Dolné Krškany

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dolné Krškany (maď. Alsóköröskény) sú mestská časť Nitry. Nachádzajú sa v južnej časti Nitry, popri hlavnej ceste do Nových Zámkov. Obec bola k mestu pripojená v roku 1974. V rímskej dobe toto územie obýval germánsky kmeň Kvádov. Prvá písomná zmienka o Dolných Krškanoch pochádza z roku 1240. Jednou z jej častí bola dnes už zaniknutá dedinka Dvorčany. V roku 1585 boli úplne vyplienené Turkami.

Dolné Krškany boli dlho súčasťou obce Kereskyn spolu s obcou Horné Krškany. Neskôr spolu so zemianskou osadou Mikov Dvor niesla názov Malé Krškany. Najväčšou stavebnou pamiatkou je barokovo-klasicistický kostol svätého Ondreja, dokončený v roku 1788.

V posledných desaťročiach si v Krškanoch našli sídlo viaceré firmy, ktoré dodali mestskej časti veľký význam, pretože daňové príjmy z podnikania týchto firiem tvoria podstatnú časť rozpočtu mesta. Sídlia tu podniky ako Plastika, SEBN (bývalý Volkswagen), Nitrianske strojárne, Tukový priemysel Nitra a mnohé iné. Do roku 1995 tu boli Veľkosklady potravín a zeleniny. Nachádza sa tu tiež Výskumný ústav spracovania a aplikácie plastických látok (VÚSAPL). Napriek tomu prevláda obytná funkcia tejto mestskej časti. Obytnú zónu tvoria rodinné domy, ktoré sú postupne modernizované a hromadne pribúdajú luxusné vily nových obyvateľov. Na okraji mestskej časti je čistička odpadových vôd slúžiaca pre celé mesto, v roku 2007 bola rozšírená vďaka podpore z Európskej únie.

V neďalekom háji sa donedávna nachádzala bažantnica. V dolnom lese sa kedysi nachádzala úpravovňa pitnej vody, ktorú v deväťdesiatich rokoch kvôli hygiene zatvorili. Na rieke Nitra, ktorá obcou preteká, bolo v roku 1950 postavené Vodné dielo Dolné Krškany z dôvodu protipovodňovej ochrany a zásobovania úžitkovou vodou.[1]. V mestskej časti sa pravidelne konávajú burzy drobných chovateľov s medzinárodnou účasťou. V mestskej časti sa nachádza aj chatovo-vinárska oblasť Bita, kde sa vyrábajú vína ocenené na viacerých súťažiach.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°16′26″S 18°05′53″V / 48,27385°S 18,098173°V / 48.27385; 18.098173