Duane Gene Carey

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Duane Gene Carey
Astronaut NASA
Duane Gene Carey
Št. príslušnosť USA
Narodenie 30. apríl 1957 (61 rokov)
Saint Paul, Minnesota, USA
Predchádzajúce zamestnanie testovací pilot
Čas vo vesmíre 10 dní 22 hodín 10 minút
Kozmonaut od 1. máj 1996
Misie STS-109
Znaky misií STS-109 patch.svg
Kozmonaut do október 2004

Duane Gene "Digger" Carey (* 30. apríl 1957, Saint Paul, Minnesota, USA) je vojenský letec a bývalý astronaut NASA, ktorý absolvoval v roku 2002 let v raketopláne Columbia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Stredoškolské vzdelanie získal v rodnom meste na Highland Park High School, potom v rokoch 1975-1982 absolvoval vysokoškolské štúdium na University of Minnesota v odbore letectvo a mechanika. V roku 1996 sa oženil s Cheryl Ann, rodenou Tobritzhoferovou a stal sa armádnym testovacím pilotom na základni Edwards v Kalifornii. Ten istý rok bol zaradený do výcvikového strediska NASA v Houstone. Po ukončení výcviku bol roku 1998 zaradený do tímu astronautov a o šesť rokov do vesmíru letel. Dva roky po pristátí z NASA odišiel naspäť na leteckú základňu Edwards. Používa prezývku Digger.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Stal sa členom sedemčlennej posádky raketoplánu Columbia pri jeho opravnej misii k Hubbleovmu ďalekohľadu. Spolu s ním na jar roku 2002 leteli: Scott Altman, John Grunsfeld, Nancy Jane Currie, Richard Linnehan, James Newman a James Massimino. Počas desaťdenného letu vykonali niekoľko opráv a vylepšení na Zem obiehajúcom Hubbleovom ďalekohľade.

Carey je registrovaný ako 410. človek vo vesmíre s 10 dňami strávenými v kozme. Misia STS-109 bola katalogizovaná v COSPAR pod číslom 2002-010A.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Duane Carey na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]