Druhý list Solúnčanom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Druhý list Solúnčanom[1] (iné názvy: Druhý list apoštola Pavla Tesalonickým[2], Druhý list Tesaloničanom[3], Druhý list Solúnskym; skratka 2 Sol alebo 2Tes) je kniha Nového zákona Biblie.

Autorstvo sa pripisuje Pavlovi okolo roku 50 po Kr., ktorý bol adresovaný do zboru v Solúne (Thessaloniki). Niektorí biblisti kvôli odlišnostiam medzi Prvým a Druhým listom Solúnčanom popierajú Pavlovo autorstvo listu avšak forma a obsah je v súlade s jeho ostatnými listami. Väčšina biblistov tvrdí že oba listy solúnčanom napísal Pavol.[4]

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý list Solúnčanom, ktorý poslal Pavol si v zbore mylne vyložili. Pavol sa postupom času dozvedel o ich nesprávnom pochopení a očakávaní Kristovho príchodu, ako by mal nastať už v čo najkratšom čase. Preto v 2.liste opravuje názory Solúnčanov. V 2.liste píše o predznakoch, určitých udalostiach, ktoré nastanú ešte pred druhým príchodom Ježiša Krista. Ako znamenia pre druhým príchodom Ježiša Krista spomína odpadnutie od viery, príchod antikrista a jeho posadenie sa v chráme Božom, odstránenie toho, čo zadržiava jeho úplné zjavenie a napokon príchod Pána, ktorý antikrista zahubí.

Štruktúra listu je nasledujúca:

  1. Úvod listu s pozdravom
  2. Vyjadrenie starosti o Solúnčanov
  3. O Pánovom príchode
  4. Rôzne povzbudenia
  5. Záver

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. názov Druhý list Solúnčanom je používaný v slovenskom rímskokatolíckom vydaní, ako skratka sa tam uvádza 2 Sol
  2. názov Druhý list apoštola Pavla Tesalonickým je používaný v slovenskom evanjelickom vydaní, ako skratka sa v tam uvádza 2Tes
  3. názov Druhý list Tesaloničanom je používaný v slovenskom ekumenickom vydaní, ako skratka sa v tam uvádza 2Tes
  4. Solúnčanom [listy]. In: HERIBAN, Jozef. Príručný lexikón biblických vied. 3. opr. a dopl. vyd. Bratislava : Don Bosco, 1998. 1366 s. (Biblica; zv. 4.) ISBN 80-88933-07-2. S. 940 – 945.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]