Električková trať Liberec – Jablonec nad Nisou

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Schéma trate
Zastávka Nový svět
Výhľad na trať
Pohľad z kabiny vodiča

Električková trať Liberec – Jablonec je úzkorozchodná električková trať, ktorá je jednou z troch medzimestských električkových tratí v Česku (druhá vedie z Mostu do Litvínova, tretia vedie z Ostravy-Poruby do Kyjovíc-Budišovíc).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Medzimestská trať vznikala napojením vtedajšej (dnes už neexistujícej) jabloneckej električkovej siete na libereckú trať Fügnerova – Vratislavice, kostol. Trať sa stavala smerem od Jablonca a sprevádzkovaná bola 15. februára 1955. Medzi rokmi 19731976 bola zrekonštruovaná. Hlavnou zmenou, ktorá nastala, bolo súčasné ukončenie trate v Jablonci nad Nisou. Uvažovalo sa aj o jej zdvojkoľajnení, bohužiaľ však na to neboli peniaze. V budúcnosti sa uvažuje o jej zrušení, električková doprava by mala tak byť prevedená na blízku železničnú trať v rámci projektu Regiotram Nisa.

Charakter trate[upraviť | upraviť zdroj]

Celá trať je úzkokoľajová (rozchod 1000 mm), s niekoľkými výhybňami. Vo výhybniach sa jazdí vľavo, nakoľko stanice majú ostrovné nástupištia. Trať vedie z libereckého terminálu Fügnerova okolo dnes už zbúranej Textilany, ďalej centrom Vratislavíc a lesom do Jablonca nad Nisou. Platí tu iba liberecká tarifa.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]