Donald Trump

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Donald Trump
Americký obchodný magnát, televízna osobnosť, autor, kandidát na prezidenta
Americký obchodný magnát, televízna osobnosť, autor, kandidát na prezidenta
Narodenie 14. jún 1946 (69 rokov)
Queens, New York, New York, USA
Alma mater Fordham University
Wharton School of the University of Pennsylvania
Manželka Ivana Zelníčková (1977–91)
Marla Maplesová (1993–99)
Melania Knaussová (od 2005)
Deti Donald Trump, Jr. (*1977)
Ivanka Trumpová (*1981)
Eric Trump (*1984)
Tiffany Trumpová (*1993)
Barron Trump (*2006)
Podpis Donald Trump, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránka donaldjtrump.com
Commons Spolupracuj na Commons Donald Trump

Donald John Trump (* 14. jún 1946, Queens, New York, New York, USA) je americký obchodný magnát, televízna osobnosť, autor a kandidát na prezidenta. Je predsedom a generálnym riaditeľom Trump Organization [1], ktorá sa zaoberá nehnuteľnosťami. Trump je tiež zakladateľom spoločnosti Trump Entertainment Resorts, ktorá prevádzkuje mnoho kasín a hotelov po celom svete. Podľa zoznamu Forbes 400[2] Donald Trump je dnes 134. najbohatší človek v USA. Vďaka svojej reality show, The Apprentice (Učeň), na americkom televíznom kanáli NBC[3], sa stal Trump ešte slávnejším. Tento televízny program viedol od roku 2004 do roku 2015.

V júni 2015 oznámil svoju kandidatúru na post prezidenta USA za republikánsku stranu.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1977 sa Trump oženil s Ivanou Zelníčkovou (narodená v Zlíne) a spolu majú tri deti: Donald Jr, Ivanka a Eric. Rozviedli sa v roku 1992. V roku 1993 sa oženil s Marlou Maplesovou a majú spolu jedno dieťa, Tiffany. Rozviedli v roku 1999. V roku 2004 sa rozhodol znova. V roku 2005 si zobral Slovinku, Melaniu Knaussovú. S ňou má piate dieťa, menom Barron William Trump.

Pôvod a vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Donald John Trump sa narodil v Queense, v New Yorku. Jeho rodičmi boli Fred Christ Trump (11. október 1905, New York - † 25. jún 1999), a Mary A. MacLeod (10. máj 1912, Škótsko - † 7. august 2000). Jeho prarodičia z otcovej strany boli nemeckí emigranti (priezvisko Drumpf), ktorí sa prisťahovali do Spojených štátov v roku 1885 a poangličtili si priezvisko na Trump. Mladý Donald študoval na Kew-Forest School vo Forest Hills, v Queens, ale po ťažkostiach, keď mal trinásť rokov, ho jeho rodičia poslali na New York Military Academy. Tam získal akademické vzdelanie, hral v univerzitnom futbalovom tíme v roku 1963 a v univerzitnom basketbalovom tíme v rokoch 1962-1964. Od basketbalového trénera dostal v roku 1964 cenu Coach's Award. Trump študoval dva roky na Fordham University pred prestupom na Wharton School at the University of Pennsylvania. Po absolvovaní v roku 1968, v bakalárskom štúdiu v odbore ekonómia a koncentrácia vo finančníctve, nastúpil do otcovej firmy.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Trump začal svoju kariéru v spoločnosti svojho otca, v Trump Organization. Jedným z jeho prvých projektov bola revitalizácia bytového komplexu Swifton Village, v Cincinnati, Ohio. Keď Trump Organization predal Swifton Village, dosiahli zisk 6 miliónov amerických dolárov.

V roku 1971 Trump sa premiestnil do Manhattanu, kde sa presvedčil o tom, že príležitosti v Manhattane mu umožňujú nadobudnúť veľké zisky a verejné uznanie.

V roku 1980 v New Yorku sa začali práce na obnovení Wollmann štadióna v Central Parku. Projekt mal predpokladaný stavebný plán na 2 ½ roka. Hoci v roku 1986 neboli ani blízko dokončenia, a už preinvestovali 12 miliónov amerických dolárov. Trump ponúkol prevzatie týchto prác bez poplatku. Ponuka bola dovtedy odmietaná, kým sa nedostala do mediálnej pozornosti. Nakoniec Trump dostal príležitosť a z dostupných $3 miliónov vyčerpal len $750 000.

