Preskočiť na obsah

Eduard Suess

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eduard Suess
rakúsky paleontológ a geológ
rakúsky paleontológ a geológ
Narodenie20. august 1831
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie26. apríl 1914 (82 rokov)
Viedeň, Rakúsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Eduard Suess

Eduard Suess (* 20. august 1831, Londýn, Spojené kráľovstvo - † 26. apríl 1914, Viedeň, Rakúsko) bol rakúsky paleontológ. Významne prispel k rozvoju tektonickej geológie, vyslovil nové názory na orogenézu, vrásové príkrovy a iné.

Od roku 1857 bol profesorom na Univerzite vo Viedni. Študoval graptolity, ramenokožce, hlavonožce a neogénne cicavce. Zaslúžil sa o poznanie spraše a zaoberal sa vznikom orografických celkov. Je autorom termínu biosféra.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Londýne v rodine saského obchodníka. Keď mal tri roky, jeho rodina sa presťahovala do Prahy a neskôr do Viedne keď mal 14. Od mladého veku sa zaujímal o geológiu, svoje prvé práce vydal, keď mal 19 rokov, pojednávali o geológii Karlovych Varov.

V roku 1857 sa stal profesorom geológie na Viedenskej univerzite, a tam rovíjal názory na vývoj vzťahov medzi geológiou severnej Afriky a Európy. Dospel napokon k názoru, že horniny dnes budujúce Alpy boli kedysi morským dnom, ktoré patrilo k Stredozemnému moru. Napriek tomu, že sa neopieral o teóriu platňovej tektoniky, keďže v tej dobe bola všobecne uznávaná iba teória geosynklinál správne predpokladal existenciu oceánu, ktorý v roku 1893 pomenoval Tethys. Medzi rokmi 1898 a 1911 pôsobil vo funkcii prezidenta Rakúskej akadémie vied[1].

Podieľal sa na stavbe Viedenského vodovodu a regulácii Dunaja[1]. Medzi jeho ďalšie objavy patrilo objavenie fosílií glossopterisovej flóry (papraďovité rastliny) v Južnej Amerike, Afrike a Indii (neskôr po jeho smrti bola glossopterisová flóra nájdená aj v Antarktíde). Suess toto rozšírenie vysvetľoval tým, že tieto pevniny boli kedysi spojené do jedného kontinentu ktorý pomenoval Gondwanaland. Predpokladal však, že kontinenty boli vždy na svojom mieste a pevnina medzi nimi bola neskôr zaplavená morom, v skutočnosti však boli tieto kontinenty spojené a v jurekriede sa rozpadla na dnešné kontinenty, ktoré driftovali až na svoje dnešné miesta. Publikoval tiež práce o zemetraseniach Dolnom Rakúsku a Južnom Taliansku[1].

Suess je považovaný za jedného z prvých praktických ekológov. V rokoch 18851901 publikoval komplexnú syntézu svojich prác pomenovanú Das Antlitz der Erde (v preklade „Tvár zeme“), ktorá sa stala populárnou učebnicou na mnoho rokov. V tejto práci Suess po prvýkrát použil termín biosféra, ktorý neskôr ďalej rozpracoval V.I. Vernadskij v roku 1926. V roku 1903 mu Kráľovská spoločnosť udelila Copleyovu medailu. Sú po ňom pomenované krátery na Mesiaci a na Marse.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c http://www.univie.ac.at prístup 3.8.2008

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eduard Suess na anglickej Wikipédii.