Elektromobil

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Think City 2008
Citroen AX Electric bez karosérie
Citroen TUB ,v roku 1941-1942 bolo približne 100 kusov upravených pre elektrický pohon

Elektromobil alebo EV je automobil používajúci pre svoj pohon elektrickú energiu. Ako zdroj energie používa obvykle akumulátor, ktorý musí byť pred jazdou nabitý z externého zdroja. Od kapacity akumulátora závisí dojazd elektromobilu.

Výhody[upraviť | upraviť kód]

Hlavnou výhodou elektromobilov je ich účinnosť (ak neuvažujeme účinnosť nabíjacieho externého zdroja energie). Prevod energie elektrickej na mechanickú je možné dosiahnuť s účinnosťou až 90 % (v prípade asynchrónneho motora) oproti 25–34% účinnosti spaľovacieho motora. Celková účinnosť pohonu samozrejme závisí aj od účinnosti výroby elektriny pre pohon z primárneho zdroja a energetickej účinnosti použitých akumulátorov resp. palivových článkov (táto sa pohybuje okolo 50–80 % podľa použitej technológie – olovo, NiMH, Li-ion, Li-pol). Na rozdiel od bežného automobilu je však možné využiť proces brzdenia tzv. rekuperáciou.

Nezanedbateľnou výhodou je, že elektromobily neprodukujú svojou činnosťou výfukové plyny (opäť samozrejme bez zohľadnenia spôsobu výroby energie v primárnom zdroji). Technický prielom vo vývoji elektromobilov naštartoval rozvoj elektroniky a riadiacich systémov, rozvoj nových typov akumulátorov (napr. SCIB batérií), ale hlavne rýchlym nárastom cien energie, palív - hlavne ropy a teda aj benzínu.

Výhodou je aj jednoduchšia konštrukcia automobilu - pohon môže byť umiestnený priamo v kolesách, riadiaca elektronika a akumulátorový set v podlahovej časti. Karosériu teda možno konštruovať variabilnejšie na rovnakej podvozkovej báze.

Nevýhody[upraviť | upraviť kód]

Hlavnou nevýhodou je akumulátor, ktorý je pri súčasnom stave techniky objemný, príliš ťažký, má malú životnosť a pridlhé doby nabíjania. Odbúranie používania fosílnych palív zasa zaťažuje systém výroby energie (elektrárne, elektrorozvodná sieť), ktorý by masové nasadenie elektromobilov nezvládol. Riešením je použitie alternatívnych palív spáliteľných v palivových článkoch priamo prevádzajúcich chemickú energiu na elektrickú. Tieto palivá sa však tiež neťažia, ale vyrábajú a na ich výrobu je opäť potrebné značné množstvo elektrickej energie. Na masovejšie nasadenie elektromobilov si ešte budeme musieť počkať, ale rastúce ceny ropy na svetových trhoch pravdepodobne čoskoro "zefektívnia" výrobu elektromobilov.

Dotácie na elektromobily[upraviť | upraviť kód]

11. novembra 2016 spustilo ministerstvo hospodárstva SR dotačný program, ktorého cieľom je rozvoj elektromobility na Slovensku. V rámci neho prispeje sumou 5 000 € na kúpu nového elektromobilu. Podmienkou je zakúpenie a registrácia vozidla na Slovensku, a to minimálne na 2 roky. To znamená, že dotácia sa nevzťahujúce napríklad na elektromobily od Tesla Motors. Vozidlá musia byť kategórie N1 alebo M1. Dotácia sa uplatňuje priamo u predajcu vozidla, ktorý rieši všetky administratívne povinnosti. Samotná dotácia sa vypláca na 3 fázy. Po registrácií, po 1. roku a po 2. roku. Celkový rozpočet dotačného programu je 5,2 milióna eur. O príspevok je možné požiadať do 30. júna 2018.[1]

Z histórie[upraviť | upraviť kód]

Priemyselnú výrobu elektromobilov spustil vo Viedni, podľa konštrukčných plánov Ferdinanda Porscheho, v roku 1896 Jakob Lohner.[2]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. BAKŠA, Juraj. Štát vám prispeje na elektromobil sumou 5 000 € [online]. . Dostupné online.
  2. * Jílek František, Kuba Josef, Jílková Jaroslava: Světové vynálezy v datech. Praha : Mladá fronta, 1980. 288 strán. Vydanie druhé. Bez ISBN. Strana 159.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Elektromobil