Do konca osemdesiatych rokov sa Trump dostal do finančnej krízy. Výstavbu svojho tretieho kasina, Trump Taj Mahal (Atlantic City, New Jersey) - výdavky na stavbu dosiahli až $1 miliardu -, financoval väčšinou z pôžičiek s vysokým úrokom , ktoré nevedel splácať. Banky a držitelia dlhopisov stratili stovky miliónov dolárov. Trump musel previesť 50% vlastníctva v kasíne na pôvodných držiteľov dlhopisov, aby znížil úrokovú sadzbu a dostal viac času na vyplácanie dlhu. Do roku 1994 sa Trumpovi podarilo značne znížiť svoj $900 miliónový osobný dlh a tiež výrazne znížil svoj $3,5 miliardový obchodný dlh. V roku 1995 spojil svoje kasína do spoločnosti Trump Hotels & Casino Resorts, ktorá 21. októbra 2004 oznámila reštrukturalizáciu svojho dlhu.

Trump Tower v New Yorku
40 Wall Street, pohľad z východnej strany

Nehnuteľnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Budovy, ktoré vlastní[upraviť | upraviť zdroj]

Zahraničné budovy, ktoré nesú jeho meno[upraviť | upraviť zdroj]

 • Trump International Hotel and Tower (Toronto)
 • The Palm Trump International Hotel and Tower (Dubai)
 • Trump Ocean Club International Hotel and Tower (Panama City)
 • Trump Ocean Club Baja Mexico (neďaleko od San Diego)

Média[upraviť | upraviť zdroj]

Donald Trump bol 2-krát nominovaný na cenu Emmy Award a vystúpil v niekoľkých filmoch (Sám doma 2 - Stratený v New Yorku) a seriáloch ( The Nanny, Days of our Lives). Mnohokrát bol hosťom rôznych talk show.

V roku 2003 sa Trump spolu s stal výkonným producentom a hostiteľom reality show, The Apprentice na kanále NBC, v ktorom skupina ľudí bojovala o prácu v podniku Trumpa. Ostatní sú eliminovaní z hry, vyslovením slova „You´re fired“ (Máte padáka). Donald Trump podal prihlášku na ochrannú známku „You´re fired“ , čo sa stalo veľmi populárnym počas show. Na začiatku The Apprentice dostal Trump plat 50 000 dolárov za všetky epizódy, ale po úspechu programu zvýšili jeho plat na 3 milióny za epizódu.

V roku 2007 dostal za The Apprentice hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy (Hollywood Walk of Frame) .

V roku 2006 Trump žaloval známého reportéra novín Times, Timothyho O’Briena (ktorý údajne preháňal jeho čistý majetok) a jeho vydavateľa Warner Books o 2,5 miliardy dolárov, pretože podľa mu podľa neho spôsobili takúto stratu. Spor nevyhral.

Kandidatúra na prezidenta[upraviť | upraviť zdroj]

Výsledky primáriek Republikánskej strany v jednotlivých štátoch a teritóriach.
Mapa primáriek Republikánskej strany podľa víťazov v jednotlivých okresoch.

Dňa 16. júna 2015 oznámil svoju kandidatúru na post prezidenta USA za republikánsku stranu. S myšlienkou kandidovať sa pohrával už predtým, v rokoch 1988, 2004 a 2012 - v roku 2000 bojoval o nomináciu za reformnú stranu, ale odstúpil pretože sa domnieval, že strana by nebola schopná dostatočne podporiť svojho kandidáta vo všeobecných prezidentských voľbách. V priebehu roka postupne získaval popularitu v prieskumoch, keď otvoril témy ako múr na hranici s Mexikom, ilegálna imigrácia všeobecne, dočasný zákaz imigrácie moslimov do USA. Okrem toho sľúbil znížiť dane, zreformovať zdravotníctvo, školstvo - vystupuje proti jednotným školským štandardom (Common Core) a prerokovať obchodné dohody medzi USA a inými štátmi v snahe znížiť obchodný deficit a zastaviť odliv výroby do zahraničia. V zahraničnej politike sa prikláňa skôr k izolacionizmu. Sloganom jeho kampane je urobiť Ameriku znovu veľkú (Make America Great Again), čo je parafráza na bývalé heslo Ronalda Reagana, ktoré znelo Let's Make America Great Again.

Postupne v priebehu jesene 2015 Trumpova popularita v prieskumoch rástla. Úspechy v prieskumoch pretavil do druhého miesta (24 percent hlasov) v štáte Iowa (1. február 2016), prvého miesta (35 percent) v New Hampshire (9. február 2016) a zvíťazil (32 percent) aj v Južnej Karolíne (20. február 2016) a Nevade (46 percent - 23. február 2016). Počas takzvaného superutorka (1. marec 2016) zvíťazil v 7 štátoch z 11; a to v Alabame, Arkansase, Georgii, Massachusetts, Tennessee, Vermonte a vo Virgínii. V troch štátoch (Texas, Oklahoma a Aljaška) skončil druhý a v štáte Minnesota skončil tretí. V primárkach 5. a 6. marca zvíťazil v dvoch štátoch (Louisiana a Kentucky), v dvoch štátoch a jednom teritóriu bol druhý (Kansas, Maine a Portoriko). V utorok 8. marca zvíťazil v troch štátoch (Havaj, Michigan a Mississippi), v Idahu bol druhý. Vo Washingtone D.C. (12. marca) skončil tretí; 15. marca zvíťazil v 4 štátoch a jednom teritóriu (Florida, Illinois, Missouri, Severná Karolína a Severné Mariány), v štáte Ohio skončil druhý. Odvtedy prebehli primárky v Utahu (3. miesto), Arizone (1. miesto), Wisconsine (2. miesto) a New Yorku (1. miesto). V primárkach 26. apríla Trump zvíťazil vo všetkých 5 štátoch: Connecticut, Delaware, Maryland, Pensylvánia a Rhode Island. Po víťazstve v Indiane (3. mája), kde získal všetkých 57 delegátov, je Trump pravdepodobný nominant Republikánskej strany.

