Doprava v Kuvajte

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Doprava v Kuvajte je založená na cestnej doprave, keďže Kuvajt je krajina s bohatými ropnými zásobami. Na jedného človeka pripadajú v priemere 2 autá.[1][2][3] Železničná doprava tu neexistuje a tak hromadnú dopravu zabezpečujú autobusy. Niektoré železničné trate boli naplánované, vrátane metra v Kuvajte, no žiadne z nich neboli realizované. Kuvajt má námorné prístavy v Perzskom zálive. Nachádza sa tu 7 letísk, z ktorých najväčšie a výhradne určené na civilné použitie je Kuwait International Airport.

Železničná doprava[upraviť | upraviť kód]

Prehľad[upraviť | upraviť kód]

Napriek tomu, že Kuvajt nemá žiadne železnice, zvyšujúci sa počet kolón na cestách viedol k navrhnutiu pár projektov.[4] Hlavné mesto Kuvajt by malo byť konečnou stanicou navrhovanej železnice Gulf Railway. Táto 2 000 kilometrov dlhá železnica má viesť z Kuvajtu do Ománu cez mestá pozdĺž Perzského zálivu.[5]

Metro[upraviť | upraviť kód]

Metro v Kuvajte je plánované pod názvom The Kuwait Metropolitan Rapid Transit System Project a má mať 4 linky, ktoré budú dokopy merať 160 km. Zastávok bude 69.[6] Projekt mešká a výstavba zatiaľ nezačala.

Cestná doprava[upraviť | upraviť kód]

Kuvajt sa ako krajina, v ktorej pripadajú približne 2 autá na jedného človeka, vysoko spolieha na cestnú dopravu. Celková dĺžka cestnej infraštruktúry je 6 608 km.[7] Dopravné zápchy sú časté počas dňa hlavne v Kuvajte.[8]

Kedže tu neexistujú žiadne železnice, hromadná doprava je založená výhradne na autobusoch. Štátnym dopravcom je spoločnosť Kuwait Public Transportation Company, založená v 1962. Zabezpečuje miestne linky v rámci Kuvajtu ako aj diaľkové linky do ostatných štátov pri Perzskom zálive.[9] Hlavným súkromným dopravcom je CityBus. Ďalším súkromníkom je Kuwait Gulf Link Public Transport Services.

Letecká doprava[upraviť | upraviť kód]

V Kuvajte sa nachádza 7 letísk a 4 heliporty.[7] Národné aerolínie sú Kuwait Airways.

Vodná doprava[upraviť | upraviť kód]

Prístav Ash Shu'aybah

Kuvajt má v Perzskom zálive tieto prístavy (tu uvedené v anglickom prepise): Ash Shu'aybah, Ash Shuwaykh, Kuwait, Mina' 'Abd Allah, Mina' al Ahmadi, Mina' Su'ud.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Kuwait Passenger Cars Per 1 000 People [online]. tradingeconomics.com, [cit. 2018-11-28]. Dostupné online.
  2. Kuwait Motor Vehicles Per 1 000 People [online]. tradingeconomics.com, [cit. 2018-11-28]. Dostupné online.
  3. Motor vehicles (per 1,000 people) [online]. Svetová banka, [cit. 2018-11-28]. Dostupné online.
  4. Kuwait Metro System, Kuwait City - Railway Technology. Railway Technology. Dostupné online [cit. 2018-11-28]. (po anglicky)
  5. Single rail network to link Kuwait & Oman by 2017 - Kuwait News [online]. [Cit. 2018-11-28]. Dostupné online.
  6. Kuwait metro procurement to begin soon. Railway Gazette, 2012-02-21. Dostupné online [cit. 2018-11-28]. (po anglicky)
  7. a b Middle East :: Kuwait — The World Factbook - Central Intelligence Agency [online]. www.cia.gov, [cit. 2018-11-28]. Dostupné online. (po anglicky)
  8. Kuwait’s traffic nightmare – MPW sees hurdles in executing projects | Kuwait Times [online]. [Cit. 2018-11-28]. Dostupné online.
  9. KPTC - Services [online]. Kuwait Public Transportation Company, [cit. 2018-11-28]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Transport in Kuwait na anglickej Wikipédii.