Dulce de leche

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Dulce de leche [čítaj: dulse de leče], v španielčine alebo doce de leite v portugalčine je tradičná latinoamerická karamelová sladkosť.

Obľúbená v Argentíne, Brazílii, Čile, Dominikánskej republike, Paraguaji, Peru, Uruguaji a iných častiach Ameriky. Je tiež populárna v Mexiku, kde je známa ako cajeta a v Kolumbii a Venezuele, kde je známa pod názvom arequipe.

Názov znamená v španielčine doslovne cukrovinka z mlieka alebo mliečna sladkosť. V Peru existuje tiež čiastočne podobná cukrovinka známa ako manjar blanco (biela lahôdka). V Čile tiež poznajú manjar, ale príprava tejto delikatesy obyčajne zabraňuje úplnému skaramelizovaniu cukru a tak má odlišnú chuť aj vzhľad.

Francúzska verzia confiture de lait je prípravou veľmi podobná natierateľnej forme dulce de leche.

Väčšina základných receptov kombinuje vriace mlieko a cukor, hoci môžu obsahovať iné ingrediencie na dosiahnutie špeciálnych vlastností. Dulce de leche sa tiež môže pripravovať zo sladeného kondenzovaného mlieka, ktoré sa varí niekoľko hodín. Aj keď sa postup prípravy často nazýva karamelizácia, je to v skutočnosti druh chemickej reakcie zvanej Maillardova reakcia, ktorá je zodpovedná za mnohé z chutí vareného jedla.

Dulce de leche sa používa na ochutenie sladkostí alebo sladkého jedla ako napríklad keksov alebo koláčikov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]