El Greco

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
El Greco
Portrét starého muža (odhaduje sa ako El Grecov autoportrét), cca 1595 – 1600, olejomaľba na plátne, 52,7 × 46,7 cm, Metropolitan Museum of Art
Portrét starého muža (odhaduje sa ako El Grecov autoportrét), cca 1595 – 1600, olejomaľba na plátne, 52,7 × 46,7 cm, Metropolitan Museum of Art
Rod. menoDoménikos Theotokópulos
Narodenie1541
Kréta, Benátska republika
Úmrtie7. apríl 1614
Toledo, Španielsko
PodpisEl Greco, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons El Greco

Doménikos Theotokópulos, prezývaný El Greco (* 1541, Kréta, Benátska republika – † 7. apríl 1614, Toledo, Španielsko) bol maliar, sochár a architekt v časoch španielskej renesancie.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v dedinke Fodele, vzdialenej asi 30 km od Heraklionu na Kréte, ktorá bola v tom čase súčasťou Benátskej republiky a centrom neskorého byzantského umenia. Stal sa majstrom v tomto umení a vo veku 26 rokov odišiel do Benátok, rovnako ako ostatní majstri[1]. V roku 1570 odišiel do Ríma, kde si založil dielňu a začal s tvorbou. Počas svojho pobytu v Ríme obohatil svoju tvorbu a prvky manierizmu a talianskej renesancie. V 1577 odišiel do španielskeho Toleda, kde žil a pracoval až do svojej smrti. V Tolede vytvoril svoje najznámejšie maľby.

Jeho dramatický a expresionistický štýl sa medzi jeho súčasníkmi stretol s rozpačitým prijatím avšak v 20. storočí sa jeho diela stali uznávané. Je považovaný za predchodcu a pioniera manierizmu aj expresionizmu, zatiaľ čo jeho život a dielo sa stalo inšpiráciou pre básnikov a spisovateľov ako Rainer Maria Rilke a Nikos Kazantzakis. El Greco je modernými odborníkmi považovaný za individuálneho umelca, ktorý nepatrí do žiadnej konvenčnej školy[2].

Je známy pre svoje kľukaté podlhovasté figúry a často aj fantastické alebo fantazmagorické zafarbenie, nastavovanie byzantských tradícií s tými na západných maľbách[3].

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. J. Brown, El Greco of Toledo, 75-77
  2. "Greco, El". Encyclopaedia Britannica. 2002.
  3. M. Lambraki-Plaka, El Greco—The Greek, 60

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému El Greco

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku El Greco na anglickej Wikipédii.

  • BROWN, Jonathan, 1982. El Greco and Toledo. El Greco of Toledo (catalogue). Little Brown. ASIN B-000H4-58C-Y.
  • LAMBRAKI-PLAKA, Marina. 1999. El Greco-The Greek. Kastaniotis. ISBN 960-03-2544-8.