Edgar Dean Mitchell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Edgar Dean Mitchell
Edgar Dean Mitchell
astronaut NASA
Št. príslušnosť Spojené štáty
Dátum narodenia 17. september 1930 (85 rokov)
Hereford, Texas, USA
Iné zamestnanie testovací pilot
Hodnosť kapitán US Navy
Čas vo vesmíre 9 dní 1 minúta
Kozmonaut od 1966
Misie Apollo 14
Znaky
misií
Apollo 14-insignia.png
Kozmonaut do október 1972

Pozri aj Biografický portál

Edgar Dean Mitchell (* 17. september 1930, Hereford, Texas, USA) je bývalý americký kozmonaut, ktorý počas misie Apollo 14 pracoval na povrchu Mesiaca.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Škola a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1952 dokončil štúdium priemyselnej organizácie práce na Carnegie Institut of Technology. Potom nastúpil na základnú vojenskú službu k námornému letectvu. Skončil ju ako aktívny dôstojník, prežil dva roky na lietadlovej lodi, slúžil v Tichomorí, na Okinawe a roku 1958 sa vrátil do USA. Stal sa testovacím pilotom v 5. prieskumnej eskadre. Absolvoval štúdium na postgraduálnej škole vojenského námorníctva (U.S.Naval Postgraduate School), v roku 1961 ju zakončil ako letecký inžinier. Potom začal študovať na Massachusettskom technologickom inštitúte (Massachusetts Institute of Technology) a do služby sa vrátil roku 1964 ako doktor leteckých a astronautických vied. Stal sa vedúcim koordinačného oddelení pre spoluprácu vojenského letectva na projekte vojenskej orbitálnej družice MOL. Potom nasledoval výcvik vo vojenskej škole pre kozmických výskumných pilotov a dňa 4. apríla 1966 bol prijatý medzi amerických kozmonautov.

Let na Mesiac[upraviť | upraviť zdroj]

Mitchell odštartoval v kozmickej lodi Apollo 14 z kozmodrómu na myse Canareval spoločne s americkými kozmonautmi Shepardom a Roosou. Dňa 5. februára pristáli na Mesiaci v oblasti Fra Mauro. Na Mesiac vystúpil ako šiesty človek zo Zeme ešte v ten istý deň. Spolu s oboma kolegami v poriadku odštartovali a pristáli na hladine Tichého oceánu. Celkom vo vesmíre strávil 216 hodín.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Mitchell bol vymenovaný za záložného pilota pre lunárny modul Apolla 16. V októbri roku 1972 opustil NASA aj námorníctvo a stal sa zakladajúcim riaditeľom Ústavu parapsychológie v Palo Alto v Kalifornii a prezidentom Edgar Mitschell Corporation v Palm Beach na Floride.

Je rozvedený a má dve deti. Aj keď bol chorý a v nemocnici sa podrobil operácii, zúčastnil sa krátko po nej 4. novembra 2005 vo Švajčiarsku Svetového záhadologického fóra (World Mystery Forum).

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]