Ekliptika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rovina ekliptiky

Ekliptika (z gréčtiny) je kružnica na oblohe, vytvorená priesečníkom roviny dráhy Zeme okolo Slnka s oblohou (nebeskou sférou). Presná definícia hovorí, že je to rovina, v ktorej obieha ťažisko sústavy Zem-Mesiac okolo ťažiska sústavy Zem-Slnko. Jednoduchšia definícia je, že je to kružnica na oblohe, po ktorej sa zdanlivo pohybuje Slnko počas roka medzi ostatnými objektami na oblohe. Uhol, ktorý zviera ekliptika so zemskou osou, má veľkosť 66 stupňov, 30 minút a uhol, ktorý zviera so svetovým rovníkom je veľký 23 stupňov, 26 minút 21,448 sekundy pre ekvinokcium 2000,0. Priesečníky svetového rovníka a ekliptiky sa nazývajú jarný a jesenný bod.

Súhvezdia pozdĺž ekliptiky sa nazývajú zvieratníkové (zodiakálne). Je ich 13 a delia ekliptiku na nerovnomerné úseky. Preto je rôzny čas, ktorý Slnko strávi v jednotlivých zvieratníkových súhvezdiach. Ekliptika je tiež osou znamení zvieratníka.

Všetky planéty slnečnej sústavy obiehajú takmer v rovine ekliptiky. Preto ich na oblohe vídame v blízkosti ekliptiky a môžu sa nachádzať, podobne ako Slnko a Mesiac iba v jednom z 13 zvieratníkových súhvezdí. Mesiac zviera s ekliptikou uhol 5 stupňov, 8 minút. Ak sa Mesiac nachádza v blízkosti ekliptiky v splne, vzniká zatmenie Mesiaca, ak prechádza ekliptikou v nove, nastane zatmenie Slnka.