Draco Malfoy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Draco Malfoy
Tom Felton 2011.jpg
Tom Felton, predstaviteľ Draca Malfoya
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecTom Felton
Slovenský dabingMatúš Volný (filmy 1-2)
Michal Domonkoš (filmy 3-8)
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
O postave
Celé menoDraco Lucius Malfoy
Dátum narodenia5. jún 1980
Druh bytostiČarodejník
RodinaNarcissa Malfoyová (mama)
Lucius Malfoy (otec)
Bellatrix Lestrangeová (teta)
Abraxas Malfoy (starý otec)
Manžel(ka)Astoria Malfoy-Greengrass
PotomkoviaScorpius Hyperion Malfoy
FakultaSlizolin

Draco Malfoy je literárna postava 7-dielnej ságy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Draco je úhlavný nepriateľ Harryho a predsa mu v 7. ročníku zachránil život.

Pochádza zo starobylej čarodejníckej rodiny v duchu fakulty Slizolin. Jeho rodičia sú Lucius Malfoy a Narcisssa Malfoyová Blacková. Na škole sa zoznámil s priateľmi Vincentom Crabbom a Gregorym Goylom, ktorí sú niečo ako bodyguardi. Po výrovi (jeho sove) mu rodičia posielali plné krabice sladkostí. V 4. ročníku ho falošný Moody premenil na fretku, odkiaľ pochádza Ronova prezývka "úžasná lietajúca fretka". V 5. ročníku sa stal prefektom a členom Inkvizíčnej čaty (pod záštitou prof. Umbridgeovej). V 6. roku nahradil svojho otca ako Smrťožrút. Ešte pred pádom lorda Voldemorta prešiel na neutrálnu stranu. Oženil sa s Astoriou Greengrassovou a mali syna Scorpiusa Hyperiona Malfoya.

Výskyt v knihách[upraviť | upraviť kód]

  • Harry Potter a Kameň mudrcov – U madam Malkinovej sa prvýkrát stretol s Harrym, potom vo vlaku, kde ho žiadal, aby sa stal jeho priateľom a pridal sa do Slizolinu. Počas hodiny lietania zobral Nevillovi Nezabúdal a odletel s ním, no Harry ho chytil. Profesorke nažaloval, že trojka nelegálne chová draka, Hagridovho Norberta. Podlizoval sa prof. Snapeovi, miloval elixíry.
  • Harry Potter a Tajomná komnata – Napäté stretnutie v kníhkupectve medzi Weasleyovcami. Po útokoch bol Harrym podozrievaný, že je slizolinov potomok, chybne. Jeho rodina prišla o domáceho škriatka Dobbyho.
  • Harry Potter a Väzeň z Azkabanu – Vysmieva sa Harymu, že sa bojí dementorov. Na novom predmete Starostlivosti o zázračné tvory ho poškriabe hipogrif Hrdozobec a žaluje otcovi, Hrdozobec musí zomrieť. Keď sa prišiel pozrieť ako ho zabijú, mu Hermiona uštedrí pekné zaucho.
  • Harry Potter a Ohnivá čaša – Na svetovom pohári sa pozerá ako jeho otec a spol. odstrašujú fanúšikov. Draco uvažuje o prestupe na Durmstrang. Na Vianočný ples išiel v sprievode Pansy. Ako obvykle sa vysmieva Harrymu, no teraz to malo neblahé následky. Prof. Moody ho premenil na bielučkú fretku. Vždy keď sa profesor objaví, tak sa strhne. Nešťastný z toho, že Harry nezomiera ani v jednej turnajovej úlohe.
  • Harry Potter a Fénixov rád – Spolu s Pansy sa stávajú prefektami fakulty Slizolin, neskôr členom Inkvizičnej čaty pod velením prof. Umbridgeovej. Po vydaní článku v Sršňovi sa utiahne do úzadia spolu s Crabbom, Goylom a Nottom, ktorých otcov Harry obvinil zo smrťožrútstva.
  • Harry Potter a Polovičný princ – Harry Draca podozrieva po stretnutí u madam Malkinovej, že nahradil svojho otca ako Smrťožrút. V Zašitej uličke u Borgina & Burkesa sa pýta ako opraviť niečo a takú istú časť si tam kupuje. Na Rokforte sa pokúša zabiť prof. Dumbledora, no nedarí sa mu jeho plán a tak riskuje. Prvý pokus bol prekliatý náhrdelník, ktorý však dostala Katie Bellová, druhý bola otrávená fľaška Cherry, ktorá skoro zabilo Rona. So svojimi problémami sa chodil vyplakávať k Umrnčanej Myrte, no napokon po oprave Miznúcej skrinky v Núdzovej miestnosti sa do Rokfortu dostali Smrťožrúti (druhá skrinka bola umiestnená u Borgina & Burkesa). Na Astronomickej veži vyčaroval temné znamenie a tak naláka prof. Dumbledora do pasce. Nedokázal ho však zabiť a tak to za neho spravil Severus Snape, lebo dal jeho matke Neporušiteľnú prísahu. Malfoy utiekol spolu so smrťožrútmi.
  • Harry Potter a Dary smrti – Sídlo Malfoyovcov sa stáva centrom Smrťožrútov, Draco je svedkom vraždy Charity Burbageovej, profesorky Života a zvykov muklov. Po odzbrojení Dumbledora (HP6) sa stáva majiteľom starodávneho prútika. Keď Harryho uväznia, stretáva sa sním v súboji, kedy mu ukradne jeho prútik a stáva sa práve Harry majiteľom starodávneho prútika. Draco sa v poslednom boji na Rokforte snaží zajať Harryho, no nakoniec mu zachráni život. Ešte pred pádom Voldemorta sa spolu s rodičmi dáva na neutrálnu stranu. Za ženu si berie Astoriu a majú synčeka, Scorpiusa.