Drôtená košeľa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Detail krúžkového brnenia.

Drôtená košeľa alebo krúžkové brnenie je druh brnenia. Používala sa predovšetkým v staroveku a stredoveku, výnimočne aj v 20. storočí (britskí tankisti v prvej svetovej vojne). Výroba vyžadovala pomerne veľa pracovných hodín, ak nesedela na telo, tak výrazne prekážala a stávala sa skôr príťažou.

V súčasnosti sa používa len v mierovej oblasti, ako napríklad u mäsiarov (drôtené rukavice) alebo potápačov, keď je riziko stretu so žralokmi alebo agresívnymi živočíchmi.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Poznáme ešte z čias perzskej ríše ako výstroj jazdy. Pomerne rozšírená bola ešte v rímskej armáde, kým ju za cisára Tiberia nezačala nahrádzať lacnejšia a lepšia lorica.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Najprv sa vyrobili krúžky. To sa urobilo navinutím drôtu na tyč s priemerom krúžku a prerezaním tejto špirály. Tak vznikli otvorené krúžky.
  2. Každý jeden krúžok sa rozklepal na koncoch a oba konce sa prederavili, aby sa dali neskôr spojiť nitom..
  3. Dva krúžky sa spojili a každý jeden sa uzavrel nitom

Toto bol základný postup. Ešte existovali rôzne spôsoby na zvýšenie efektivity výroby. K tomu patrilo napríklad vynechanie nitu, ktorý síce zvyšoval pevnosť, ale aj cenu, takže sa robili len pre vznešenejších, pre chudákov sa robili košele spravidla bez nitovaných krúžkov. Ak k tomu prirátame fakt, že výrobou drôtených košiel sa zaoberali neraz celé mestá, tak napriek zdanlivej prácnosti sa ich vyrobili nesmierne množstvá.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]