Duplikatúra tráviacich ústrojov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Duplikatúra tráviacich ústrojov (iné názvy: duplikatúra, duplikatúra tráviacej rúry, enterická duplikatúra/duplikácia, cystická duplikatúra, ďalšie synonymá pozri pod enterocysta; v prípade čriev aj črevná duplikatúra, intestinálna duplikatúra/duplikácia) je špecifický druh pravej cysty tráviaceho ústrojenstva. Zďaleka najčastejšie sa vyskytuje na črevách.[1][2][3]

Črevná duplikatúra[upraviť | upraviť kód]

Duplikatúry sú raritne vrodené útvary s incidenciou 2 na 9 000 pitvaných detí.

Etiológia[upraviť | upraviť kód]

Príčina duplikácie nie je známa, pravdepodobne je v abnormálnej proliferácii črevného parenchýmu. V mechanizme jej vzniku hra úlohu aj porucha rekanalizácie čreva. Poznáme duplikatúry sférické alebo tubulárne. Kým sférická nekomunikuje, tubulárna komunikuje s črevom na jednom alebo oboch koncoch. V duplikatúre je často ektopická sliznica žalúdka (v 30 %).

Klinický obraz[upraviť | upraviť kód]

Duplikatúra je klinicky nemá a prejaví sa často komplikáciami, ktoré sa vyskytujú v závislosti na type ektópie. Pri gastrickej môže byť peptický vred s krvácaním, ulceráciou, perforáciou. Môže sa prejaviť ako črevná obštrukcia, žltačka, hemobília, pankreatitída, enterokutánna fistula.

Diagnóza[upraviť | upraviť kód]

Diagnóza je rádiologická (CT, MRI) a v prípade gastrickej ektópie pomocou rádioizotopov.[4][5] Zvýšenie alfa-fetoproteínu v sére matky svedčí, podobne ako u omfalokely, pre možnú gastroschízu.

Liečba[upraviť | upraviť kód]

Liečba, ak to dovolí charakter defektu, je chirurgická.

Prognóza[upraviť | upraviť kód]

Predpoveď je dobrá u pacientov so včasnou diagnózou a chirurgickou liečbou ešte v detskom veku. U latentných duplikatúr je v dospelosti riziko malígnej transformácie.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. ROSSI, Armando; ROSSI, Giorgio. CT of the Peritoneum. [s.l.] : Springer, 2001. Dostupné online. ISBN 3-540-41400-2. Kapitola Cysts, s. str. 279/280. (anglicky)
  2. Heslo Darmduplikatur in: Roche Lexikon Medizin 5. Auflage
  3. JANYŠKOVÁ, Martina. Náhlé příhody v gynekologii dětí a dospívajících [online]. 2004, [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. (česky)
  4. ROSE, JS, Gribetz D, Krasna IH Ileal duplication cyst: the importance of sodium pertechnetate Tc 99m scanning. Pediatr Radiol, 1978, čís. 6, s. 244 – 246.
  5. TONG, SC, Pitman M, Anupindi SA Best cases from the AFIP. Ileocecal enteric duplication cyst: radiologic-pathologic correlation. Radiographics, 2002, roč. 22, čís. 5, s. 1217–22.