Diskusia:František Barkóci (arcibiskup)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rodisko arcibiskupa[upraviť kód]

talianska wiki píše, že sa narodil v obci Tovarné --Kelovy 13:41, 10. február 2010 (UTC)

Prenesené z Diskusia s redaktorom:Saskardin#František Barkóci (arcibiskup)

Tuším, že máš prístup k Beliane, môžeš prosím pozrieť, že či píše niečo o mieste narodenia arcibiskupa Barkóciho? Mal sa narodiť 15. október 1710, v článku je že obec Čičava (obec), podľa MKL http://lexikon.katolikus.hu/B/Barkóczy.html sa píše Tovarné, Biographisches Lexikon des Kaisertums Österreich - Erster Teil - ... (1856) [1] píše "Schloss Csicsva", teda asi Čičava (hrad). Mal by som rád aj nejaký slovenský rozumný zdroj. Ďakujem. --LacoR (diskusia) 06:34, 11. júl 2014 (UTC)

v Beliane je 15.10.1710, hrad Čičava. Saskardin diskusia 21:08, 12. júl 2014 (UTC)
Ďakujem, upravil som článok. --LacoR (diskusia) 21:55, 12. júl 2014 (UTC)
Podľa článku Čičava (hrad) bol hrad v rokoch 1704–1711 ...v rukách rákociovských povstalcov... Vtedy ho gróf František Barkóci vydal cisárskym vojskám, ktoré ho dali zbúrať. Asi ťažko posielal gróf Barkóci svoju tehotnú manželku rodiť na hrad obsadený vojakmi. Ako miesto narodenia uvádza it.wiki Podčičva (dnes časť obce Sedliská, čo je 2 km od Tovarného) to je omnoho logickejšie, len nie je uvedený konkrétny zdroj z troch citovaných. De.wiki uvádza Dobrensi, ale to bude asi omyl. --AtonX (diskusia) 00:41, 13. júl 2014 (UTC)
Tá de.wiki to uvádza podľa catholic-heirarchy [2] (čo je ináč celkom spoľahlivý zdroj), ale toto je evidentne nejaký úlet. Podčičva je vlastne podhradie hradu Čičava a mne sa zdá zas omnoho logickejšie, že v časoch keď sa všade pohybovali rôzne vojská a fakticky bola občianska vojna, grófka aj s deťmi žila s manželom na hrade, ktorého bol gróf kapitánom (majiteľom?). No ale dostávame sa k "vlastnému výskumu" a budem musieť do článku doplniť obsiahlejšiu poznámku ohľadom miesta narodenia. Ešte skúsim zohnať Biografický slovník. Každopádne obec Čičava sa mi zdá byť najmenej pravdepodobná. Aj keď mu tam osadili pamätnú tabuľu [3] (a ten text ktorý spracoval: Ing. Marián Tkáč, PhD je doslova skopírovaný z vtedajšej verzie wiki). --LacoR (diskusia) 07:21, 13. júl 2014 (UTC)
Ano, asi bude treba uviesť všetky možnosti a zdroje, aby to nebol vlastný výskum: Čičava (hrad); Podčičva ako podhradie; Tovarné/Tavarna - čo by kameňom dohodil od Podčičvy (rodina používala meno de Szala et Tavarna / Szalai és Tavarnai); Dobrensi; dedina Čičava mi nepripadá doložená. --AtonX (diskusia) 10:13, 13. júl 2014 (UTC)
Ešte to Dobriensis - to by mohla byť dedina Dobrá nad Ondavou, ktorá bola zlúčená s obcou Kvakovce Majtán a bola fakticky zatopená vodným dielom Domaša porovnanie historickej mapy so súčasnosťou --LacoR (diskusia) 15:55, 13. júl 2014 (UTC)