Elisabeth Shueová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elisabeth Shue
v roku 2009
Celé menoElisabeth Judson Shue
Narodenie 6. október 1963 (60 rokov)
Wilmington, Delaware, USA
PrezývkyLisa Shue
Povolanieherečka, producentka
Roky pôsobenia1982 – súčasnosť
PriateľDavis Guggenheim (od 1994)
Deti3

Elisabeth Shueová (angl. Elisabeth Judson Shue; * 6. október 1963, Wilmington, Delaware, USA) je americká herečka, ktorá bola nominovaná na prestížne ocenenie Academy Awards, za jej herecký výkon vo filme Zanechať Las Vegas (1995). Známa je aj rolou Julie Finlay v televíznom seriáli Kriminálka Las Vegas (2000 – 2015).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Shueová sa narodila v meste Wilmington, v štáte Delaware. Jej otec je právnik a realitný developer, ktorý bol prezidentom International Food and Beverage Corporation. Jej matka bola viceprezidentkou v divízii privátneho bankovníctva Chemical Bank Corporation. Jej rodičia sa rozviedli keď mala Shueová deväť rokov. Má nemecký a anglický pôvod.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Počas štúdia na Columbia High School začala Shueová účinkovať v televíznych reklamách. Objavila sa v niekoľkých vedľajších úlohách vo filmoch, kde vystupovala pod menom Lisa Shue.

Výraznejšiu rolu mala v celovečernom filme Karate Kid, z roku 1984. V roku 1986 hrala po boku herca Terencea Stampa vo filme Link. Za svoj herecký výkon vo filme bola nominovaná na ocenenie The Saturn Awards.

V roku 1988 sa objavila vo filme Koktejl po boku hercov ako Tom Cruise, Kelly Lynch a Gina Gershon. O rok neskôr, sa pripojila k hereckému obsadeniu filmu Návrat do budúcnosti 2 a objavila sa aj v tretej časti s názvom Návrat do budúcnosti 3, z roku 1990.

V roku 1990 účinkovala aj v divadelných prestaveniach na Broadwayi. V roku 1995 si zahrala rolu prostitútky vo filme Zanechať Las Vegas. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý filmovými kritikmi a získala mnoho filmových nominácii, vrátane Academy Awards, Zlatý glóbus či SAG.

V roku 1997 ju obsadil Woody Allen do jednej z úloh vo filme Pozor na Harryho, kde hrala po boku Demi Moore, Robina Williamsa a Stanleyho Tucciho.

V roku 1999 si zahrala vo filme Molly: Stratený svet. O rok neskôr hrala vo filme Muž bez tieňa. V roku 2004 hrala vo filme Tajomná pokožka. V roku 2009 hosťovala v televíznom seriáli Larry, kroť sa.

V roku 2012 sa pripojila k hereckému obsadeniu dvanástej série televízneho seriálu Kriminálka Las Vegas , v ktorom účinkovala až do roku 2015.

V roku 2018 si zahrala v akčnom filme Prianie smrti spoločne s Bruceom Willisom a Patrickom Stewartom. O rok neskôr, si zahrala v prvej sérii televízneho seriálu The Boys. V roku 2023 si zahrala vo filme The Good Half a hosťovala v televíznom seriáli Gen V.

Shueová sa venuje aj dabingu.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Shueová je od roku 1994 vydatá za filmového režiséra Davisa Guggenheima, s ktorým má tri deti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elisabeth Shue na anglickej Wikipédii.