Diskusia:Luteránstvo (kresťanský smer)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Navrhujem spojiť články Luteránstvo, Luteráni, Luteranizmus a Luteránska cirkev do jednoho článku - pod názov Luteránstvo. --Qasinka 17:03, 7. jún 2008 (UTC)

  • Luteránska cirkev by som odporučil ponechať osve. Ide o oddelenie učenia a inštitúcie (oboje môže tvoriť v budúcnosti rozsiahle materiály). Peterek 17:14, 7. jún 2008 (UTC)
    • Myslím, že Luteránská cirkev ako inštitúcia neexistuje. Existujů len jednotlivé luteránské církvi - napr. Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku, Evanjelicko-augsburská cirkev v Poľsku, Sliezská cirkev evanjelická augsburského vyznania atď. Tyto cirkvi samozrejme niech majú svoje vlastné stránky. --Qasinka 17:53, 7. jún 2008 (UTC)
      • Najlepšie bude spojiť Luteranizmus a Luteránstvo do jedného článku, ktorý sa bude zaoberať Lutherovým učením a všetkými neskoršími prúdmi, ktoré z neho vychádzajú (teda nielen luteránske cirkvi, ale napr. aj pietizmus), Luteránska cirkev nechať osve (jasné, že neexistuje jedna, myslí sa všeobecne jedna z mnohých luteránskych cirkví) a spojiť Luteráni a Luterán (môže byť rozlíšenie na 1) ten kto nasleduje učenie Luthera a 2) príslušník luteránskej cirkvi). Mz 16:20, 8. jún 2008 (UTC)