Diskusia k portálu:Hviezda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tá červená strašne ťahá oči.--peko (diskusia) 17:05, 19. august 2018 (UTC)

@Spider 001757: Přidávám se. Mám slabý zrak a oči z toho dost slzí. Šlo by něco méně agresovního? -OJJ 07:48, 20. august 2018 (UTC)

(upravil: -OJJ 07:48, 20. august 2018 (UTC))

Aj ja sa pridávam. Tento odtieň červenej určite nie. Čierna, respektíve tmavosivá, by mohla byť zároveň aj tematickejšia.--Eryn Blaireová (diskusia) 07:54, 20. august 2018 (UTC)

@Spider 001757: Žeravé znamenie osudu? :-) --–Bubamaradisk. 08:27, 20. august 2018 (UTC)

Inak, nad Portálom hviezda som tak pred 10 rokmi tiež uvažovala. Napokon som túto myšlienku zamietla najmä pre nedostatok údržbárov, ale aj pre nedostatok potenciálnych odporúčaných článkov o hviezdach a obrázkov týždňa. Ako skupina objektov určite hviezdy majú portálový význam, len čím (kým) ten portál zaplniť? --Eryn Blaireová (diskusia) 08:39, 20. august 2018 (UTC)

Dovolím si zasa frfľať, sivá ako pozadie tiež nie (aspoň nie v tomto odtieni), sú na nej zle čitateľné navštívené odkazy. Takáto kombinácia by sa ti nepáčila?

Hviezdny portál
Hviezdy v otvorenej hviezdokope M41
Slnko, naša najbližšia hviezda a zároveň z pohľadu Zeme najjasnejšia hviezda oblohy je najlepšie preskúmanou hviezdou

Hviezda alebo zastarano stálica je plazmové (plynné), približne guľovité teleso vo vesmíre, ktoré má vlastný zdroj viditeľného žiarenia, drží ho pokope jeho vlastná gravitácia a má hmotnosť 0,08 až 300 hmotností Slnka. Vo hviezdach je sústredená väčšina viditeľnej hmoty vesmíru.

Najbližšou hviezdou k Zemi je Slnko, ktoré je zdrojom väčšiny energie našej planéty. Pri vhodných atmosférických podmienkach sú v noci zo Zeme viditeľné aj iné hviezdy. Kvôli obrovským vzdialenostiam vyzerajú ako množstvo nehybných, viac či menej blikajúcich svetelných bodov.

@Peko: Mne to príliš pripomína Portál:Slnečná sústava, ktorý je tiež žltý, lebo Slnko. :-) Čierna s bielymi písmenami by nešla? Bol by to dizajn á la biele hviezdy na nočnom nebi. Či je to prisilný kontrast? + prefarbenie wikiodkazov --Eryn Blaireová (diskusia) 11:09, 21. august 2018 (UTC)

Hviezdny portál
Hviezdy v otvorenej hviezdokope M41
Slnko, naša najbližšia hviezda a zároveň z pohľadu Zeme najjasnejšia hviezda oblohy je najlepšie preskúmanou hviezdou

Hviezda alebo zastarano stálica je plazmové (plynné), približne guľovité teleso vo vesmíre, ktoré má vlastný zdroj viditeľného žiarenia, drží ho pokope jeho vlastná gravitácia a má hmotnosť 0,08 až 300 hmotností Slnka. Vo hviezdach je sústredená väčšina viditeľnej hmoty vesmíru.

Najbližšou hviezdou k Zemi je Slnko, ktoré je zdrojom väčšiny energie našej planéty. Pri vhodných atmosférických podmienkach sú v noci zo Zeme viditeľné aj iné hviezdy. Kvôli obrovským vzdialenostiam vyzerajú ako množstvo nehybných, viac či menej blikajúcich svetelných bodov.

@Eryn Blaireová: Čierna s bielou môže byť (Slnečnú sústavu som nepozeral, že ako je naštýlovaná) --peko (diskusia) 12:00, 21. august 2018 (UTC)

No ja neviem... ale portál mi príde trochu nadbytočný. Nebolo by lepšie astro/vesmírne portály spojiť a radšej urobiť portál inému odvetviu?--Jetam2 (diskusia) 12:21, 21. august 2018 (UTC)

@Jetam2: Ani nie. Astronomický portál je hlavný, jeho (sub) portály sú Slnečná sústava a Hviezda. --peko (diskusia) 13:14, 21. august 2018 (UTC)
@Jetam2: Za nadbytočné portály považujem tie neudržiavané. Ja sa ale o svoje vesmírne subportály Kozmonautika a Slnečná sústava od ich založenia pred 11 a 10 rokmi stále starám.--Eryn Blaireová (diskusia) 15:53, 21. august 2018 (UTC)
@Eryn Blaireová: Sorry ak som sa ťa dotkol. Tvoju prácu si vážim. Len mi prišlo, že sa témy trochu drobia a bolo by lepšie investovať inde. No na druhej strane viem, že to silne závisí od toho kto čo chce a môže robiť. Takže držím palce nech hviezdny portál vydrží rovnako.--Jetam2 (diskusia) 16:34, 21. august 2018 (UTC)
@Jetam2: Ak tým myslíš to, že je zvláštne mať toľko vesmírnych portálov, kým iné veľké odvetvia nemajú ani jeden, tak s tým súhlasím. Už dávno som o tomto chaose zakladania portálov napísala wikiblog. Ale presne ako vravíš, všetko sa to odvíja od špecializácie, nadšenia a prítomnosti redaktorov, nemôžeme nadiktovať založenie portálu o téme, na ktorú tu nik špecialista nie je.--Eryn Blaireová (diskusia) 16:17, 22. august 2018 (UTC)
@Eryn Blaireová: Áno, tak som to myslel.--Jetam2 (diskusia) 17:14, 22. august 2018 (UTC)

