Dorothy Malone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dorothy Malone
Narodenie 29. január 1924
Chicago, Illinois, USA
Úmrtie19. január 2018 (93 rokov)
Dallas, Texas, Spojené štáty
Rodné menoMary Dorothy Maloney
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1943 – 1992
Deti2

Dorothy Malone (vlastným menom Mary Dorothy Maloney, * 29. január 1924, Chicago, Illinois, USA – † 19. január 2018, Dallas, Texas, USA) bola americká herečka a držiteľka ceny Academy Awards v roku 1956, za film Written on the Wind v kategórií Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Od roku 1960 má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Malone sa narodila do americkej rodiny v Chicagu v štáte Illinois. Je z piatich detí, z toho dve sestry zomreli v mladom veku na zdravotné komplikácie spôsobené detskou obrnou a jej mladšieho brata zabil blesk pri hraní golfu. S rodinou sa neskôr presťahovala do Dallasu v Texase, kde aj študovala. Pôvodne sa chcela stať zdravotnou sestrou, ale počas účinkovania v školskom divadle sa začala viac venovať herectvu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Malone prvý raz debutovala vo veku 18 rokov na Broadwayi. Objavila sa v niekoľkých vedľajších úlohách v nízkorozpočtových filmoch. V roku 1946 sa objavila v detektívke The Big Sleep po boku Lauren Bacall a Humphreya Bogarta.

Jej najväčšia filmová rola prišla v roku 1956 vo filme Written on the Wind. Kvôli filmu si prefarbila vlasy na blond a hrala po boku Lauren Bacall, Rocka Hudsona či Roberta Stacka. Za svoj herecký výkon vo filme získala v roku 1956 cenu Academy Awards. Vďaka tejto hereckej skúsenosti jej boli ponúknuté množstvo výrazných hereckých úloh. Objavila sa napríklad vo filme Man of a Thousand Faces (1957) či Tip na Dead Jockey (1957). V rovnakom roku si zahrala aj vo filme The Tarnished Angels, ktorý režíroval Douglas Sirk, s ktorým Malone pracovala už pri filme Written on the Wind.

Dňa 8. februára 1960 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Jej ďalšou známou úlohou bola postava Constance MacKenzie Peyton Place, v rokoch 19641968. V roku 1968 bola prepustená z natáčania po tom, čo sa sťažovala, že jej postava sa už viac v deji nevyvíjala. Maloneová žalovala spoločnosť 20th Century Fox za 1,6 milióna dolárov za porušenie zmluvy. Neskôr si svoju úlohu zopakovala v televíznom filme Murder v Peyton Place z roku 1977 a Peyton Place: Next Generation z roku 1985.

Dorothy Malone v roku 1958 vo filme The Tarnished Angels.

V roku 1992 hrala matku obvinenú z vraždy, vo filme Basic Instinct.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Počas prezidentských volieb v roku 1952 sa Malone hlásila k demokratom a bola v kampani za Adlaia Stevensona II. V roku 1959 sa vydala za herca Jacquesa Bergeraca v katolíckom kostole v Hongkongu. Spolu majú dve dcéry, Mimi (* 1960) a Diane (* 1962). Pár sa rozviedol 8. decembra 1964. Dňa 3. apríla sa vydala za newyorského obchodníka Roberta Tomarkina. Ich manželstvo bolo neskôr anulované po tom, čo Malone tvrdila, že sa Tomarkin za ňu oženil len kvôli jej peniazom.

V roku 1971 sa spoločne s dcérami presťahovala do Dallasu v Texase, kde aj vyrastala.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Malone zomrela 19. januára 2018, desať dní pred svojimi 94. narodeninami v ošetrovateľskom zariadení v Dallase.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dorothy Malone na anglickej Wikipédii.