Diskusia s redaktorom:Pelex/Archív 2016

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wire[upraviť zdroj]

Ahoj, díky za úpravy v článku Cicavica obrovská, konkrétně hlavně za nezlomitelné mezery. Příště bych Ti rád dal tip, doplňuje je nástroj Wire, navržený speciálně pro Wiki, takzpe se to nemusí vyplňovat ručně. Měj se. OJJ (diskusia) 05:26, 25. január 2016 (UTC)

@OJJ: Problém je, že pravidlo, ktoré tam je napr. ohľadom normalizácie typografie číselných rozsahov, nie je vhodné pre skwiki. Tu rozsahy neuvádzame "12–14", ale "12 – 14" (pomlčka sa píše vždy s medzerami – to platí pre všetky prípady, kam nepatrí spojovník). Optimálne je používať na rozsahy šablónu {{--}} (tzn.: 12{{--}}14), tá vkladá typografickú pomlčku (ndash) aj pevné medzery, takže netreba riešiť + je menšie riziko, že to najbližší editujúci pokazí. --Teslaton (diskusia) 05:55, 25. január 2016 (UTC)
@Teslaton: Čili je lepší místo 14—15 napsat 14 – 15? OJJ (diskusia) 06:35, 25. január 2016 (UTC)
Ano, to je tu štandardný zápis číselného rozsahu, či už ide o roky alebo ľubovoľný iný rozsah. --Teslaton (diskusia) 06:44, 25. január 2016 (UTC)

IP škola[upraviť zdroj]

Ahoj, IP 87.197.28.50 jsi dal do diskuse upozornění, že je zablokována, přičemž žádný blok nedostala. Nechci být dotěrný, jen upozorňuji. -OJJ 07:56, 23. marec 2016 (UTC)

Áno, máš pravdu, moja chyba. Ich úpravu som odstránil a upozornil do diskusie, ale blok som zabudol. Je mi to ľúto.--Pelex (diskusia) 08:26, 23. marec 2016 (UTC)
Nevadí, jen jsem upozornil. Dle mého by o všech podobných "editacích" už dávno měli vědět ředitelé škol. ---OJJ 08:52, 23. marec 2016 (UTC)
To isté som tvrdila aj ja, ale nestretlo sa to s podporou komunity. Aj som skúsila sformulovať e-mail riaditeľovi jednej obzvlášť nevychovanej školy, starostlivo som zostavila výpis jej neprípustných editácií... a keď som to skúsila odoslať, vysvitlo, že milá škola nemá funkčný e-mail. To ma načisto dopálilo a ďalšie pokusy som už nerobila.--Eryn Blaireová (diskusia) 09:37, 23. marec 2016 (UTC)
@Eryn Blaireová: To já na jednu z české Wikipedie už oznámení odeslal. Jestli se zlepší, nevím. ---OJJ 09:42, 23. marec 2016 (UTC)
Táto téma už bola "na stole" niekoľkokrát, no nikdy sme sa na ničom nezhodli. Ako píše Eryn, niektoré školy si zaslúžia rázny zásah. Osobne patrím k zástancom tvrdého opatrenia - bloku IP, napr. ak je IP pre vandalizmus bloknutá 10 x. Argumentácia odporcov takéhoto riešenia bola, že na verejné IP môže byť napojených viac ľudí, čím sa obmedzí ich prístup. Myslím, že do (pre tento účel špeciálnej) blokovacej šablóny by stačilo dať info o možnom riešení, umožňujúcom registráciu, hoci takých prípadov očakávam minimum. Písať maily na školy nemá význam - pokusy boli, podobne bez efektu dopadli snahy o získanie povolení na zverejnenie vlajok a erbov obcí. Preto navrhujem postupné blokovanie IP, z ktorých sa vo zvýšenej miere vyskytuje vandalizmus a akýkoľvek prínos od ich užívateľov nemožno očakávať. A poprosím, oponujte takí, ktorí sa venujete patrolingu a z praxe poznáte situácie, kedy nestíhate revertovať vyčíňanie nudiacich sa detí ;) Pe3kZA 10:08, 23. marec 2016 (UTC)

Přusunuto Wikipédia:Krčma/Rôzne#Diskuse s Pelexem, ať to tu kolegovi nezapráskáváme. Diskutujme tam. ---OJJ 10:14, 23. marec 2016 (UTC)

Pozri email --217.73.18.2 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Pevné medzery[upraviť zdroj]

Nazdar. Ad [1]: tú náhradu pevných medzier v tabuľke entitami ( ) robíš cielene, alebo edituješ cez WikEd? --Teslaton (diskusia) 06:45, 2. jún 2016 (UTC)

