Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krajny, ktoré ratifikovali dohovor

Dohovor o ochrane európskych voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných stanovíšť (angl. Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats), známy aj ako Bernský dohovor, je jedným z najvýznamnejších medzinárodných dohovorov týkajúcich sa ochrany prírody. Uzavretý bol 19. septembra 1979 v Berne vo Švajčiarsku a do platnosti vstúpil 1. júna 1982.

Slovenská republika podpísala Dohovor 28. apríla 1994. Ratifikačnú listinu podpísal prezident SR 15. augusta 1996. Slovensko sa tak stalo členskou krajinou Dohovoru s účinnosťou od 1. januára 1997.[1]

Dohovor už podpísalo 47 členských štátov Rady Európy (vrátane mimoeurópskych štátov Azerbajdžan a Gruzínsko), päť nečlenských štátov (Bielorusko, Burkina Faso, Maroko, Senegal a Tunisko) a Európske spoločenstvo.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Bernský dohovor [online]. [Cit. 2016-05-28]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • HOSKOVEC, Ladislav. Nejvzácnější rostliny Evropy [online]. Botany.cz, 19. júl 2007, [cit. 2008-01-13]. Dostupné online.
  • Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats [online]. Rada Európy, [cit. 2008-01-13]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť na českej Wikipédii.