El País (Španielsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
El País

El País je španielsky denník.

Prvé číslo denníka El País vyšlo 4. mája 1976, šesť mesiacov po smrti Francisca Franca. Zakladateľmi boli Jesús de Polanco a Juan Luis Cebrián. Periodikum takmer okamžite spôsobilo malú revolúciu v španielskom novinárstve a stalo sa z neho prvé periodikum s jasným proeurópskym a demokratickým hlasom. Ostatné, dlhšie existujúce noviny sa ešte stále prikláňali ku frankizmu.

V roku 1981 sa denník priamo zúčastnil manifestácie za demokraciu a podporil protestujúcich mimoriadnym nočným vydaním s názvom El País con la constitución, čo by sa dalo voľne preložiť ako El País za ústavu. Jasne tak vyslovil svoj názor vyzval ľudí na vpád do ulíc. V 80. rokoch sa postupne stal lídrom španielskej dennej tlače. Konkuroval mu len konzervatívny denník ABC.

V polovici 90. rokov bol druhým periodikom v Španielsku, ktoré ponúklo i elektronické vydanie na internete. Tvorcovia El Pais, na čele s riaditeľom Jesúsom Ceberiom charakterizujú svoj denník ako noviny s proeurópskou tendenciou a sociálno–demokratickou ideológiou. Spolupracujú s inými, podobne orientovanými európskymi periodikami ako La Repubblica (Taliansko), Le Monde (Francúzsko) a International Herald Tribune. Aj keď v posledných rokoch v Španielsku vznikli viaceré úspešné tituly dennej tlače (El Mundo, La Razón), El Pais sa naďalej úspešne drží na špici.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]