Edward Lorenz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Edward Lorenz
americký matematik a meteorológ
Narodenie 23. máj 1917
West Hartford, Connecticut, USA
Úmrtie 16. apríl 2008 (90 rokov)
Cambridge, Massachusetts, USA
Alma mater Dartmouth College
Harvard University
Massachusetts Institute of Technology

Edward Norton Lorenz (* 23. máj 1917, West Hartford, Connecticut, USA – † 16. apríl 2008, Cambridge, Massachusetts) bol americký matematik a meteorológ pôsobiaci v oblasti teórie chaosu[1][2] a vynálezca pojmu podivný atraktor. Je spojený s termínom motýlí efekt.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v západnom Hartforde v štáte Connecticut, diplom z matematiky získal na Univerzite Dartmouth v roku 1938, na Harvarde v roku 1940 a diplom z meteorológie na MIT v rokoch 1943 a 1948. Keď v druhej svetovej vojne slúžil ako predpovedajúci meteorológ, rozhodol sa tento odbor študovať.

Otec "teórie chaosu" Edward Lorenz zomrel v stredu 16. apríla 2008 vo veku 90 rokov. Matematik a meteorológ, ktorý svetu ukázal, ako malý čin môže viesť k obrovským zmenám, podľahol rakovine. Informáciu priniesol Massachusettský technologický inštitút (MIT). Lorenz po sebe zanechal tri deti a štyri vnúčatá.

"Ako chlapec som sa vždy zaujímal o čísla a fascinovali ma zmeny počasia," napísal Lorenz vo svojej autobiografii. V roku 1960 prišiel na to, že aj malé rozdiely v dynamicky fungujúcom systéme môžu byť pôvodcom veľmi veľkých zmien, čo poznáme pod termínom efekt motýlích krídel. V roku 1972 zverejnil štúdiu s názvom Predvídateľnosť: Môže trepot motýlích krídel v Brazílii spôsobiť tornádo v Texase? Tým, že ukázal, že niektoré deterministické systémy majú formálne hranice predvídateľnosti, Lorenz zatĺkol posledný klinec do rakvy karteziánskeho vesmíru a podnietil to, čo niektorí označili za tretiu vedeckú revolúciu v 20. storočí, ktorá bola v pätách relativite a kvantovej fyzike," povedal Kerry Emanuel, profesor atmosférických vied na MIT. Doplnil, že matematik bol "dokonalý džentlmen a prostredníctvom svojej inteligencie, čestnosti a skromnosti udal veľmi vysokú latku pre ďalšie generácie".

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Boeing, G.. Visual Analysis of Nonlinear Dynamical Systems: Chaos, Fractals, Self-Similarity and the Limits of Prediction. Systems, 2016, s. 37. Dostupné online [cit. 2016-12-02]. DOI10.3390/systems4040037.
  2. Edward N. Lorenz. Deterministic Nonperiodic Flow. Journal of the Atmospheric Sciences, 1963, s. 130–141. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]