Preskočiť na obsah

Edwardovo jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Edwardovo jazero (satelitná snímka)
Edwardovo jazero (pod písmenom E) na mape

Edwardovo jazero (skôr Idi Amin alebo Idi Amin Dada, dnes tiež Rutanzige) je jazero vo Východnej Afrike v povodí rieky Níl na hraniciach Konžskej demokratickej republiky a Ugandy. Nachádza sa vo Východoafrickej priekopovej prepadline a zaradzuje sa medzi Veľké africké jazerá(15. najväčšie v Afrike). Jeho severné pobrežie je niekoľko kilometrov od rovníka. Má rozlohu 2 150 km². Je 77 km dlhé a maximálne 40 km široké. Dosahuje maximálnu hĺbku 111 m. Leží v nadmorskej výške 912 m.

Jazero je napájané z riek Nyamugasani, Ishasha, Rutshuru a Rwindi. Z jazera odteká rieka Semliki, ktorá tečie do Albertovho jazera.

Fauna a flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Na jazere je rozvinutý rybolov. V jazere sa nachádza množstvo druhov rýb, napr. Bagrus docmak, Sarothelodon niloticus, Sarothelodon leucostictus, Haplochromis a Schutzia eduardiana. Rybolov je tu veľmi dôležitou aktivitou. Fauna žijúca na brehoch jazera zahrnuje napr. šimpanzov, slony, krokodílov a levy, ktorým poskytuje ochranu Národný park Virunga (Konžská demokratická republika) a Národný park kráľovny Alžbety (Uganda). Žije tu tiež mnoho vtákov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Jazero objavil Henry Morton Stanley v roku 1888 a pomenoval ho po Albertovi Edwardovi, Princovi Waleskom. Neskôr bolo jazero premenované na Jazero Idi Amin alebo Jazero Idi Amin Dada po ugandskom diktátorovi Idi Aminovi, dnes je opäť známe ako Edwardovo jazero (tiež jazero Rutanzige).