Napadlo mi, či je vôbec nutné na niektorých portáloch dávať obrázky týždňa a odporúčaný článok. Veď hlavná úloha portálu je uľahčiť navigáciu k článkom k nejakej téme a tieto veci sú len doplnkom. Napr. česká wiki má takto cs:Portál:Geografie a cs:Portál:Bratislava. Ten o Bratislave bol aktualizovaný v 2014, ale ja si stále myslím, že svoju funkciu si plní, lebo nie všetko sa zmestí do šablóny a takto sú tie články a pekne pokope. Pozrite sa napr. na taliansky portál o hviezdach it:Portale:Stelle. Takto si napr. predstavujem, že by mohol vyzerať aj ten slovenský. Inak spojené byť nemusia, ale môžu byť prepojené ako v it:Portale:Stelle, kde sú záložky na ostatné portály o vesmíre. Daevid (diskusia) 19:27, 21. august 2018 (UTC)

Skwiki nemá nejakú oficálnu politiku, ako by mal portál vyzerať, ani čo sa týka usporiadania stránky, ani čo sa týka obsahu. A ani to, či je vlastne portál vhodný, alebo nie. Tu sa akosi stalo nepísaným pravidlom, že portál by mal mať nejaké obrázky/články meniace sa s časom, samozrejme, viem si predstaviť aj portál bez týchto náležitostí. --peko (diskusia) 20:15, 21. august 2018 (UTC)
Myslím si, že trochu dynamiky - premenlivého obsahu - portál potrebuje. Jej formy - či to bude obrázok, článok alebo aj aj, týždňa či mesiaca, to už nemusí byť striktne dané.--Eryn Blaireová (diskusia) 16:17, 22. august 2018 (UTC)
@Daevid, Eryn Blaireová, Peko: Coby správce cs. :) Portál:Geografie je něco, čemu se říká miniportál=navigační stránka, protože se o portál zřejmě nikdo nestaral a neudržoval. Pokud by se do toho někdo pustil, samozřejmě by tam článek a obrázek byl (tedy není to vychytávka jako spíš lenost :)). Na cs udržuji cs:Portál:Obojživelníci (dost nezpracované téma obecně i tady), tady Portál:Šach s automatickou obměnou, tam stačí třeba jednou za rok/dva připravit články a dál se nestarat. Myslím, že sk je i díky Eryn v astronomii natolik silná, že by klidně mohl portál:Hvoezda existovat nějaký čas bez toho. Osobně by se mi líbil Portál:Živočíchy. Zdravím z Prahy, mmch. od Elánu. :) -OJJ 16:27, 22. august 2018 (UTC)
@OJJ: Portál Obojživelníci máš pekný, na Šachy sa nechytám. A portál:Živočíchy by sa páčil aj mne. Okrem iného aj preto, že už dlho mi chýba premostenie medzi portál:Biológia a portál:Pes. :-) A vďaka za dôveru ohľadom portálu Hviezda, len sa obávam, že na adopciu opustených portálov mi chýba niekdajšie nadšenie. Sem-tam iste pomôžem, no dúfam, že jeho zakladateľ vydrží byť správcom čo najdlhšie. --Eryn Blaireová (diskusia) 17:57, 22. august 2018 (UTC)

Ak by si niekto osvojil môj návrh s navigačným prepojením vesmírnych portálov, tak môže použiť tento kód (na iných portáloch je nutné prehodiť farby) a vsunúť ho na začiatok stránky:

Portál:Astronómia Astronómia Portál Kozmonautika Kozmonautika Portál Slnečná sústava Slnečná sústava Portál Hviezda Hviezda

EDIT: Akurát treba upraviť farby aby to celkovo ladilo. --Daevid (diskusia) 20:51, 21. august 2018 (UTC)

@Daevid: Aby to nevyznelo, že si sa namáhal zbytočne - palec hore. Presne na astronomické portály to pasuje. Neviem či sa toho niekto chytí, ale minimálne si hodím stránku do záložky, aby som nezabudol. --peko (diskusia) 19:47, 22. august 2018 (UTC)
@Daevid: Keď už sa začalo v krčme diskutovať o novopribudnutých portáloch, tak som hviezdny portál trochu upratal a zároveň som tam tvoju šablónu prilepil (aj na zvyšné portály). --peko (diskusia) 21:08, 13. september 2018 (UTC)
@Peko: Táto farebná kombinácia sa mi páči. Je pravda, že tvoja predošlá možnosť sa mi páčila ešte o kúsok viac, ale je pravda aj to, že v nej by bol problém s wikilinkami. Takto je to farebne dosť odlišné od iných a zároveň sfarbené relatívne k veci.--Eryn Blaireová (diskusia) 11:38, 14. september 2018 (UTC)

Ešte jeden návrh. Zrušme na tomto portáli výročia. Presne datovaných udalostí spojených s hviezdami je pramálo a tých pár, čo je, pokryje portál Astronómia. Ani portál:Slnečná sústava ich nemá, z rovnakých dôvodov. --Eryn Blaireová (diskusia) 13:44, 23. august 2018 (UTC)

Svojho času (podobným spôsobom a od podobne mladého prispievateľa) vznikol portál:Fínsko. Autora wiki bavila veľmi krátko, takže aj portál je v dosť statickej podobe. Neviem, či by najprv nebolo treba editovaj súvislejšie až potom zakladať portály. Vasiľ (diskusia) 12:55, 27. august 2018 (UTC)