No cielene to nerobím, dá sa to niekde vypnúť? Netuším prečo to robí počítač za mňa.--Pelex (diskusia) 07:39, 2. jún 2016 (UTC)
Pozerám, že ten WikEd je v nastaveniach, pozriem sa na to. článok potom opravím.--Pelex (diskusia) 07:42, 2. jún 2016 (UTC)
Ak používaš WikEd, nahrádzanie znakových pevných medzier entitou je jeho dlhoročný bug. Ono to nie je chyba, výsledok je korektný, akurát to trochu zneprehľadňuje zdroják... --Teslaton (diskusia) 07:52, 2. jún 2016 (UTC)
Pokiaľ tomu správne chápem, je to predovšetkým nežiadúce v týchto interaktívnych tabuľkách? V bežnom wikitexte by to z pohľadu jeho funkčnosti nemalo vadiť, nie?--Pelex (diskusia) 08:58, 2. jún 2016 (UTC)
Ani v tých tabuľkách, či už interaktívnych alebo obyčajných, to z pohľadu funkčnosti nevadí – triediaci kód interpretuje číselnú hodnotu s   ako oddelovačom tisícov správne. Problém je jedine nafukovanie a horšia prehľadnosť zdrojáku (samotných tých číselných hodnôt v zdrojáku tabuľky), keď je toho veľa na kope. --Teslaton (diskusia) 09:07, 2. jún 2016 (UTC)

Washigtonská deklarácia[upraviť zdroj]

Upozorňuji na Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti)#Kritéria pre potvrdenie/zamietnutie nominácie: všetky pripomienky v námietkach, týkajúcich sa obsahu článku. Tady měl Jetam2 ještě jednu /docela závažnou/ připomínku. Revertovat Tě nebudu, mmch jsem proces ještě dotáhl, chybělo odstranit článek z RC, odmazat {{nčk}}, doplnit do logu... Takže to chce ještě dodělat. ---OJJ 08:17, 21. júl 2016 (UTC)

Ja som tam zásadné pripomienky nevidel. Mne tam chýba skôr konfrontácia s Pittsburskou a Clevelandskou dohodou, čo trochu rezonuje na Slovensku. V texte je to iba spomenuté jednou vetou. Inak, že by som udelenie NČ tomuto článku považoval za niečo super nemôžem povedať. Sám som nehlasoval, lebo článok nie je podľa mňa dosť obšírny; a halasovalo celkovo málo ľudí.--Pelex (diskusia) 08:48, 21. júl 2016 (UTC)

Mazanie dávno zablokovaných diskusií redaktorov[upraviť zdroj]

Ahoj, na margo "Diskusia s redaktorom:YIT.sk (diskusia s neexistujúcim redaktorom - účet zmazaný pre neprípustné redaktorské meno)". Neviem, aký zmysel má mazať dávno zabudnutú diskusiu, ktorá má slúžiť ako upozornenie dôvodu zablokovania a pre voľbu mena, ktoré je v súlade s pravidlami. Nechceš náhodou začať zbytočne mazať aj napríklad: Diskusia_s_redaktorom:Toppravo.sk atď.? PS: Žiaden účet tu nebol zmazaný, bol len zablokovaný. --Exestosik (diskusia) 20:39, 27. júl 2016 (UTC)

Rovnako si môžme položiť filozofickú otázku načo to tu ponechávať, všakže? Zmazal som ju, lebo bola označená "na rýchle zmazanie". Nejak som nad tým veľmi neuvažoval, že by to tu niekomu chýbalo. Priznám sa netuším, či je tu zaužívané tieto tieto diskusné stránky mazať. V prípade, že som spravil chybu to kludne vrátim naspäť.--Pelex (diskusia) 21:07, 27. júl 2016 (UTC)
@Pelex: Ja len tvrdím, že to je zbytočné, keď 1 správca stránku založí a 1 zmaže. A áno, označuje to úplne nezmyselne Gepetito... Vracať späť to nemusíš, len je podľa mňa (a evidentne aj iných) zbytočné takto mazať stránky. --Exestosik (diskusia) 10:02, 28. júl 2016 (UTC)

Ja zas tvrdím že je zbytočné ak správca založí zbytočnú stránku, ktorá navyše obsahuje reklamu. Redaktor bol upozornený, stránka sa može zmazať. Neviem aký zmysel má ponechávať tu diskusiu v ktorej sa nediskutovalo a nikto v nej nikdy diskutovať nebude. --Gepetito (diskusia) 10:10, 28. júl 2016 (UTC)

Nabudúce budem vedieť ako konať.--Pelex (diskusia) 19:54, 28. júl 2016 (UTC)

Anketa k WikiJar SVE 2016[upraviť zdroj]

Logo CEE-t.png

Hi, CEE Spring 2016 participant! I am sorry for writing in English. The international organisers of the contest ask you to complete the survey about the contest. It is very short. It gives us a bit of statistics and helps make the next contest better. Please complete the survey here: https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_eLP1PKZWjSpIi45 Best regards,
-- Ата via MassMessage 10. 9. 2016, 13:28 (UTC)

Wikilinky[upraviť zdroj]

Ahoj. Dávaj, prosím, pozor na wikilinky typu KSS.--Jetam2 (diskusia) 1. 10. 2016, 19:23 (UTC)

