Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Modrá: štáty, kde dohovor už platí. Červená: dohovor prijatý, ale doteraz neratifikovaný.

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu alebo Istanbulský dohovor je medzinárodná zmluva Rady Európy posudzujúca predovšetkým všetky druhy násilia voči ženám ako formu historicky a kultúrne podmienenej diskriminácie. Dohovor sa zameriava na prevenciu, ochranu obetí a stíhanie páchateľov rodovo podmieneného násilia. Dohovor tiež nanovo definuje niektoré trestné činy (napríklad: mrzačenie ženských genitálií, vynútený sobáš, nebezpečné prenasledovanie (stalking), vynútený potrat a vynútenú sterilizáciu) a požaduje od štátov, aby ich zaviedli do svojho trestného poriadku. Dňa 14.3. 2012 ako prvý ratifikovalo dohovor Turecko, ku ktorému sa k marcu 2017 pripojilo ďalších 21 štátov. Do platnosti vstúpila 1. 8. 2014.

V piatok, 29. marca 2019 NR SR prijala uznesenie zaväzujúce Slovensko dohodu neratifikovať.[1]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. TÓDOVÁ, Monika. Kiska: O Istanbulskom dohovore sa teraz hovorilo len kvôli prezidentským voľbám. dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2019-03-31. Dostupné online [cit. 2019-03-31]. ISSN 1339-844X.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí na českej Wikipédii.