Domhnall Gleeson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Domhnall Gleeson
Domhnall Gleeson v roku 2015
Narodenie 12. máj 1983 (40 rokov)
Dublin, Írsko
Povolaniefilmový herec, divadelný herec, scénarista, režisér
Roky pôsobenia2001 – súčasnosť
RodičiaBrendan Gleeson (otec)

Domhnall Gleeson (* 12. máj 1983, Dublin, Írsko) je írský herec, režisér a scenárista. Preslávila ho hlavne úloha Billa Weasleyho z posledných dvoch filmov o Harrym Potterovi a neskôr úlohou generála Huxa vo filmoch Star Wars.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Dubline v Írsku. Je absolventom Dublin Institute of Technology, ale napokon sa rozhodol vydať na hereckú dráhu. Domhnall je najstarším synom herca Brendana Gleesona. Má troch mladších bratov, z nich stredný Brian je taktiež hercom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Poprvýkrát sa objavil v krátkometrážnom filme Six Shooter (2004). V rokoch 2010 – 2011 si zahral úlohu Billa Weasleyho vo filmoch Harry Potter a Dary Smrti - 1 a Harry Potter a Dary Smrti -2. V roku 2013 si zahral vo filme Lásky čas. O rok neskôr si zahral vo vojnovej dráme Nezlomný režírovanej Angelinou Jolie a vo filme Brooklyn. V roku 2015 sa objavil po boku Leonarda DiCapria vo filme Revenant Zmŕtvychvstanie. V rokoch 2015 – 2019 si zahral Generála Armitage Huxa vo filmoch Star Wars: Sila sa prebúdza, Star Wars: Poslední Jediovia a Star Wars: Vzostup Skywalkera.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Domhnall Gleeson na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).