Väčšinou (ak mám čas) sa snažím tie odkazy korektne dohľadať už pri prvej úprave. Tie odkazy na rozlišovačky ale podľa mňa až tak tragické nie su. Človek čo hľadá informáciu sa k nej spravidla aj tak dostane. Z môjho pohľadu, ten problém dvoch v zásade nepodstatných odkazov na rozlišovačku v texte, rozhodne nestál za to, aby si mi o tom písal (a ja ti následne strácal čas odpoveďou). Ale šak dobre, každý nejak maríme svoj čas.--Pelex (diskusia) 1. 10. 2016, 19:44 (UTC)
Hej, tie dva konkrétne odkazy sú samé o sebe nepodstatné. Keď chce ale človek upozorniť na nejaký všeobecnejší problém, konkrétny príklad je akosi najlepší... Neviem či máš zapnuté zvýrazňovanie wl. na presmerovania a rozlišovačky (Nastavenia/Nástroje, sekcia Redaktorské rozhranie, položky: Zafarbiť wikiodkazy smerujúce na rozlišovacie stránky a Zvýrazňovať presmerovania), ale je to celkom praktická vec, pomáhajúca redukovať (alebo teda aspoň nepridávať ďalšie) nekonkrétne wl. --Teslaton (diskusia) 1. 10. 2016, 20:17 (UTC)
Ad [2]: asi ťa nepresvedčím, no ak by si mal to zvýrazňovanie zapnuté, tieto wl. z ľavej strany náhrad by ti tam pri náhľade zasvietiili:
GjirokastërGjirokastër (mesto)KorçëKorçë (mesto)tabaktabak (produkt)SorbonneSorbonnaJ. V. StalinJosif Vissarionovič Stalin
Tie post-fixy sú síce riešiteľné čiastočne strojovo, no napr. konkrétne wl. na rozlišovačky sa dajú dohľadať jedine manuálne. --Teslaton (diskusia) 2. 10. 2016, 20:05 (UTC)
  • Pozri to farebné zvýrazňovanie zapnuté mám. Predstavi si, že dokonca niekoľko rokov. Je moje jednanie skutočne také škodlivé pre wikipédiu, že stojí za to to riešiť? Rád by som videl nejaké vysvetlenie, nepametám si, že by existovala na to nejaká konvencia. Úprimne rád sa informujem, mám pocit, že mi mohlo niečo uniknúť. (Inak tie zelené odkazy na rozlišovačky som si jednoducho nevšimol.)
  • Odkazy na presmerovania sú zlé odkedy?
  • Napr. odkaz J. V. Stalin používam v dobrej viere, lebo je jednoducho kratší, menej textu menej dát. A to nehovorím o menšom probléme (menšia šanca na preklep) s jeho komplikovaným menom.--Pelex (diskusia) 2. 10. 2016, 20:20 (UTC)
Vyložene škodlivé určite nie a samozrejme obsahový prínos v podobe nového kvalitného článku rádovo prevažuje. Redakčná kultúra ale tiež má svoj význam, v tomto prípade:
  • nekonkrétne wl. (na rozliśovačky) zdržujú čitateľa a narušujú integritu (pri konkrétnom význame potom napr. nevidno heslá, ktoré naň odkazujú, čo predstavuje problém napr. pri strojovom spracovaní, opravách, štatistických pohľadoch na asociácie medzi heslami a pod.)
  • wl. na rozlišovačky sú menśí problém, na webe aj v kvalitných tlačených publikáciách je ale dobrým zvykom odkazovať na jeden normovaný "kanonický tvar" hesla/mena/URL. Tu to má navyše ten benefit, že keď postojíš myšou nad wl., zobrazí sa ti potom v tooltipe práve ten normovaný tvar, pod ktorým sa aj skutočne heslo nachádza, nie trebárs skratka.
Dtto. trebárs typografia, štandardná štruktúra článkov, forma citácií, zoznamov diel, atď., čo sú tiež veci, občas považované za druhoradé, pričom ale prispievajú k úrovni diela. --Teslaton (diskusia) 2. 10. 2016, 20:46 (UTC)

Názvy frontov[upraviť zdroj]

Ahoj, dopĺňal som texty k ruským veliteľom a mám podklad aj na ďalšie stránky. Vidím že väčšinu si prekladal, písal ty. Nemali by byť názvy (oblastné) ruských frontov veľkými písmenami ? Máš k tomu niečo jazykovedné ? V českej knihe ich píšu veľkými. Rios (diskusia) 9. 10. 2016, 22:24 (UTC)

Podklady by boli, len ten čas nejak... To s tými názvami si musím skontrolovať v literatúre. Pozriem a odpoviem. Potom bude treba poopravovať, v článkoch to je dosť chaoticky porobené.--Pelex (diskusia) 10. 10. 2016, 09:20 (UTC)
Podľa PSP (http://www.juls.savba.sk/ediela/psp2000/psp.pdf) by to malo byť veľkým ako vlastné meno,kapitola VI.1.3.2. Rios (diskusia) 16. 10. 2016, 15:32 (UTC)