Dopravár (folklórny súbor)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Folklórny súbor Dopravár
folklórny súbor
Založenie 1973
Vedúci Mária Hamarová
Kontakt 0902 930 161
Krajina Slovensko Slovensko
URL dopravar.host.sk

Dopravár je folklórny súbor, ktorý bol založený v Bratislave vo februári 1973 pod názvom Dunaj. V roku 1975 sa už pod menom Dopravár zúčastnil celoštátnej súťaže v Havířove.

V roku 1979 mal Dopravár už 70 členov a umeleckým vedúcim sa stal Ján Jamriška. Po ňom a Dušanovi Púpalovi bol od roku 1982 umeleckým vedúcim a choreografom Stanislav Kohútek, ktorý postavil a umelecky spracoval väčšinu tancov, ktoré súbor v súčasnosti tancuje. Súbor sa s nimi predstavil na rôznych folklórnych podujatiach a festivaloch (Detva, Terchová, Myjava, Východná a iné). Súbor sa už dlhé roky zúčastňuje medzinárodných prehliadok vo Francúzsku, ale svoj program predstavil aj v Španielsku, Litve, Turecku, Poľsku, Nemecku, na Sicílii alebo v krajinách bývalej Juhoslávie.

V októbri 2017 sa Dopravár zúčastnil na Beijing International Tourizm Festival (BITF) v Pekingu.

V súčasnosti súbor funguje pod záštitou mestskej časti Bratislava-Vrakuňa. Vedúcou súboru je Mária Hamarová. Členovia súboru sú väčšinou stredoškoláci a vysokoškoláci, no nájdu sa medzi nimi aj pracujúci ľudia. Tvoria súdržný a tvorivý kolektív, snažiaci sa aj v dnešnej uponáhľanej a komerčnej dobe udržiavať krásne tradície slovenského národa.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálna stránka súboru – zdroj informácií k tomuto článku.