Dobrodružný film

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol dobrodružných filmov je aj Indiana Jones.

Dobrodružný film je kinematografický žáner charakterizovaný prítomnosťou dobrodružstva. Žáner dobrodružného filmu má voľné hranice, pretože často zahŕňa aj iné kinematografické žánre, ako je western, sci-fi alebo akčné.[1] Prostredie hrá dôležitú úlohu v každom dobrodružnom filme. Zvyčajne sa odohrávajú vo vzdialených krajinách, ako sú stratené kontinenty alebo iné exotické miesta.

Bežnou témou dobrodružných filmov sú postavy, ktoré opúšťajú svoj domov alebo miesto pohodlia a idú splniť cieľ, vydávajú sa na cesty, pátranie, hľadanie pokladu, hrdinské cesty a prieskumy alebo pátranie po neznámom.[2]

História[upraviť | upraviť zdroj]

USA[upraviť | upraviť zdroj]

Popularita dobrodružných filmov vyvrcholila v 30. a 40. rokoch 20. storočia, kedy sa pravidelne natáčali filmy ako Captain Blood, The Adventures of Robin Hood a The Mark of Zorro s americkými hlavnými hviezdami, ktorí boli s týmto žánrom úzko spätí. Prvými vplyvnými tvorcami dobrodružných filmov boli Douglas Fairbanks, Zoltan Korda a John Huston.

Francúzsko[upraviť | upraviť zdroj]

Francúzska kinematografia prijala typ hrdinu, ktorý bol vytvorený v USA a využívala svoje hviezdy ako Gérard Philipe, Jean-Paul Belmondo, Alain Delon a Jean Marais v dobrodružstve. O ľahkovážnosti hlavných hrdinov sa však čoraz viac pochybovalo. Vplyvným režisérom sa stal Philippe de Broca, ktorý na svojom konte má Cartouche, Ukradli torzo Jupitera, Muž z Ria, Muž z Hongkongu či Muž z Acapulca.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Adventure Films [online]. www.filmsite.org, [cit. 2023-12-22]. Dostupné online.
  2. Adventure Films - AllMovie [online]. web.archive.org, 2011-01-19, [cit. 2023-12-22]. Dostupné online. Archivované 2011-01-19 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Abenteuerfilm na nemeckej Wikipédii.