Draco Malfoy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Draco Malfoy
Tom Felton 2011.jpg
Tom Felton, predstaviteľ Draca Malfoya
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecTom Felton
Slovenský dabingMatúš Volný (filmy 1-2)
Michal Domonkoš (filmy 3-8)
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskytHarry Potter a Prekliate dieťa (kniha)
O postave
Celé menoDraco Lucius Malfoy
Dátum narodenia5. jún 1980
Pohlaviemuž
Druh bytostiČarodejník
RodinaNarcissa Malfoyová (mama)
Lucius Malfoy (otec)
Bellatrix Lestrangeová (teta)
Abraxas Malfoy (starý otec)
Manžel(ka)Astória Greengrassová
PotomkoviaScorpius Hyperion Malfoy
Národnosťbritská
FakultaSlytherin colours.svg Slizolin

Draco Malfoy je literárna postava 7-dielnej ságy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Draco je úhlavný nepriateľ Harryho, a predsa mu v 7. ročníku zachránil život.

Pochádza zo starobylej čarodejníckej rodiny v duchu fakulty Slizolin. Jeho rodičia sú Lucius Malfoy a Narcissa Malfoyová Blacková. Na škole sa zoznámil s Vincentom Crabbom a Gregorym Goylom, ktorí sú niečo ako bodyguardi. Po výrovi (jeho sove) mu rodičia posielali plné krabice sladkostí. V 4. ročníku ho falošný Moody premenil na fretku, odkiaľ pochádza Ronova prezývka "úžasná lietajúca fretka". V 5. ročníku sa stal prefektom a členom Inkvizíčnej čaty (pod záštitou prof. Umbridgeovej). V 6. roku nahradil svojho otca ako Smrťožrút. Ešte pred pádom lorda Voldemorta prešiel na neutrálnu stranu. Oženil sa s Astóriou Greengrassovou a mali syna Scorpiusa Hyperiona Malfoya.

Výskyt v knihách[upraviť | upraviť zdroj]

  • Harry Potter a Kameň mudrcov – U madam Malkinovej sa prvýkrát stretol s Harrym, potom vo vlaku, kde mu navrhol, aby sa stal jeho priateľom a pridal sa do Slizolinu. Počas hodiny lietania zobral Nevillovi Nezabudal a odletel s ním, no Harry ho chytil. Profesorke nažaloval, že trojka nelegálne chová draka, Hagridovho Norberta. Podlizoval sa prof. Snapeovi, bol úspešný na jeho hodinách - elixíry.
  • Harry Potter a Tajomná komnata – Napäté stretnutie v kníhkupectve medzi Weasleyovcami. Po útokoch bol Harrym podozrievaný, že je slizolinov potomok, chybne. Jeho rodina prišla o domáceho škriatka Dobbyho.
  • Harry Potter a Väzeň z Azkabanu – Vysmieva sa Harymu, že sa bojí dementorov. Na novom predmete Starostlivosti o zázračné tvory ho poškriabe hyppogrif Hrdozobec a žaluje otcovi, Hrdozobec musí zomrieť. Keď sa prišiel pozrieť ako ho zabijú, mu Hermiona uštedrí pekné zaucho.
  • Harry Potter a Ohnivá čaša – Na svetovom pohári sa pozerá ako jeho otec a spol. odstrašujú fanúšikov. Draco uvažuje o prestupe na Durmstrang. Na Vianočný ples išiel v sprievode Pansy. Ako obvykle sa vysmieva Harrymu, no teraz to malo neblahé následky. Prof. Moody ho premenil na bielu fretku. Vždy keď sa profesor objaví, tak sa strhne. Nešťastný z toho, že Harry nezomiera ani v jednej turnajovej úlohe.
  • Harry Potter a Fénixov rád – Spolu s Pansy sa stávajú prefektami fakulty Slizolin, neskôr členom Inkvizičnej čaty pod velením prof. Umbridgeovej. Po vydaní článku v Sršňovi sa utiahne do úzadia spolu s Crabbom, Goylom a Nottom, ktorých otcov Harry obvinil zo smrťožrútstva.
  • Harry Potter a Polovičný princ – Harry Draca podozrieva po stretnutí u madam Malkinovej, že nahradil svojho otca ako Smrťožrút. V Zašitej uličke u Borgina & Burkesa sa pýta ako opraviť niečo a takú istú časť si tam kupuje. Na Rokforte sa pokúša zabiť prof. Dumbledora, no nedarí sa mu jeho plán a tak riskuje. Prvý pokus bol prekliatý náhrdelník, ktorý však dostala Katie Bellová, druhý bola otrávená fľaška Cherry, ktorá skoro zabilo Rona. So svojimi problémami sa chodil vyplakávať k Umrnčanej Myrte, no napokon po oprave Miznúcej skrinky v Núdzovej miestnosti sa do Rokfortu dostali Smrťožrúti (druhá skrinka bola umiestnená u Borgina & Burkesa). Na Astronomickej veži vyčaroval temné znamenie a tak naláka prof. Dumbledora do pasce. Nedokázal ho však zabiť a tak to za neho spravil Severus Snape, lebo dal jeho matke Neporušiteľnú prísahu.(málokto si však uvedomuje/vie že keď Dumbledore povedal “Severus prosím.” presviedčal Snapa aby ho zabil, neprosil o zľutovanie, všetko mal naplánované a pre dobro nasledujúcich udalostí privítal smrť ako starého priateľa- “ pre vyrovnanú dušu je smrť len ďalšie dobrodružstvo”- A.P.W.B.Dumbledore) Malfoy utiekol spolu so smrťožrútmi.
  • Harry Potter a Dary smrti – Sídlo Malfoyovcov sa stáva centrom Smrťožrútov, Draco je svedkom vraždy Charity Burbageovej, profesorky Života a zvykov muklov. Draco sa v poslednom boji na Rokforte snaží zajať Harryho, no nakoniec mu zachráni život. Ešte pred pádom Voldemorta sa spolu s rodičmi dáva na neutrálnu stranu. Za ženu si berie Astoriu a majú syna, Scorpiusa.