Diskusia:Rada vzájomnej hospodárskej pomoci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bronto, nie že by som chcel rýpať, ale neviem prečo si názov Československo zmenil na Česko-Slovensko, keď v dobe keď RVHP vzniklo a ČS sa stalo jej členom, sme sa oficiálne volali Československo, čiže bez pomlčky. Č-S sme boli pokial viem len v krátkom období pred vytvorením samostatnej republiky... --matros 23:02, 14 február 2006 (UTC)

Dnes sa píše s pomlčkou. Bodka. Si asi stý, kto nepozná pravopis a pýta sa tú istú otázku, preto už nereagujem. Naštuduj si. Bronto 23:10, 14 február 2006 (UTC)

Ja si len myslím že historické názvy by sa mali písať tak ako sa písali v tej dobe... Nejde len o linguistickú záležitosť ale aj o právnu a oficiálny názov podľa ústavy bol vtedy taký... ale nevadí nebudem sa s tebou hádať. Jedna "vojna o pomlčku už stačila" :) --matros 23:14, 14 február 2006 (UTC)
To je absolútny nezmysel, lebo historických názov je milión. A pravopis je pravopis, ústava ani nič iné s tým nemá nič spoločné. Čo tvrdíš je "dedinská" logika. Bronto 23:22, 14 február 2006 (UTC)
Neviem prečo sa rozčuluješ... Dostaneš infarkt:) --matros 23:27, 14 február 2006 (UTC)
Lepo tu strácam čas stále s tými istými nezmyslami. Čo si TY myslíš o pravopise je nepodstatné, podstatné je čo si myslí SAV, ktorá ich pripravuje, nechápem, čo o tom treba diskutovať. Bronto 23:32, 14 február 2006 (UTC)
Mal by si taký istý názor aj keby zajtra SAV rozhodla že sa pravopis mení a odteraz to budeme písať bez pomlčky a aj spätne všetky historické názvy? Prosím odpovedz úprimne a už ťa nikdy nebudem otravovať otázkami o pomlčkách (teda vlastne spojovníkoch). dik --matros 23:43, 14 február 2006 (UTC)
Matros, netráp sa s tým. Riaď s sa smelo zdravým rozumom ("dedinskou logikou"). Podobné názory SAV (aj keby existovali, o čom nie som presvedčený) sú irelevantné, ako slobodného človeka v slobodnej krajine ťa nikto nemôže prinútiť používať newspeak. Netreba mať veľkú predstavivosť, akú deštrukciu by v jednotnom informačnom priestore napáchali rôzne "inovácie" tohoto druhu, nech sú už vyzvané akýmikoľvek frustráciami, komplexmi, či len hlúposťou. Bronto Ťa bude dookola opravovať a Ty máš plné právo postúpiť s ním rovnako...--Joseliani 07:47, 15 február 2006 (UTC)
Nesúhlasím s názorom Joselianiho. Wikipédia potrebuje nejaké pravidlá, ktoré treba dodržiavať a keďže toto je slovenská Wikipédia, tak sa riadime Pravidlami slovenského pravopisu. Väčšiu deštrukciu podľa mňa spôsobujú ľudia, ktorý nedodržujú pravidlá a riadia sa svojou "dedinskou logikou", lebo, priznajme si, každý má vlastnú dedinskú logiku a nijaké Pravidlá dedinskej logiky neexistujú. To čo je pre jedného samozrejmé pre iného môže byť hlúposť. Adrian@diskprís 08:27, 15 február 2006 (UTC)
Sedliacky rozum je samozrejme potrebný, ale pokiaľ existuje záväzné pravidlo (a to pravidlá pravopisu sú), treba ho dodržať. Nie som za zavádzanie nových zásad a smerníc na Wikipédii, kým nie sú potrebné, potom sú príliš obmedzujúce a zvyšuje sa "latka" pre vstup do Wikipédie (čo v zásade nechceme). Ak nastane potreba, treba ju samozrejme prijať. Helix84.JPG helix84 09:46, 15 február 2006 (UTC)
To Adrian: Ja netvrdím že nemáme dodržiavať pravidla, len som sa chcel Bronta slušne a normálne spýtať na základe čoho opravil ČS na Č-S, ked som si bol istý že v tej dobe sme používali názov ČS a postupoval som na základe svojich znalostí a nie dedinskej logiky čo je podla mňa velký rozdiel... určite nebolo mojim cieľom vyprovokovať nejakú hádku, čo nakoniec môžeš vdieť aj sám, keď sa pozreš na moje príspevky do tejto diskusie. --matros 11:55, 15 február 2006 (UTC)