Divadlo jedného herca

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Divadlo jedného herca je označenie dramatického žánru, v rámci ktorého jeden herec môže hrať alebo stelesňovať jednu alebo aj viac postáv.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Základným prvkom a zároveň aj špecifikom divadla jedného herca je samotný herec alebo účinkujúci. Jeho pôsobenie na javisku, vystupovanie i charizma jednoznačne ovplyvňuje celkový výsledok i všetky ostatné prvky inscenácie. Divadlo jedného herca nadväzuje na tradíciu monológu.[1]

V angličtine sa označuje najčastejšie ako Theatre of Solo Actor. Niekedy sa používajú aj označenia One Man Show alebo One Person Show, tieto však niektorí, predovšetkým divadelní umelci, odmietajú, pretože ich považujú za príliš znevažujúce a vhodné skôr pre ľahšie žánre (napr. kabaret, stand-up comedy a pod.)[2]

Pod spoločný pojem “divadlo jedného herca” spadá celá škála najrozmanitejších foriem divadelnej, resp. pódiovej prezentácie, napr. monodráma, pantomíma, divadlo jedného bábkoherca, sólový tanec, umelecký prednes poézie alebo prózy, kabaretný výstup, stand-up comedy, performance a pod.

Festivaly[upraviť | upraviť zdroj]

Divadlu jedného herca je venovaný Medzinárodný divadelný festival jedného herca Sám na javisku. Koná sa od roku 1994 v Trenčíne a poskytuje priestor na prezentáciu domácich a zahraničných divadelných produkcií. Dramaturgická koncepcia prehliadky je postavená výlučne na divadle jedného herca.

Podobné prehliadky sa konajú aj v zahraničí, napr. v krajinách V4 patrí k najvýznamnejším akciám tohto žánru prehliadka Divadlo jednoho herce Cheb (ČR), Monodráma fesztivál Eger (Maďarsko) a Miedzynarodowe Wroclawskie Spotkania Teatrow Jednego Aktora (Poľsko).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GROSSMAN, Jan. Poznámky k monodramatu. Praha : SČDU, 1989. S. 39. (po česky)
  2. PAVIS, Patrice. Divadelný slovník. Bratislava : Divadelný ústav, 2004. ISBN 8088987245. S. 119.