Divadlo Alexandra Duchnoviča

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Divadlo Alexandra Duchnoviča
Právna formapríspevková organizácia Prešovského VÚC
OdvetvieDivadlo
Založená1954
SídloPrešov, Slovensko
PôvodSlovensko
VedenieMarián Marko (riaditeľ)
Ľubomír Mindoš (šéf umeleckého súboru)
Územný rozsahSlovensko
Webová stránkawww.divadload.sk
Divadlo Alexandra Duchnoviča
Priečelie budovy Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove.

Divadlo Alexandra Duchnoviča (po rusínsky Tеатр Александра Духновіча) je divadlo, ktoré sa nachádza v Prešove a je jediným slovenským divadlom hrajúcim v rusínskom jazyku.

História a poslanie[upraviť | upraviť zdroj]

Korene divadla siahajú až do polovice 20. storočia, keď po 2. svetovej vojne, v roku 1945, bolo v Prešove založené Ukrajinské národné divadlo. Divadlo sa zameriavalo najmä na šírenie divadelného umenia na severovýchode Slovenska medzi občanmi ukrajinskej a rusínskej národnosti.

V roku 1990 bolo divadlo pomenované po Alexandrovi Duchnovičovi, vedúcej osobnosti národného odboja na východnom Slovensku a Podkarpatsku. V minulosti sa divadlo skladalo z doch súborov – činohra (Драматическiй колектив) a folklórny súbor PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor). V súčasnosti tieto dva súbory dnes existujú oddelene.

Divadlo Alexandra Duchnoviča má na Slovensku ojedinelé postavenie. Jeho činnosť je zameraná na rozvoj a šírenie kultúry Rusínov a Ukrajincov na Slovensku, preto pôsobí najmä ako zájazdové divadlo. Každý rok Divadlo Alexandra Duchnoviča hosťuje na scénach po celom Slovensku a zúčastňuje sa mnohých domácich i zahraničných prehliadok.

Činoherný súbor spočiatku hrával rusky, neskôr to bola modifikovaná ukrajinčina. Od polovice 90. rokov hrá Divadlo Alexandra Duchnoviča rusínsky – ako jediné divadlo na Slovensku a na svete. V repertoári divadla sa vystriedali zvučné mená zahraničných i domácich autorov – Anton Pavlovič Čechov, Fiodor Michajlovič Dostojevskij, William Shakespeare, Eugène Ionesco, Molière, Ivan Stodola, Blaho Uhlár a iní. Najvýraznejšou osobnosťou divadla bol od 80. rokov dramaturg Vasiľ Turok.

Divadlo spolupracuje s mnohými mladými slovenskými režisérmi, napr. Rastislavom Ballekom, Milošom Karáskom či Svetozárom Sprušanským.

Ocenenia a nominácie[upraviť | upraviť zdroj]

Vedenie divadla[upraviť | upraviť zdroj]

  • umelecký riaditeľ divadla: Marián Marko
  • umelecký šéf činohry: Ľubomír Mindoš

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°59′52″S 21°14′16″V / 48,997722°S 21,237785°V / 48.997722; 21.237785