Dunbar-Southlands (Vancouver)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Poloha štvrte Dunbar-Southlands

Dunbar-Southlands je mestská časť v kanadskom meste Vancouver v Britskej Kolumbii. Nachádzajú sa v nej komerčné a rezidenčné oblasti najmä s rodinnými domami a unikátna komunita Southlands, v ktorej sú rezidencie v hodnote niekoľkých miliónov dolárov a jazdiareň, známa ako kúsok vidieka vzdialený niekoľko minút autom od vancouverského downtownu. V oblasti je indiánska rezervácia kmeňa Musqueam.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na Dunbar, v pozadí je vancouverský downtown a pohorie North Shore

Dunbar-Southlands je na severe ohraničená ulicou West 16th Avenue, na juhu riekou Fraser, pričom sa rozprestiera od University Endowment Lands na západe až po ulice Mackenzie a Blenheim Street na východe. Jej centrom je ulica Dunbar Street, ktorá je rušnou mestskou dopravnou tepnou, lemovanou radom maloobchodných predajní. Ulice West 41. Avenue a Southwest Marine Drive tiež križujú cez túto mestskú časť. Southlands leží južne od Marine Drive v nive rieky Fraser.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Archeologické nálezy nasvedčujú tomu, že ľudia žijú v tejto oblasti po stáročia, pričom niektoré odhady datujú prvé indiánske osídlenie do roku 400 pred Kr. Prvé európske osídlenie je z roku 1863, kedy Sam a Fitzgerald McCleeryovci na tomto území postavili svoju farmu. Následná ťažba dreva vyčistila túto oblasť, ktorá patrila Kanadskej pacifickej železnici a provincii Britská Kolumbia a po rozčlenení územia v roku 1912 sa v nej začali stavať rezidencie pre následne založenú a postavenú University of British Columbia, nachádzajúcu sa hneď vedľa smerom na západ.

K roku 1927 bol Dunbar spojený s mestom tromi električkovými traťami a vďaka stanovám z roku 1922 sa v ňom nachádzal veľký počet unikátnych domov a rezidencií. Veľký počet z nich sa zachoval až do súčasnosti, pričom 21 domov je zapísaných vo vancouverskom zozname kultúrneho dedičstva.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Dunbar-Southlands je známa svojimi záhradami a ulicami so stromoradím, ktoré sa často tiahnu pozdĺž celej cesty. Nachádza sa v nej osem parkov, vrátane 22 hektárového parku Musqueam Park pri ulici Southwest Marine Drive, ktorý sa tiahne pozdĺž rieky Fraser. Mestská časť susedí s parkom Pacific Spirit Regional Park, v ktorom sú popri kilometroch chodníkov aj dvetisíc rokov staré mokrade, posvätné pre indiánov z kmeňa Musqueam.

Táto mestská časť ponúka vidiecky životný štýl v rámci mesta, pričom sa hovorí, že je v nej viacej koní ako ľudí. Nachádzajú sa v nej najmä rezidencie v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, jazdecký klub Southlands Riding Club, založený v roku 1943 a značný počet verejných a súkromných golfových ihrísk, na ktorých sa v minulosti konali viaceré kanadské a medzinárodné súťaže.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]