Edward Lorenz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Edward Lorenz
americký matematik a meteorológ
Narodenie23. máj 1917
West Hartford, Connecticut, USA
Úmrtie16. apríl 2008 (90 rokov)
Cambridge, Massachusetts, USA
Alma materDartmouth College
Harvard University
Massachusetts Institute of Technology

Edward Norton Lorenz (* 23. máj 1917, West Hartford, Connecticut, USA – † 16. apríl 2008, Cambridge, Massachusetts) bol americký matematik a meteorológ pôsobiaci v oblasti teórie chaosu[1][2] a vynálezca pojmu podivný atraktor. Je spojený s termínom motýlí efekt.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v západnom Hartforde v štáte Connecticut, diplom z matematiky získal na Univerzite Dartmouth v roku 1938, na Harvarde v roku 1940 a diplom z meteorológie na MIT v rokoch 1943 a 1948. Keď v druhej svetovej vojne slúžil ako predpovedajúci meteorológ, rozhodol sa tento odbor študovať.

Otec "teórie chaosu" Edward Lorenz zomrel v stredu 16. apríla 2008 vo veku 90 rokov. Matematik a meteorológ, ktorý svetu ukázal, ako malý čin môže viesť k obrovským zmenám, podľahol rakovine. Informáciu priniesol Massachusettský technologický inštitút (MIT). Lorenz po sebe zanechal tri deti a štyri vnúčatá.

"Ako chlapec som sa vždy zaujímal o čísla a fascinovali ma zmeny počasia," napísal Lorenz vo svojej autobiografii. V roku 1960 prišiel na to, že aj malé rozdiely v dynamicky fungujúcom systéme môžu byť pôvodcom veľmi veľkých zmien, čo poznáme pod termínom efekt motýlích krídel. V roku 1972 zverejnil štúdiu s názvom Predvídateľnosť: Môže trepot motýlích krídel v Brazílii spôsobiť tornádo v Texase? Tým, že ukázal, že niektoré deterministické systémy majú formálne hranice predvídateľnosti, Lorenz zatĺkol posledný klinec do rakvy karteziánskeho vesmíru a podnietil to, čo niektorí označili za tretiu vedeckú revolúciu v 20. storočí, ktorá bola v pätách relativite a kvantovej fyzike," povedal Kerry Emanuel, profesor atmosférických vied na MIT. Doplnil, že matematik bol "dokonalý džentlmen a prostredníctvom svojej inteligencie, čestnosti a skromnosti udal veľmi vysokú latku pre ďalšie generácie".

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Boeing, G.. Visual Analysis of Nonlinear Dynamical Systems: Chaos, Fractals, Self-Similarity and the Limits of Prediction. Systems, 2016, s. 37. Dostupné online [cit. 2016-12-02]. DOI10.3390/systems4040037.
  2. Edward N. Lorenz. Deterministic Nonperiodic Flow. Journal of the Atmospheric Sciences, 1963, s. 130–141. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]