Preskočiť na obsah

Dotýka sa oblakov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dotýka sa oblakov
Dotýka sa oblakov odfotografovaný Jamesom H. Hamiltonom v Agentúre Spotted tail, 1877
Dotýka sa oblakov odfotografovaný Jamesom H. Hamiltonom v Agentúre Spotted tail, 1877
Rod. menoMaȟpíya Ičáȟtagya
Narodenieasi 1838
Úmrtie5. september 1905
Známy vďakaindiánsky náčelník
RodičiaOsamelý roh, Stojí na zemi
PríbuzníSplašený kôň
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Dotýka sa oblakov

Dotýka sa oblakov (anglicky Touch the Clouds, v lakotskom jazyku Maȟpíya Ičáȟtagya ) (* 1838 – † 5. september 1905), bol indiánskym náčelníkom skupiny Minneconjou v kmeni Lakota (Sioux), známy svojimi schopnosťami v boji, fyzickou zdatnosťou a diplomatickými postojmi. Bol najmladším synom Osamelého roha; jeho súrodencami boli Škvrnitý chvost, Žaba a Rímsky nos. Pravdepodobne bol bratrancom významného náčelníka Splašeného koňa.

Keď sa v polovici 70. rokov 19. storočia vyčlenila skupina Wakpokinyan, Dotýka sa oblakov prevzal v roku 1875 po smrti svojho otca jej velenie, a udržal si ho až do prvej fázy Veľkej siouxskej vojny (1876-77). Po bitke pri Little Bighorne odišiel so svojou družinou na sever a nakoniec sa vzdal v Agentúre Škvrnitého chvosta, kde sa prihlásil medzi indiánskych prieskumníkov. Krátko po tom, ako bol svedkom smrti Splašeného koňa sa však presunul späť do Agentúry Cheyenne River.
Dotýka sa oblakov sa v nej v roku 1881 stal jedným z nových vodcov v skupine Minneconjou, a zotrval v tejto pozícií až do svojej smrti 5. septembra 1905, kedy na miesto náčelníka nastúpil jeho syn – Amos Nabíjajúci Prvý.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodený medzi rokmi 1837 a 1839, Dotýka sa oblakov bol najmladším synom vplyvného vodcu skupiny kmeňa Minneconjou zvanej Wakpokinyan (Letí po prúde). Bol známy svojou veľkou výškou a silou, k čomu sa vzťahuje aj jeho meno. Poručík Henry R. Lemly, ktorý sa s ním stretol v roku 1877, ho opisuje ako Minneconjou s „veľkolepou telesnou stavbou, merajúc v mokasínach 6 stôp a 5 palcov (196 cm), bez žiadnej nadbytočnej telesnej váhy, s hmotnosťou 280 libier (127 kg).“

Vo svojich tridsiatich rokoch už vyvolával u svojich vrstovníkov rešpekt, a bol zvolený za hlavu jedného z kmeňových spoločenstiev bojovníkov. V tejto pozícií často viedol vojenské družiny proti nepriateľským kmeňom. Indián Biely býk spomína prípad z roku 1872, keď Dotýka sa oblakov viedol jazdecký výpad, ale rozhodol sa vrátiť späť po zistení, že sú značne prečíslení skupinou z kmeňa Crow.

Kríza spôsobená zväčšujúcim sa počtom európskych Američanov na Veľkých pláňach vyvolávala pri diskusiách o tom, ako sa zachovať medzi rozličnými lakotskými skupinami narastajúce nezhody. Skupina Wakpokinyan sa odčlenila a jej časť – vrátane Dotýka sa oblakov - odišla do Agentúry Cheyenne River na rieke Missouri. Iná časť, vedená Chromým srncom, sa rozhodla zostať. Osamelý roh sa snažil udržiavať dialóg medzi rôznymi minneconjouskými frakciami, zastávajúc svoju povesť lakotského diplomata. Po jeho smrti v roku 1875 prevzal vedenie syn Dotýka sa oblakov, práve v čase, keď Americká armáda spúšťala kampaň proti skupinám z Cheyenne a Lakota, ktoré so Spojenými štátmi neuzavreli dohodu.

Veľká Siouxská Vojna 1876-77[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku Veľkej siouxskej vojny, v lete roku 1876, zostal Dotýka sa oblakov aj so svojou družinou v Agentúre Cheyenne River. Keď tam dorazila správa o Custerovej porážke pri Little Bighorne, Dotýka sa oblakov na blízkej základni naliehal na armádnych dôstojníkov: „Majte s nami súcit. Netrestajte nás všetkých pre to, že niektorí z nás bojovali, keď museli.“ V domnienke, že skupiny Indiánov, ktoré boli v agentúre, podporujú nepriateľov, sa armáda začala pripravovať na odzbrojenie spriatelených Lakoťanov a zhabanie ich koní. Koncom septembra 1876 viedol Dotýka sa oblakov, znepokojený úmyslami armády, útek skupín Minneconjou a Sans Arc na sever, zanechajúc na mieste všetok svoj majetok.

Príchod týchto utečencov, medzi ktorými boli okrem Dotýka sa oblakov aj Rímsky nos, Býčí orol, Škvrnitý jeleň a iní vodcovia, priniesol do vedenia severných osád upokojenie. V októbri 1876, pri novej ceste do tábora Toung River, sa ich spojené sily niekoľkokrát stretli v potýčkach s vojskom.

