje od tmavo olivovo sivého až po sivočierny. Od kunky maľovanej sa líši interokulárnou vzdialenosťou (tj vzdialenosťou medzi očami), dlhšími prednými končatinami a menej vyčnievajúcim nosom. Popisovaný vzor bola dospelá samica s dĺžkou tela 40 mm.

O tomto druhu nie je prakticky nič známe, pretože bol vedcami videní iba dvakrát. V roku 1940 boli nájdení dvaja dospelí jedinci a dva žubrienky, a v roku 1955 bol nájdený jeden jedinec. Od tej doby tento druh nebol videní až do novembra 2011.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Žába 'kanibal', která prý vyhynula, žije. V Izraeli [online]. Lidovky.cz, 2011-11-18, [cit. 2011-11-18]. Dostupné online.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žabka černobřichá na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]