Draco Malfoy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Draco Malfoy
Tom Felton 2011.jpg
Tom Felton, predstaviteľ Draca Malfoya
Základné informácie
Séria Harry Potter
Autor Joanne Rowlingová
Herec Tom Felton
Slovenský dabing Matúš Volný (filmy 1-2)
Michal Domonkoš (filmy 3-8)
Prvý výskyt Harry Potter a Kameň mudrcov
O postave
Celé meno Draco Lucius Malfoy
Dátum narodenia 5. jún 1980
Druh bytosti Čarodejník
Rodina Narcissa Malfoyová (mama)
Lucius Malfoy (otec)
Bellatrix Lestrangeová (teta)
Abraxas Malfoy (starý otec)
Manžel(ka) Astoria Greengrasová/ Malfoyová
Potomkovia Scorpius Hyperion Malfoy
Fakulta Slizolin

Draco Malfoy je literárna postava 7-dielnej ságy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Draco je úhlavný nepriateľ Harryho a predsa mu v 7. ročníku zachránil život. Pochádza zo starobylej čarodejníckej rodiny v duchu fakulty Slizolin. Jeho rodičia sú Lucius Malfoy a Narcisssa Malfoyová Blacková. Na škole sa zoznámil s priateľmi Vincentom Crabbom a Gregorym Goylom, ktorí sú niečo ako bodyguardi. Po výrovi (jeho sove) mu rodičia posielali plné krabice sladkostí. V 4. ročníku ho falošný Moody premenil na fretku, odkiaľ pochádza Ronova prezývka "úžasná lietajúca fretka". V 5. ročníku sa stal prefektom a členom Inkvizíčnej čaty (pod záštitou prof. Umbridgeovej). V 6. roku nahradil svojho otca ako Smrťožrút. Ešte pred pádom Lord Voldemorta prešiel na neutrálnu stranu. Oženil sa s Asteriou Greengrassovou a mali syna Scorpiusa Hyperiona Malfoya.

Výskyt v knihách[upraviť | upraviť zdroj]

  • Harry Potter a Kameň mudrcov – U madam Malkinovej sa prvýkrát stretol s Harrym, potom vo vlaku, kde ho žiadal, aby sa stal jeho priateľom a pridal sa do Slizolinu. Počas hodiny lietania zobral Nevillovi Nezabúdal a odletel s ním, no Harry ho chytil. Profesorke nažaloval, že trojka nelegálne chová draka, Hagridovho Norberta. Podlizoval sa prof. Snapeovi, miloval elixíry.
  • Harry Potter a Tajomná komnata – Napäté stretnutie v kníhkupectve medzi Weasleyovcami. Po útokoch bol Harrym podozrievaný, že je slizolinov potomok, chybne. Jeho rodina prišla o domáceho škriatka Doobyho.
  • Harry Potter a Väzeň z Azkabanu –  Vysmieva sa Harymu, že sa bojí dementorov. Na novom predmete Starostlivosti o zázračné tvory ho poškriabe hipogrif Hrdozobec a žaluje otcovi, Hrdozobec musí zomrieť. Keď sa prišiel pozrieť ako ho zabijú, mu Hermiona uštedrí pekné zaucho.
  • Harry Potter a Ohnivá čaša – Na svetovom pohári sa pozerá ako jeho otec a spol. odstrašujú fanúšikov. Draco uvažuje o prestupe na Durmstrang. Na Vianočný ples išiel v sprievode Pansy. Ako obvykle sa vysmieva Harrymu, no teraz to malo neblahé následky. Prof. Moody ho premenil na bielučkú fretku. Vždy keď sa profesor objaví, tak sa strhne. Nešťastný z toho, že Harry nezomiera ani v jednej turnajovej úlohe.
  • Harry Potter a Fénixov rád – Spolu s Pansy sa stávajú prefektami fakulty Slizolin, neskôr členom Inkvizičnej čaty pod velením prof. Umbridgeovej. Po vydaní článku v Sršňovi sa utiahne do úzadia spolu s Crabom, Goylom a Nootom, ktorých otcov Harry obvinil zo smrťožrútstva. Po nevydarenom záťahu Smrťožrútov na Oddelení záhad príde o otca.
  • Harry Potter a Polovičný princ – Harry Draca podozrieva po stretnutí u madam Malkinovej, že nahradil svojho otca ako Smrťožrút. V Zašitej uličke u Borgina & Burkesa sa pýta ako opraviť niečo a takú istú časť si tam kupuje. Na Rokforte sa pokúša zabiť prof. Dumbledora, no nedarí sa mu jeho plán a tak riskuje. Prvý pokus bol prekliatý náhrdelník, ktorý však dostala Katie Bellová, druhý bolo otrávené ďatelinové pivo, ktoré skoro zabilo Rona. So svojimi problémami sa chodil vyplakávať k Umrnčanej Myrte, no napokon po oprave Miznúcej skrinky v Núdzovej miestnosti sa do Rokfortu dostali Smrťožrúti (druhá skrinka bola umiestnená u Borgina & Burkesa). Na Astronomickej veži vyčaroval temné znamenie a tak naláka prof. Dumbledora do pasce. Nedokázal ho však zabiť a tak to za neho spravil Severus Snape, lebo dal jeho matke Neporušiteľnú prísahu. Malfoy utiekol spolu so smrťožrútmi.
  • Harry Potter a Dary smrti – Sídlo Malfoyovcov sa stáva centrom Smrťožrútov, Draco je svedkom vraždy Charity Burbageovej, profesorky Života a zvykov muklov. Po odzbrojení Dumbledora (HP6) sa stáva majiteľom starodávneho prútika. Keď Harryho uväznia, stretáva sa sním v súboji, kedy mu ukradne jeho prútik a stáva sa práve Harry majiteľom starodávneho prútika. Draco sa v poslednom boji na Rokforte snaží zajať Harryho, no nakoniec mu zachráni život. Ešte pred pádom Voldemorta sa spolu s rodičmi dáva na neutrálnu stranu. Za ženu si berie Asteriou a majú synčeka, Scorpiusa.