Indiáni v Agentúre Spotted Tail, 1865

Keď sa Splašený kôň a Sediaci býk so svojimi skupinami oddelili, predstavitelia skupiny Minneconjou sa stretli s plukovníkom Nelsonom Milesom, aby prerokovali možnosť kapitulácie. Počas februára 1877 sa Dotýka sa oblakov utáboril pri rieke Little Missouri, blízko Short Pine Hills, so 60 – 70 obydliami. Tu sa na 5-dňovej rade stretol so slávnym vodcom Brulé, Škvrnitým chvostom. Dohodol sa s ním na tom, že sa so svojou skupinou vzdá v Agentúre Škvrnitého Chvosta v severozápadnej Nebraske.
Do agentúry dorazili 14. apríla 1877, na čele s Dotýka sa oblakov. „Odkladám túto zbraň,“ oznámil tak, aby ho všetci prítomní počuli, „na znak podvolenia sa generálovi Crookovi, ktorému sa vzdávam.“
Nasledujúce mesiace žili Minneconjou a Dotýka sa oblakov v pokoji v Agentúre Škvrnitého chvosta. Tamojší tlmočník Louis Bordeaux opísal minneconjouského vodcu ako „čestného a mierumilovného Indiána, muža dobrej povahy a obdivuhodného človeka, ktorý neprejavuje nepriateľstvo a šíri mier.“ Armáda ho presvedčila, aby sa zapísal medzi indiánskych prieskumníkov (United States Army Indian Scouts), a slúžil ako prvý seržant v Rote E.

Dotýka sa oblakov (sediaci vľavo) ako delegát pri stretnutí s prezidentom Hayesom vo Washingtone, jeseň 1877

Vzťahy medzi Dotýka sa oblakov a predstaviteľmi armády sa začali komplikovať koncom augusta 1877, keď jeho aj Splašeného koňa žiadali, aby bojoval proti náčelníkovi Josephovi a kmeňu Nez Perce. O štyri dni sa armáda pokúsila Splašeného koňa zatknúť, jemu sa však podarilo uniknúť do Agentúry Škvrnitého chvosta. Dotýka sa oblakov sprevádzal svojho priateľa do táboru Camp Robinson, kde Splašeného koňa smrteľne zranili vojaci pri pokuse násilne ho odviesť do strážnice. Dotýka sa oblakov mohol ísť k zranenému Splašenému koňovi a zostať s ním až do chvíle jeho smrti. Položil mu ruky na hruď a povedal: „Je to dobré: hľadal smrť, a tá prišla.“ Dotýka sa oblakov nasledujúci mesiac odišiel ako vyslanec do Washingtonu.

V októbri 1877 boli agentúry Red Cloud a Spotted Tail presunuté k rieke Missouri, kde sa Dotýka sa oblakov so svojou skupinou pridali k Indiánom Oglala. Mnohé so severných skupín sa predchádzajúcu jar rozpadli a mierili na sever k Sediacemu býkovi v Kanade, kde sa usídlil po Bitke pri Little Bighorne. Dotýka sa oblakov udržal väčšinu svojich ľudí na mieste a v pokoji. Požiadal o presun späť domov k Cheyenne River, v čom ho podporil Dr. James Irwin, pracovník v agentúre Red Cloud. Poznamenal: "Dotýka sa oblakov bol počas pobytu so mnou veľmi poslušný a disciplinovaný, a so svojou skupinou tu zotrval, keď všetky ostatné odišli."

Rezervácia Cheyenne River[upraviť | upraviť zdroj]

Vo februári 1878 sa Dotýka sa oblakov so svojou skupinou nakoniec vrátil do Rezervácie Cheyenne River v strednej Južnej Dakote. Tam žil po zvyšok svojho života. Na jar 1882 sa posledné skupiny Minnecojou vrátili k Cheyenne River, čím sa celý kmeň spoločne stretol, po prvýkrát za niekoľko desaťročí. V tom čase žili už len traja z jeho šiestich vodcov. V roku 1882 boli obnovené chýbajúce veliace pozície. Dotýka sa oblakov bol menovaný „Nositeľom košele“, dediac tento titul po svojom otcovi. Ďalší novozvolení vodcovia boli Biely býk, Veľká vrana, Biela labuť a Dotýka sa medveďa. Na slávnosti noví vodcovia spievali: „Je ťažké byť náčelníkom; ale urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som bol náčelníkom.

V roku 1898 podnikol Dotýka sa oblakov cestu do Omahy v Nebraske ako súčasť Trans-Mississippskej a Medzinárodnej výstavy, kde ho fotografoval Frank A. Rinehart. Zostal hovorcom a zástupcom svojho ľudu až do konca života. V roku 1884 navštívil Rezerváciu Cheyenne River reverend Addison Foster. Po skončení bohoslužby za ním Dotýka sa oblakov prišiel, aby povedal, že „cíti dôležitosť tejto novej cesty a v mene seba a svojho ľudu si praje školy a kostoly.“

Zomrel 5. septembra 1905 pri Cherry Creek v Južnej Dakote. Dotýka sa oblakov bol najmenej dvakrát ženatý. Mal niekoľko dcér a minimálne jedného syna. Jeho najstarší syn, Amos Nabíjajúci Prvý, bol nasledovníkom svojho otca ako vodca komunity, pokračujúc v dynastii vodcov Minneconjou, ktorá začala veľkým Osamelým rohom.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Touch the Clouds na anglickej Wikipédii.