Dismas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätý Dismas
Socha kajúceho sa Dismasa na kalvárii v Jablonici (okr. Senica)
Socha kajúceho sa Dismasa na kalvárii v Jablonici (okr. Senica)
Uctievanie
Atribútykríž (väčšinou z oválnych brvien)
Patronátpovozníkov, zlodejov, odsúdených na smrť,
Cirkevrímskokatolícka, východné cirkvi
Sviatok25. marec
Odkazy
Spolupracuj na CommonsDismas
(multimediálne súbory na commons)

Svätý Dismas (z gr. dysme, t.j. umierajúci) je meno, ktorým býva tradične označovaný zločinec ukrižovaný s Ježišom Kristom, visiaci na kríži po Kristovej pravici. Po prvý raz sa s jeho menom stretávame v apokryfnom Nikodémovom evanjeliu z 2. storočia.

Pri Ježišovom ukrižovaní boli spolu s ním popravení aj dvaja zločinci a ich kríže vztýčili po oboch stranách kríža, na ktorom visel Ježiš Kristus. Kým zločinec po Kristovej ľavici (podľa kresťanskej tradície sa volal Gesmas) provokoval a žiadal aby Ježiš, ak je Mesiáš, zachránil seba aj ich, lotor umierajúci po Kristovej pravici, vedomý si svojich previnení, ho zahriakol:

40 ...Ani ty sa nebojíš Boha, hoci si takisto odsúdený? 41 Lenže my spravodlivo dostávame zaslúžený trest, ale on neurobil nič zlé.
– Lk 23,40-41

Vzápätí Ježiša požiadal, aby naňho pamätal po príchode do „svojho kráľovstva“. Ježiša zločincove slová natoľko dojali, že napriek nesmiernemu utrpeniu a krutým bolestiam ho ubezpečil:

43 ...Amen, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.
– Lk 23,43

Tieto Ježišove slová, zaručujúce jeho spásu, znamenali, že Dismas bol prvým z ľudí, ktorý vstúpil do Kristovho kráľovstva. Súčasne týchto pár viet (o Dismasovi sa zmieňuje iba evanjelista Lukáš) stačilo, aby ho cirkev začala pokladať na svätého.

S postavou Dismasa sa stretávame tiež v apokryfnom tzv. Arabskom evanjeliu (textoch týkajúcich sa Ježišovho detstva), kde je Dismas stotožnený s istým Titom, členom tlupy lupičov, ktorá prepadávala pocestných, medzi ktorými boli aj Jozef, Mária a malý Ježiš na svojom úteku do Egypta. Všetkých troch ich neskôr bez akejkoľvek ujmy prepustili.

O Dismasovej svätosti svedčí aj fakt, že kríž, na ktorom bol ukrižovaný sa stal relikviou. Údajne sa dostal na Cyprus a čiastočky z neho sa objavili aj na iných miestach (napr. v severnom Taliansku). Zásluhou františkánskeho rádu sa mu dostalo značnej popularity a uctievania.

Svätý Dismas je jedným z najčastejšie výtvarne zobrazovaných svätcov vôbec. Stretávame sa s ním takmer na každej krížovej ceste ako súčasti skupiny Ukrižovania, kde pravidlom je vzájomné rozlíšenie ukrižovaných lotrov na dobrého a zlého podľa evanjeliovej správy o kajúcnosti jedného z nich (Lk 23,39-43). Tvorené je predovšetkým umiestnením Dismasa ako „dobrého“ lotra po Kristovej pravici, pričom býva k nemu natočený telom i tvárou akoby v rozhovore, zatiaľčo zlý lotor sa od neho odvracia a zvyčajne býva zobrazený už mŕtvy. Okrem toho zlý lotor má výrazne dotrhanejšie oblečenie (v prípade ak ho majú obaja zločinci oblečené). Telá oboch lotrov častokrát visia na krížoch pozbíjaných z neotesaných oválnych brvien. Na Slovensku takto Dismasa nachádzame na kalváriách napr. v Banskej Štiavnici, v Šaštíne v Strážach (na kalvárii v mestskej časti Stráže nad Myjavou) či v Jablonici.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dismas

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sl. Ravik, O světcích a patronech, Levné knihy KMa, 2006, ISBN 80-7309-343-X
  • M. Čičo a kol., Kalvárie a krížové cesty na Slovensku, Pamiatkový ústav, Bratislava, 2002, ISBN 80-968632-1-5