Zatiaľ tak vedie medzi republikánskymi kandidátmi v boji o nomináciu do všeobecných volieb, ktoré sa budú konať 8. novembra 2016. Na zisk nominácie potrebujú republikánski uchádzači získať 1 237 delegátov (väčšinu z celkových 2 472 prideľovaných nielen v štátoch USA ale aj v závislých územiach ako Portoriko, Guam, Americké Panenské ostrovy, atď.), ktorí sa prideľujú na základe výsledkov primárok, pričom v každom štáte na základe iných pravidiel (napríklad v Ohiu či Floride získava víťaz všetkých delegátov za daný štát, v iných štátoch sa prideľujú proporčne). Treba si zároveň uvedomiť, že nie všetci z 2472 delegátov sú viazaní voliť daného kandidáta v prvom kole voľby na zjazde strany.

Donald Trump má zatiaľ 1 014 viazaných (bound) delegátov, jeho najvážnejší súper Ted Cruz 547 delegátov (odstúpil 3. mája) a John Kasich 154 delegátov. Marco Rubio, ktorý odstúpil po porážke na Floride, získal 173 delegátov. Na dosiahnutie 1237 delegátov potrebuje Trump 50 % zo zostávajúcich 448 delegátov. Na zjazd strany pôjde aj 137 neviazaných (unbound) delegátov. Ďalší odstupivší kandidáti získali spolu 15 delegátov.

Ak ani jeden z uchádzačov nezíska potrebných 1 237 viazaných delegátov, potom sa o kandidátovi za Republikánsku stranu rozhodne až na zjazde strany, ktorý sa uskutoční 18. až 21. júla 2016 v Clevelande. Zvoleným nominantom nemusí byť kandidát s najväčším počtom viazaných delegátov. V prvom kole voľby je totiž viazaných delegátov 95 percent, v druhom 43 %, v treťom 19 % a v ďalších kolách sa postupne ich podiel ďalej znižuje, aby strana zvolila nominanta. Tento scenár (brokered/contested convention) je jediný reálny scenár, v ktorom Trump nezíska nomináciu.

Ostatné činnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Miss Universe Organization
  • Trump spolu s kanálom NBC vlastní aj Miss Universe Organization, ktorá vytvára Miss Universe, Miss USA a Miss Teen USA scény.
 • meno Trump
  • Trump Financial (hypotekárne firmy)
  • Trump University
  • Trump Restaurants (nachádza sa v Trump Tower)
  • GoTrump (on-line cestovné internetové stránky)
  • Donald J. Trump Signature Collection (pánske oblečenie, doplnky a hodinky)
  • Trump Magazine, Trump Golf, Trump The Game (1989 stolová hra), Trump Vodka
 • Donald J. Trump Cena
  • Donald J. Trump Cena rešpektuje a uznáva jednotlivcov, ktorí sa výrazne ovplyvňujú vývoj a ochranu nehnuteľností v meste Los Angeles.
 • Golfové ihriská

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Trump: The Art of the Deal (1987)
 • Trump: Surviving at the Top (1990)
 • Trump: The Art of Survival (1991)
 • Trump: The Art of the Comeback (1997)
 • The America We Deserve (2000), (spolu s Davem Shiflettom)
 • Trump: How to Get Rich (2004)
 • The Way to the Top: The Best Business Advice I Ever Received (2004)
 • Trump: Think Like a Billionaire: Everything You Need to Know About Success, Real Estate, and Life (2004)
 • Trump: The Best Golf Advice I Ever Received (2005)
 • Why We Want You to be Rich: Two Men - One Message (2006), (spolu s Robertom Kiyosakim)
 • Think Big and Kick Ass in Business and Life (2007), (spolu s Billom Zankerom)
 • Trump: The Best Real Estate Advice I Ever Received: 100 Top Experts Share Their Strategies (2007)
 • Trump 101: The Way to Success (2007)
 • Trump Never Give Up: How I Turned My Biggest Challenges into Success (2008)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]