Edgar Dean Mitchell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Edgar D. Mitchell
astronaut NASA
Edgar Mitchell v roku 1970
Edgar Mitchell v roku 1970
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie17. september 1930
Hereford, Texas, USA
Úmrtie4. február 2016 (85 rokov)
West Palm Beach, Florida, USA
Iné zamestnaniepilot U.S. Navy, skúšobný pilot
Hodnosťkapitán, U.S. Navy
Čas vo vesmíre9 dní, 1 minúta
Čas výstupov do otvoreného vesmíru9 hodín, 23 minút
Kozmonaut od4. apríla 1966
MisieApollo 14
Znaky misií
Kozmonaut do1. októbra 1972

Edgar Dean „Ed“ Mitchell (* 17. september 1930, Hereford, Texas, USA – † 4. február 2016, West Palm Beach, Florida) bol americký astronaut, ktorý počas misie Apollo 14 pracoval na povrchu Mesiaca.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Škola a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1952 dokončil štúdium priemyselnej organizácie práce na Carnegie Institut of Technology. Potom nastúpil na základnú vojenskú službu k námornému letectvu. Skončil ju ako aktívny dôstojník, prežil dva roky na lietadlovej lodi, slúžil v Tichomorí, na Okinave a v roku 1958 sa vrátil do Spojených štátov. Stal sa testovacím pilotom v 5. prieskumnej eskadre. Absolvoval štúdium na postgraduálnej škole vojenského námorníctva (U.S. Naval Postgraduate School), v roku 1961 ju skončil ako letecký inžinier. Potom začal študovať na Massachusettskej technickej univerzite (Massachusetts Institute of Technology) a do služby sa vrátil v roku 1964 ako doktor leteckých a astronautických vied. Stal sa vedúcim koordinačného oddelenia pre spoluprácu vojenského letectva na projekte vojenskej orbitálnej družice MOL. Potom nasledoval výcvik vo vojenskej škole pre kozmických výskumných pilotov a dňa 4. apríla 1966 bol prijatý medzi amerických astronautov.

Let na Mesiac[upraviť | upraviť zdroj]

Edgar Mitchell prezerá mapu počas misie Apollo 14 na Mesiaci

Mitchell odštartoval v kozmickej lodi Apollo 14 z Kennedyho vesmírneho strediska spoločne s americkými astronautmi Alanom Shepardom a Stuartom Roosom. Dňa 5. februára 1971 pristáli na Mesiaci v oblasti Fra Mauro. Na Mesiac vystúpil ako šiesty človek zo Zeme hneď po Shepardovi ešte v ten istý deň. Spoločne po 33 hodinách pobytu v poriadku odštartovali na spiatočnú cestu k lodi, ktorá obiehala po obežnej dráhe okolo Mesiaca, odtiaľ celá trojica odletela späť k Zemi. Pristáli v kabíne na padákoch na hladine Tichého oceánu. Celkovo strávil vo vesmíre 9 dní a 1 minútu.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Mitchell bol vymenovaný za záložného pilota pre lunárny modul Apolla 16. V októbri roku 1972 opustil NASA aj námorníctvo a stal sa zakladajúcim riaditeľom Ústavu parapsychológie v Palo Alto v Kalifornii a prezidentom Edgar Mitchell Corporation v Palm Beach na Floride.

Bol rozvedený a mal dve deti. Aj keď bol chorý a v nemocnici sa podrobil operácii, zúčastnil sa krátko po nej 4. novembra 2005 vo Švajčiarsku Svetového záhadologického fóra (World Mystery Forum).

V júli 2008 vystúpil v britskej rozhlasovej stanici Kerrang! Radio s vyhlásením, že mimozemšťania existujú. Podľa neho navštívili Zem hneď niekoľkokrát, ale vlády ich prítomnosť už šesť desaťročí držia v tajnosti. Sedemdesiatsedemročný Mitchell dodal, že podľa zdrojov NASA, ktoré kontakt s mimozemšťanmi zaznamenali, sú obyvatelia cudzích planét „malí mužíčkovia, ktorí sú pre nás čudní“. NASA jeho tvrdenia odmietla.

V roku 2011 NASA zažalovala 80-ročného Mitchella za údajný pokus predať kameru a fotografie z jeho misie k Mesiacu na burze. Záležitosť bola vyriešená tým, že Mitchell kameru daroval Národnému leteckému a kozmickému múzeu vo Washingtone D.C.

Edgar Mitchell zomrel po krátkej chorobe dňa 4. februára 2016, jeden deň pred 45. výročím pristátia Apolla 14 na Mesiaci, v hospici vo West Palm Beach na Floride vo veku 85 rokov.[1][2][3]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Codr, M. 1982. Sto hvězdných kapitánů. 1. vyd. Praha: Práce, 1982. 480 s. ISBN 24-033-82.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]